Автор Тема: Помощ относно Курсов проект !  (Прочетена 6887 пъти)

spectur

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Помощ относно Курсов проект !
« -: Февруари 23, 2011, 05:38:08 pm »
Здравейте! Днес се регистрирах във форумът Ви,страхотен е! :clap:  :clap:  :clap:
Виждам,че всички тук сте много на ясно с материала,за това ще помоля за помощ относно Курсов проект!
Знам,че молбата ми ще е един вид спам,но нямам към кого другиго да се обърна,за това ме извинете предварително! :(  :(  :(

Условието е следното:
    Да се проектира промишлен микроконтролер на базата на 8-битовия едночипов микроконтролер MC68HC11E9,който:
    -да работи в микроконтролерен режим Single chip
    -аналогов изход на U изх= от U до U ref
    -аналогов вход за U вх= от -U ref до +U ref
    -Сериен интерфейс RS232C


БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!! :!:  :!:  :!:

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Помощ относно Курсов проект !
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2011, 10:06:58 am »
А наясно ли си с този контролер как работи, какви са му инструкциите и периферията тъй като целия ти проект се основава на това.

spectur

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Помощ относно Курсов проект !
« Отговор #2 -: Февруари 24, 2011, 03:14:33 pm »
Цитат на: "tommyboy"
А наясно ли си с този контролер как работи, какви са му инструкциите и периферията тъй като целия ти проект се основава на това.

Разбира се! Все пак порових за него в Google,търсих и книги в библиотеката :D
От официалният сайт:
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/127938/MOTOROLA/MC68HC11E9.html
Книгата,която ми предложиха в библиотеката:
"Проектиране на вградени микрокомпютърни системи с микроконтролери"
от Оле Винтер
http://books.google.bg/books?id=8gOpXp7K8-QC&pg=PA181&lpg=PA181&dq=%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%80&source=bl&ots=099DrfzyKf&sig=5oW36x8ZC8tLF0XjJTX9woMjbkw&hl=bg&ei=MsRkTefCKpGJhQeX06iWBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CCgQ6AEwAg#v=onepage&q=%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%80&f=false

... и все пак не съм много на ясно!
За това се обърнах към Вас-тук!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Помощ относно Курсов проект !
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2011, 05:53:40 pm »
Така това е добре. До колкото разбирам микроконтролерен режим Single chip означава контролера да работи самостоятелно без външни програмни памети и без други процесори покрай него. Аналоговия изход как ще се постигне като гледам няма ЦАП модул значи ще се сложи такъв само трябва да се знае дали ще е готов чип или резисторна матрица. За аналогов вход ще се ползва вградения АЦП модул, a аз RS232C serial communications interface (SCI) или по често наричан UART universal asynchronous receiver transmitter.
Друг въпрос е, каква развойна среда ще ползваш за разработването на програмата и на какъв език (асемблер или C).
Предлагам ти за симулации да ползваш Proteus 7.5  за него мога да ти помогна, но за написването на програма ще е трудно аз поне не съм работил с тоя контролер, ако някой от форума е запознат с него може да каже някой дума.

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Помощ относно Курсов проект !
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2011, 07:50:36 pm »
Разгледай тази страница:

http://handyboard.com/hb/

Описва направата на "развойна платка" на базата на 68HC11. ДАдени са схеми за връзка на контролера към драйвери за двигатели инфраред приемник/предавател и тн и тн. Има още указание за изработка, модел на платката, а също и софтуер.

 ;)
Виктор.

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Помощ относно Курсов проект !
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2011, 05:18:56 pm »
За начало не започвай от контролера. Започни от захранването няма смисъл да имаш вързан кнтролер без захранване.
Захранването трябва да е от 220V до 24V и до 5V 24V са ти изходите това е стандарт в промишлената електроника а 5V са за процесора.
За да минеш от 220V до 24V използвай траф (разбира се) а от 24V до 5V най-добре импулсен регулатор(не съм сигурен дали така се казваше...) но не 7805! Разбира се с подходящи кондензатори.
След като проектираш захранването мини към процесора и ако има нужда и до други елементи. Късмет :)

mod: mivr, използвай V за волт, ако обичаш. Мерси.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]