Автор Тема: Помощ с кода по роботчето  (Прочетена 6368 пъти)

burzakafast

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Помощ с кода по роботчето
« -: Декември 19, 2009, 07:24:10 pm »
Здравейте аз сма нов в тоз ифорум но се интересувам от работиката,уча в ТУ-варна и сма се заел сас един курсов проект и очаквам да ударите едно рамо сас програмния код,трябва да реализирам програма която да обработва фреймовете от уебкамера и да пресъздава сащото движение.Идеята ми е че аз ако варша някакво движение пред уебкамерката и роботчито да варши сащото.независимо крак или рака ще е а може и като по прост пример само сас главата да почнем...таа кажете ми коя програма е удобна за този вид код...C# ili matlab... или предложете някоя друга.

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Re: Помощ с кода по роботчето
« Отговор #1 -: Декември 19, 2009, 10:18:28 pm »
Цитат на: "burzakafast"
Здравейте аз сма нов в тоз ифорум но се интересувам от работиката,уча в ТУ-варна и сма се заел сас един курсов проект и очаквам да ударите едно рамо сас програмния код,трябва да реализирам програма която да обработва фреймовете от уебкамера и да пресъздава сащото движение.Идеята ми е че аз ако варша някакво движение пред уебкамерката и роботчито да варши сащото.независимо крак или рака ще е а може и като по прост пример само сас главата да почнем...таа кажете ми коя програма е удобна за този вид код...C# ili matlab... или предложете някоя друга.


А защо не с сензори или самата концепция трябва да е такава.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

kotaraka

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
Помощ с кода по роботчето
« Отговор #2 -: Декември 19, 2009, 11:21:03 pm »
Да при положение че не разбираш от приложно програмиране на C#, Visual Basik или друг език, смятам че ще е по одачно да използваш сензори (в BG напоследак взеха да се предлагат читави 2D сензори на добра цена).
Но ако по задание трябва да обработваш кадри от камера ти препоръчвам Visual Basik. Сравнително разбираем и за начинаещи е добър, но по-важното е че на този език из нета има доста примери как се прехваща образ от WEB камра и как се работи с motion detection.
След това вероятно ще трябва да конфигурираш серийна връзка с микроконтролер който да управлява мотори.
Радостин Киров   26г.     Бургас

http://vbox7.com/play:c8b99132
http://vbox7.com/play:c627c6b9

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Помощ с кода по роботчето
« Отговор #3 -: Декември 19, 2009, 11:30:00 pm »
Цитат на: "kotaraka"
Да при положение че не разбираш от приложно програмиране на C#, Visual Basik или друг език, смятам че ще е по одачно да използваш сензори (в BG напоследак взеха да се предлагат читави 2D сензори на добра цена).
Но ако по задание трябва да обработваш кадри от камера ти препоръчвам Visual Basik. Сравнително разбираем и за начинаещи е добър, но по-важното е че на този език из нета има доста примери как се прехваща образ от WEB камра и как се работи с motion detection.
След това вероятно ще трябва да конфигурираш серийна връзка с микроконтролер който да управлява мотори.


Ако се насочиш към Visual Basic може да се обърнеш ако искаш към мен.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

kotaraka

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
Помощ с кода по роботчето
« Отговор #4 -: Декември 19, 2009, 11:57:13 pm »
Аз също съм на мнение че със сензори ще е по-одачният вариянт.
Идеята компютър да обработва информация допълнително осложнява нещата.
Радостин Киров   26г.     Бургас

http://vbox7.com/play:c8b99132
http://vbox7.com/play:c627c6b9

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Помощ с кода по роботчето
« Отговор #5 -: Декември 20, 2009, 12:29:33 am »
Имам вече повече от 2 години опит в обработка на изображения - прихващане на движения, разпознавана и следене на различни форми. Та от опита ми според мен рецептата е С#, хубави алгоритми за обработка на изображения (има доста готови библиотеки, а може и сам да спретнеш нещо просто), грамотен код, серийна връзка с микроконтролер и от там можеш да управляваш всичко. Ако зададеш по-ясни параметри за следенето на движение може да дам по-конкретни насоки.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания