Автор Тема: Здравейте! Моля за малко насоки  (Прочетена 17650 пъти)

kenny

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Здравейте! Моля за малко насоки
« -: Март 10, 2011, 09:43:23 pm »
Така, ще строя първия си робот. Мисля да го направя да преминава препятствия via инфрочервени сензори. Таа за целта ви моля да ми подскажете от къде мога да закупя следните части, които сметнах за подходящи за проекта. Понеже черпих информация и от други сайтове относно това, а и като цяло не мога да преведа наименованията им просто ще ги давам на английски. PICAXE-28 Project Board с USB кабел за същата платка. Както и микроконтролер от същата марка :  PICAXE-28X1 IC. Male "snap off" Header Pins, Shorting Blocks, Top Closed, Female-Female Header Jumper cables, L293D Motor Driver IC, DIL 330 x 8 resistor array, Sharp Analogue InfraRed Range Finding System (AERS) with cable, Гиирднати колела и мотори, които да напасват и това не съм сигурен откъде да извадя : Roll of double sided foam tape, Heat shrink tube (5 mm approx). Това е поялник, крещи и etc имам. Пари за проекта съм събрал близа 120 лева, което би било достатъчно, смятам. Инсталацията и програмирането ще направя сам но ви моля за хардуерната част. Живея, уча и работя в София. Моля да ме опътите към онлайн магазин или място в София откъдето бих могъл да поръчам дадените части. Очаквам вашите отговори! : )
Веселин

Refine what\'s moraly right, then look for other option\'s only trully then you could start doing anything else.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #1 -: Март 11, 2011, 04:07:16 pm »
Здравей и добре дошъл във форума, има едно нещо което е препоръчително да го направиш, както всички ние името и годините в подписа си на профила.

А по темата виж да ли в robotev.com ще намериш нужата железария а за електрониката ти препоръчвам Елимекс /понеже си в София/ там има всичко посети им сайта elimex.bg и ги пусни частите на търсачката, ако ги има ще ти покаже.


Друго за сега не се сещам успех :)
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #2 -: Март 11, 2011, 06:57:27 pm »
Това са някакви доста странни платки, за достта странни микроконтролери. Няма смисъл да се занимаваш.

http://processors.wiki.ti.com/index.php/MSP430_LaunchPad_%28MSP-EXP430G2%29?DCMP=launchpad&HQS=Other+OT+launchpadwiki

От фарнел, през комет, за под 10 лева идва до тука. После си намираш книжката MSP430 Microcontroller Basics и почваш!
Виктор.

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #3 -: Март 11, 2011, 07:31:00 pm »
Цитат на: "viko"
Това са някакви доста странни платки иза остта странни микроконтролери. Няма смисъл да се занимаваш.

http://processors.wiki.ti.com/index.php/MSP430_LaunchPad_%28MSP-EXP430G2%29?DCMP=launchpad&HQS=Other+OT+launchpadwiki

От фарнел, през комет, за под 10 лева идва до тука. После си намираш книжката MSP430 Microcontroller Basics и почваш!


off: С всичко има смисъл да се занимаваш ;) Освен с наркотици. Kids, don't do drugs.
Станьо - 20г. - извън чужбина

kenny

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Така
« Отговор #4 -: Март 11, 2011, 09:40:36 pm »
Благодаря за съдействието. Както казах разбирам от C/C++ езика, имам някакви знания относно схематика и електроника. Но не знам откъде да закупя дадения хардуер, който може и малко да е остарял... Ще поразгледам за по-добри варианти но все пак да се вмествам в бюджета си. Робота няма да photovore така че няма да използвам photoresistor и/или други светлинни сензори. Утре ще се поразходя до две, три места да диря части. Пожелайте ми успех... А spookyboy какво те кара да мислиш че съм дете? Освен това всяко дете и/или пълнолетен човек, щом е решил с роботика да се занимава ми избягва от ума дори да мисли за нещо подобно на наркотици. Те са само за пропадняците, които са на ръба от самоубийство. Защото точно това са наркотиците, самоубийство но не толкова дръзко...
Веселин

Refine what\'s moraly right, then look for other option\'s only trully then you could start doing anything else.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Re: Така
« Отговор #5 -: Март 11, 2011, 09:53:07 pm »
Цитат на: "kenny"
Благодаря за съдействието. Както казах разбирам от C/C++ езика, имам някакви знания относно схематика и електроника. Но не знам откъде да закупя дадения хардуер, който може и малко да е остарял... Ще поразгледам за по-добри варианти но все пак да се вмествам в бюджета си. Робота няма да photovore така че няма да използвам photoresistor и/или други светлинни сензори. Утре ще се поразходя до две, три места да диря части. Пожелайте ми успех... А spookyboy какво те кара да мислиш че съм дете? Освен това всяко дете и/или пълнолетен човек, щом е решил с роботика да се занимава ми избягва от ума дори да мисли за нещо подобно на наркотици. Те са само за пропадняците, които са на ръба от самоубийство. Защото точно това са наркотиците, самоубийство но не толкова дръзко...
Какъв ти е бюджета ?

Айде за наркотиците да не сме такива съдисти, защото всеки си има мнение и не му е нито мястото нито времето да ги обсъждаме ...
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

kenny

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Продъжлавам
« Отговор #6 -: Март 11, 2011, 10:17:34 pm »
"Бюджета" ми е около 150 лева (вече), което е предостатъчно за едни (не-толкова добри) хардуерни части. Просто питам вас за насоки от къде мога да намеря или поръчам различни части. Къде са най-добрите магазини и т.н.
Веселин

Refine what\'s moraly right, then look for other option\'s only trully then you could start doing anything else.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #7 -: Март 11, 2011, 10:18:45 pm »
Мислил ли си да си купиш Arduino ? Той е сравнително нов и ще можеш да го програмираш много по-лесно...
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

kenny

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Хмм
« Отговор #8 -: Март 11, 2011, 10:25:29 pm »
Би ли ме опътил от къде и какви цени и дали има USB кабел за програмера и дали има такъв въобще тъй като от колкото се занимавм винаги това се ебавава най-много с мен (макар за всички останали да е най-лесно). Гледам, че има собствен asssembly език, интересно има ли резизстори за диодите, микроконтролера колко аутпита и инпута въобще мога ли да видя някъде какво съдържа платката за да си направя сметките...
Веселин

Refine what\'s moraly right, then look for other option\'s only trully then you could start doing anything else.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #9 -: Март 11, 2011, 10:38:39 pm »
ЦЪК Тук ще намериш всичко, което ти трябва за ардуино китове, само платките каквото ти душа иска... В бг можеш да си го купиш от Robotev, други не знам кой ги продава но мога само да ти кажа, че Arduino Mega те го дават за 100 лв а аз за 60 си взех Mega + LCD /голям/ и още кубчина глупости които си вървят в пакет с Arduino-то. Ето направо да ти покажа какво се взех аз : http://cgi.ebay.com/Arduino-Kit-Mega-kit-ATmega-1280-128x64-LCD-Kit-blue-/280628614554?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4156c4d59a - но това е да го купиш аз си натдавах и го спечелих за мн по-малко пари ... /вярно че е производство на китайците но имай предвид че фирмата производител е публикувал всички схеми на платки и тн един вид пак е ардуино но не е правено от завода на създателя.../

Ето ти примерно Мега само платката >> Клик <<
Ето и Uno, то е по-скъпо защото е последния модел, последната гордост :)

Взех си мега, защото има двойно /ако не и тройно/ повече пинове и прецених че не ми се дават още пари, защото ако някой ден живот и здраве се окаже че ми трябват повече пинове, трябва пак да давам пари. Принципа на управление е същия само дето платката е различна... Затова има толкова модели избираш си според това което ще ти свърши работа.

Успех, ако има нещо питай ;)

Поздрави!
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #10 -: Март 12, 2011, 11:22:23 am »
Според мен, като начинаещ, най - добре да отидеш в офиса Роботев, да поговориш там на място, да разкажеш, че сега започваш, да обясниш какво искаш и съм сигурен, че Симеон ще те опъти правилно и ще ти препоръча подходящи части.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Така
« Отговор #11 -: Март 12, 2011, 12:37:21 pm »
Цитат на: "kenny"
А spookyboy какво те кара да мислиш че съм дете? Освен това всяко дете и/или пълнолетен човек, щом е решил с роботика да се занимава ми избягва от ума дори да мисли за нещо подобно на наркотици. Те са само за пропадняците, които са на ръба от самоубийство. Защото точно това са наркотиците, самоубийство но не толкова дръзко...

Не искам да ти пълня темата с глупости :) За наркотиците се шегувах, не беше препоръка към теб или нещо подобно ;) Мисълта ми беше, че viko беше казал, че няма смисъл да се занимаваш с екзотични контролери, а аз съм на мнение, че винаги има смисъл да се занимаваш, щом като става въпрос за трупане на опит :) Успех с проекта ;)
Станьо - 20г. - извън чужбина

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #12 -: Март 12, 2011, 01:55:30 pm »
По темата всички дигитални пинове на ардуиното стават хем за output хем за input ти си ги коригираш кой какъв да бъде.
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #13 -: Март 12, 2011, 04:38:01 pm »
Ех, това Ардуино на пъпа ви излезе има и други начини да се постигат нещата стига сте го лансирали, производителите трябва да ви плащат за реклама. Въпрос към westony, като казваш на човека да си пише годините твоите къде ги пише че пример даваш  :lol: По темата аз съм на мнението на sv_shady.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Здравейте! Моля за малко насоки
« Отговор #14 -: Март 12, 2011, 05:01:01 pm »
Неможаш да отречеш че ардуиното в повечето случаи е най-лесния и достъпеен начин да се постигне нещо. В повечето случаи това е най-важното... Ако иска да добива опит той ще си каже че иска или не иска ардуино, ние сме длъжни да му кажем.
А за годините съм съгласен, защото при мен е малко уловка предполагам, че се под II курс се подразбира 20/21 години, но пък откъде да знае човек кога съм влязъл да уча, да тук си прав.
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+