Автор Тема: IME10  (Прочетена 34025 пъти)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #15 -: Ноември 02, 2007, 12:04:24 pm »
Най - накрая след дълго проектиране и обмисляне конструкцията на робота тя вече става реалност. Отначало мислехме да е от алуминиеви квадратни профили и решихме да направим първо един макет от летвички 1х1 см. Но колкото повече напредвахме толкова повече ни допадна конструкцията да остане с тях. Предимствата са, че лесно се обработва дървото и не е необходио да разполагаш със сериозни машини. Сглобките ги лепим със лепило за дърво на Бизон, наистина става много здраво. Наложи се да махаме една летвичка, вече залепена, не успяхме да я отлепим и я рязахме..... Единственият недостатък е, че конструкцията няма да е толкова здрава, но въпреки това е достатъчно здрава, вече няколко пъти проведохме тестове (макар и неволно), изпускайки я :) Освен, че шасито е почти готово, другия напредък са ни оптичните енкодери. Дисковете ги изрязаха на лазар (за което благодаря на Слави - spp и Митко - million_miracles), резултатите не бяха впечатляващи, но след половин часово шкурене и пилене станаха идеални. Ето малко снимки:
Снимка1
Снимка2
Следващата снимка е със само сложена горна част, която ще бъде залепена на края, за да може да имаме достъп до всички места по робота. Сложил съм и една стандартна батерия АА, за да се ориентирате за размера :
Снимка3
Снимка4
Снимка5
И ето ги редукторите и с колелата за енкодерите отблизо:
Снимка6
Снимка7
Ще се радваме ако имате накакви идеи да ги споделити и да кажете какво мислите за проекта ни за сега :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #16 -: Ноември 15, 2007, 09:51:32 pm »
Е учителската стачка свърши и с нея свободното време, но въпреки това във всеки удобен момент се занимаваме с IME10. Ето какво направихме близките 1-2 седмици. Като за начало монтирахме оптроните с въздушна междина за енкодерите. Наредихме схемата с 2та Н-моста и следенето на енкодерите. Контролера, на който последно се спряхме за модула отговарящ за движението е PIC18F4431 Сигурно ще решите, че си е разхищение на производителност и до някъде имате право. Но като за начало ще следим енкодерите с външни прекъсвания, така може контролера през цялото време да се занимава само с изчисляването на корекцията на коефициентите на запълване на ШИМ-а за двата мотора, така да се поддържа много прецизен курс. Освен това контролера със своите 40МHz (или 10 MIPS) гарантира, че няма да бъде изпусната стъпка. Главната причина за избирането му са PPWM модулите или Power Pulse Width Modulation това е PWM с доста екстри :) Първо е 14 битово за разлика от стандартните 10битови, разполоага с 4 генератора на честота както и възможността за моментално променяне на коефициента на запълване както и позволява да се работи с доста ниски честоти от порядъка на 100 - 500Hz, за разлика от стандартните за които минималното е около 1kHz. А и да си призная исках да пусна нещо вече по - сериозно от 16F877A :) Ето сега малко снимки, за да не се отегчите от четене :
 Снимка1
Снимка2
Снимка3
Снимка4
Снимка5
Снимка6

Както виждате има два контролера на тестовата платка, другия е 16F877a. В случая той играе роля на главния контролер на IME10 с който ще комуникират всички и реших, че ще е добре да изпробвам комуникацията. Между контролерите ще е по I2C, а между радио модула и декодера ще е SPI. Все още не сме решили какъв ще главния контролер за IME10, опредлено ще е от 18 серия може дори и dsPIC. От 18F4431 изпращам стойноста на захранващтото напрежение (необходимо е да следи литиево-йонната батерия да не се разреди под допустимото), стойноста на запълване на импулсите както и очакваното напрежение на мотора. 16F877а изкарва тези данни на дисплея :) Останалите елементи по платката са мосфет транзисторите няколко NAND гейтс за разпределение на сигнала по раменете на H-моста както и за съгласуване с ШИМ-а. Има и два ЛМ317, с които симулирам литиево йонни батерия, която е с напрежение около 3.7в
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #17 -: Май 20, 2008, 12:52:14 am »
Здравейте отново :) След сравнително дълго време продължавам темата, за най - голямо очудване на скептично настроените към нашия проек :P,  тъй като имаме значителен напредък с IME10 :) През цялто това време натоварени и с доста други задачи със spookyboy обсъждахме робота и изяснихме много неща освен това си набавихме и доста важни материали и части за робота :) Като че ли най - сполучливата покупка (която промени най - силно робота) са гумите, но това сами ще го оценитее. Общо взето вече платформата съществува макар и недовършена до край тъй като предостои много работа по електрониката, която би се затруднила, ако затворим шасито на робота. Вече робота разполага със 2 Н-моста с MOSFET транзистори, с оптични енкодери и с контролер(PIC18F2520), който ги следи контролира моторите. С почти готов модул за радио комуникация чрез ZigBee както и главен контролер (PIC18F2620) Решихме всеки модул да разполага с по-голяма производителност от необходимото, за да позволи писането и разработването на софтуер с доста сериозни възможности. Вече имаме схема и части за инфрачервената навигация така, че в близките няколко седмици трябва да бъде факт :) Стига приказки и ето малко снимки :

Снимка1
Снимка2
Снимка3
Снимка4
Снимка5
Снимка6
Снимка7
Снимка8
Снимка9
Снимка10
Снимка11
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
IME10
« Отговор #18 -: Май 20, 2008, 09:10:13 am »
Светльо здравей,
Добре изглежда.Каква ще му е основната функция?
Слави Петков
София 49г

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #19 -: Май 20, 2008, 09:54:01 am »
Ами идеята ни е да разузнава и получената информация да я изпраща към компютъра и той да изгражда някакъв 3 измерен образ на заобикалящата среда. Ще може както сам да разузнава така и да се контролира. Мислим да сложим и една wireless камерка отгоре.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
IME10
« Отговор #20 -: Юни 05, 2008, 02:00:20 am »
хей, проекта е супер. аз също с подобни мечти започнах. мечти, защото съм много бос в занаята, а не защото не става(въпреки, че не съм много сигурен за 3D-то). ето и малко "помощ" - Adaptive Mapping and Navigation и евентуално 3-D Laser Scanner. ако успееш с ултразвуков сензор да засечеш точното разстояние и да мърдаш камерата адекватно би трябвало да може да се получи някакво болно 3D! определено ще е много играчка, но нали това е най-голямото удоволствие! проекта ти ще е сбъдната мечта за мен! ако мога с нещо някак да помогна...
а между другото - от pololu ли поръча скоростните кутии? защото много съм си харесал ей тоя сет вериги на tamiya, но ги няма никъде(дори в официалния сайт на tamiya. опасявам се, че не се произвеждат вече :(

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #21 -: Юни 05, 2008, 10:58:13 am »
Ами редукторите ми ги внесоха, не знам от къде, но гледам в e-bay ги има също, така че и там трябва да ги има веригите. А ето ги и на официалния сайт, така че спокойно има ги :)http://www.tamiya.com/english/products/list/educational/kit70001.htm

Иначе вече имаме радио управление на робота, скоро ще пусна снимки :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
IME10
« Отговор #22 -: Юни 05, 2008, 11:29:08 am »
аз го знам сайта. проблема е, че уж ги има в каталога, но не може да се клика по тях(което ме навежда на мисълта, че ги няма). в ebay също ги няма. но айде да не пълним форума с излишни приказки. ще ги намеря някъде, някога ;)
радио оправляние? аз мислеш, че ще е автономен. а как мислиш да постигнете тоя 3-измерен образ на компютъра? стана ми интересно.
другото, за което се чудех - предните ви колела не са ли малко далечко. пробвахте ли вече как се движи. а може би задните могат да се преместят малко напред. както и да е. чакме видео! успех!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #23 -: Юни 06, 2008, 11:21:32 am »
Ами ще бъде автономен, но ще може и да се управлява дистанционно. Движи се наистина много добре, доста е пъргав :) 3D образът ще бъде го постигнем чрез ултразвук, инфраред и стерео машинно зрение.http://www.tamiyausa.com/product/item.php?product-id=70108 Ето и онлайн магазин с веригите :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

petko10

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
IME10
« Отговор #24 -: Октомври 05, 2008, 10:06:00 pm »
Пиша предимно да ви похваля - страхотен проект и изпълнение и много благодаря за подробното описание ,направо си е удоволствие да се проследи историята  :) . За формирането на 3D образа предлагам помощ ,защото имам известен опит - написах преди година някъде 3D engine на QBasic с познанията по геометрия за 10 кл (т.е. без заготовки) ,така че добих опит докато го правех ,а и даже мислех сериозно да се захвана да направя продукт точно за съставяне на 3D изображение от снимки обаче гадовете от MS се оказва ,че са ме изпреварили  :lol: (както и още някакъв екип бил го разработвал това точно ,доста бях разочарован ,поне бях решил ,че е уникална идеята) .

 Успех с по-нататъчната разработка : ) !

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
IME10
« Отговор #25 -: Януари 08, 2009, 11:06:35 pm »
Здравейте :)
От доста време, не съм писал нищо по проекта, но той се движи бавно напред. Вече имаме модул за управление, модул със радио връзка (XBeePro), модул захранване, модул с главен процесор, модул за инфрачервените сензори и дори и часовник в реално време :) Сега работим върху софтуера от страна на компа. Конкретно в момента ще направим така че софтуера да може да чертае графика на данни получавани в реално време от робота, тъй като има проблем с енкодерите, койте все още не може да хванем. И така ето малко снимки:
Снимка1
Снимка2
Снимка3
Снимка4
Снимка5
Снимка6
Снимка7
Снимка8
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Julian123

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 7
    • Профил
IME10
« Отговор #26 -: Декември 11, 2009, 11:29:33 pm »
от какъв материал е направена платформата на robota
Джулиан\\\\ Софиа
SKYPE julian_thov

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
IME10
« Отговор #27 -: Декември 11, 2009, 11:52:23 pm »
От дърво е. Можеш да намериш подобни летви в MrBricolage или Praktiker (Щом си от София).
Поздрави!
Станьо - 20г. - извън чужбина