Автор Тема: Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)  (Прочетена 13738 пъти)

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Здравейте, приятели. Казвам се Георги за тези които не ме познават, запален съм по електрониката и съм потребител на този чудесен форум от има, няма 2 години. Доста работи научих. Създадох и елементарни неща за което се гордея, всичко е описано както трябва и лесно се възприема. Така стига вече с празните приказки. В момента съм 11 клас в СОУ"Отец Паисий" гр. Кърджали. В паралелката ми се учи - Информационни технологии (съвсем друго е, че съм възмутен от това, че 3 години учим едно и също - Word и подобни офис продукти...). Бях доста заблуден като ме приеха там и останах с грешно впечатление, че ще пишем програми и творим, но нека не обсъждаме образованието. Друго в паралелката ми освен ИТ, учим доста математика (за жалост доста се отпуснах) и малко английски (почти нищо не учим).
От както се помня все човъркам нещо свързано с техниката, исках да уча електроника, но се записах в Отец Паисий. (няма да обяснявам защо)

Искам да попитам да ме посъветвате, за да не направя отново грешка в живота си. Въпросите са ми свързани с Техническият университет или филиала в Пловдив. Насочил съм се към паралелката с електроника, но може и с компютърни системи не съм решил, вероятно ще е електроника. Знаете ли с какво може да ме приемат там, смисъл какви предмети ще ми трябват, възможно ли е да ме приемат само с матурата, по какво са кандидатстуденските изпити ако има. Добре ли преподават и като цяло да ми кажете мнението си. Лесни ли са изпитите и така. Моля ви дайте си препоръките и някакъв съвет, че в момента съм съвсем объркан и дори не зная, какво следва след матурата   :(   Поне да ми стане ясно и да знам по какво да се подготвям сериозно :)
Благодаря ви, че ще ми помогнете и разясните :)
Поздрави и лека вечер :)
 :robotics:
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2011, 05:17:11 pm »
Споко човече има и по зле от теб (не че ти е зле де ) :-D, аз учих бизнес и финанси 4 години и после най - накрая като се записах в ТУ - Варна дойдох на себе си  :-D  :-D  , даже и завърших магистратура миналия четвъртък и съм доволен, и да се похваля поканиха ме за докторант по цифвова обработка на сигнали, но отказах имам други плановете. Иначе дали ТУ или филиала в Пловдив бих избрал ТУ, по - добри отзиви съм чувал пък от към материална база е по - добре. За кандатстване наблягай на математика и физика (оценки от 9,10,11,12 клас) за да имаш голям приемен бал , а за изпита главно математика.

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #2 -: Февруари 02, 2011, 05:42:16 pm »
Поздравления!  :clap:  Математика ако имам висока бележка от матурата ми казаха, че могат да ме приемат с нея в университета :) това вярно ли е  :) Идеята ми е, че ако ме скъсат на кандидатстуденските влизам с оценката от матура.  :)
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
Re: Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #3 -: Февруари 02, 2011, 07:31:18 pm »
Цитат на: "greensnake"
...Искам да попитам да ме посъветвате, за да не направя отново грешка в живота си. Въпросите са ми свързани с Техническият университет или филиала в Пловдив...


Георги, имаш право да си недоволен от качеството на българското образование. Със сигурност ще имаш забележки и в който и български университет да отидеш. Но има един лаф, който е много верен - Не е толкова важно какво си завършил- по-важното е какво си научил.  А за да научиш нещата в нашия информационен век се иска на пъво време желание от твоя страна, което както си личи не липсва.  Мога само да ти препоръчам следните неща:
-занимавай се самостоятелно
-набави си справочници за транзистори, операционни усилватели и за други схеми.Разглеждай им параметрите и си отговори на въпроса, защо те са важни.  Запознай се с класификацията на транзисторите и интегралните схеми според предназначението им и на какви параметри трябва да се обръща внимание в зависимист от функциите.
-снабди се и с литература по схемотехника.  Разгледай видовете схеми.  
-направи си самостоятелно лаборатория.  Можеш да почнеш със стабилизатор на напрежение.  Ето ти едно примерно задание 5V/1A и 0-24V/1A регулируемо.  След това можеш да сглобиш един функционален генератор - ще ти помогне при реализацията на бъдещите схеми.  
-паралелно с това можеш да се захванеш и с микропроцесорната техника - отначало с мигалки на светодиоди, по-нататък и с по-сериозни  неща. Винаги прави нещо, даже няколко неща едновременно.
-НИКОГА не копирай сляпо чужди  готови схеми или програми. Мисли!  
Даже и да използваш чужда идея, приложи я творчески към твоя конкретен проблем.
-В университета се запознай с твои състуденти съмишленици, обменяте си идеи.  Помъчи се да влезеш да работиш в някоя лаборатория и да натрупаш опит. Университетът не е само училище- там ще се запознаеш с колеги, с които вероятно ще контактуваш цял живот.
-Пиши по форумите - все някой ще се намери да ти помогне, какъвто и проблем да имаш.
   
Иначе, ето ги страниците на ТУ София и Пловдив.  Там можеш да се запознаеш с кандидатсването, с катедрите, даже и да видиш снимките на бъдещите ти преподаватели.
http://www.tu-plovdiv.bg/
http://www.tu-sofia.bg/index.html

 Ако нещо не ти е ясно, можеш да се обадиш по телефоните в някоя от кацелариите.  В университетите (поне в пловдивския със сигурност) има ден на отворените врати - можеш да отидеш, да ти обяснят колко е хубаво при тях и да разгледаш лабораториите. В първите две години ще те занимават с доста теоретични дисциплини , но няма да се отчайваш - от трети курс нагоре са само специални дисциплини.

И пак да повторя - Не е важно къде си учил, а какво си научил.  Познавам много хора.  Зная няколко човека със средно образование, на които шапка им свалям за техните знания, възможности и какво са направили, както и много такива с висше образование, но професионално неграмотни.

Успех Георги!
Красимир Милев    51г

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #4 -: Февруари 02, 2011, 08:09:25 pm »
Благодаря много!
Супер точно е, че не е важно къде си учил, а какво си научил!
Аз се занимавам и имам много желание, но тепърва ще започна да чета литература, в нас се опитвам да си създам нещо като лаборатория, използвам захранване от комп, имам доста принадлежности и често започвам проекти, но повечето не завършват успешно поради липса на достатъчно знания. Но се надявам да се промени :)
Добре че съществува този форум! Дано след 4,5 години отново да пиша и да се похваля в коя област съм се развил, ако имам късмет разбира се :)
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2011, 09:24:10 pm »
Мдам това е така за ученото и наученото, ама не се опирай само на тази матура, щото не се знай колко ще изкараш и пак ти повтарям оценките от четирите години са много важни за крайния бал, с който ще се класираш, да не стане да имаш висока оценка на матура или кандидат студентски изпит, а да имаш ниски оценки от даскалото тогава става гаф.

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #6 -: Февруари 03, 2011, 02:11:51 pm »
Оценките от годините са ми 6ци и някоя 5ца... сега ще се запиша на частни да наваксам и щом си ги преговоря нещата, няма да зависи само от матура, защото ще мога и на кандидатстуденски да отида :) Майката му е ученето :)
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #7 -: Февруари 03, 2011, 07:13:12 pm »
Е значи си разбрал кой е правилния път щом от сега си се хванал ;)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #8 -: Февруари 03, 2011, 08:53:05 pm »
Здравей, бъдещ колега! :)
Радвам се на ентусиазма ти! Но искам да ти кажа и някои неща, с които съм се сблъскал сам в началото на обучението си в ТУ-София.
Първо, искам да ти кажа добре да помислиш по въпроса за кандидатстване в ТУ-София или ТУ-Варна. Обучението в България е доста посредствено и сам трябва да се интересуваш от всичко, за да знаеш в областта, в която искаш да се занимаваш. Предполагам и знаеш, че реализацията също е доста посредствена, както и учебната база. Навремето (когато и аз бях 1 курс), дълго обсъждах тази тема със Слави (spp), та той ми беше дал полезни съвети и най-вече - да се интересуваш сам в областите и да не спираш да се развиваш.

Разбира се, целта ми е да те стимулирам да учиш технически науки, но имай тези неща впредвид при избора на специалност. Някои в момента са по-развити, други - не толкова. Най-добрият опит е практическия, който аз успях да натрупам като проектант на роботи за нуждите на леярското производство (невероятен късмет, шанс и доверие от страна на ръководството на фирмата), защото едно е да знаеш всичко на хартия, но съвсем различно е да направиш нещо работещо накрая. :) И нещо много важно - ако мислиш за пари от работа по специалността, в момента инженерните науки в България не са най-удачния избор.

Въобще, най-доброто техническо образование, каквото и да си говорим е в чужбина, към която се стремя и аз, като завършващ бакалавърска степен тази година. Просто разочарованието след това ще е по-малко, уверявам те. :) Вярно, скъпо е, но в крайна сметка за колкото инвестираш - толкова и получаваш.
Поздрави!

П.п. Филиалите са си филиали, по-добро от обучението в ТУ-София и ТУ-Варна не съм чувал да има. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2011, 12:45:42 pm »
Благодаря за информацията. Още не съм решил с електроника или компютърни системи да се занимавам, но има време, сега ще наблегна на математиката, за да наваксвам. Прав си, че в чужбина е много добро образованието, но засега мисля да остана в България. Всеки се стреми към по-добро заплащане, аз си мислих даже, че сега е момента в който в БГ се търсят доста инженери по тези специалности.

ПС: Изобщо не знаех, че и във Варна има ТУ. Мислих, че е в София, Пловдив е филиал и в Сливен също.
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2011, 06:00:08 pm »
Въпреки, че завърших ТУ-Варна и съм пристрастен не мога да отрека, че ТУ -  София има  по - добра техническа база, за преподаватели не мога да дам оценки.

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #11 -: Февруари 04, 2011, 07:40:04 pm »
Ами ето ви класации на университети:
Световни:
http://www.webometrics.info/top100_continent.asp?contE_Europ%20e
Български:
http://rsvu.mon.bg/
Красимир Милев    51г

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Няколко въпроса относно ТУ (бъдещ студент)
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2011, 07:47:31 am »
Благодаря ще ги погледна :)
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали