Автор Тема: димен датчик  (Прочетена 7970 пъти)

lancer2010evo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
димен датчик
« -: Март 24, 2011, 11:50:06 am »
здравеите трябва ми схема на димен датчик, относно работата му - искам когато има дим в помештението да се активира реле което да задеиства винтолатора и когато премахне димът в помештението винтолатора да изключи тоест релето.извинявам се ако темата не е за този форум,но ако някои може да ми помогне ште сам много благодарен.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
димен датчик
« Отговор #1 -: Март 24, 2011, 04:52:14 pm »
Здравей, ориентирай се към магазин който продава пожароизвестителни системи. Там има добри датчици с вградени релета. С такъв датчик направихме във кухнята на баща ми. Когато се задими от цигарен дим релето вкючва вент и изсмуква димът и съответно после си спира. Немога да ти кажа цена на датчика защото на нас ни го даде познат който се занимава с това. Ако си играеш да правиш не си струва. Като цяло принципа на тези които аз съм видал е следния. Корпуса вътре има нещо като тунелчета а пред тях мрежа датчика предстъвлява инфрачервен фото диод и инфрачервен свето диод. Като те са поставени във центъра когато се сгъсти димът в тунелчетата и задейства. Такъв съм виждал аз сигурно има и на друг принцип. Също така има и за настройка на чуствителноста.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

lancer2010evo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
димен датчик
« Отговор #2 -: Март 24, 2011, 09:54:03 pm »
мерси все пак , неска говорих с един колега които каза 4е знае как става и ште ми даде фотодиод и фототранзистор и когато има дим намалява светлината от фотодиода и фототранзистора деиства като ключ които задеиства релето , все оште не сам на ясно много с тези датчици но ми е мерак да се пробвам да направя един такъв а ако не се получи ште си взема от магазина и ште го монтирам понеже в хизбата имам котел на дърва често се удимява и всеки пат включвам винтолатора и в повечето случеи го забравям включен затова реших че няма да е лошо да сложа един датчик за дим.

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
димен датчик
« Отговор #3 -: Март 25, 2011, 06:15:56 am »

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
димен датчик
« Отговор #4 -: Март 25, 2011, 03:52:28 pm »
И аз мисля да слагам в къщи такъв. Понеже съм почти 100% сигурен, че в апартамент при пожар даже и преди това ще има много дим, мисля да сложа димен датчик. Намерих този http://www.efo.ru/doc/Sencera/Sencera.pl?917 който във futurel е 13 лева.
Какво мислите за него? като гледам са му достатъчни 5V.
Ангел Колев, София