Автор Тема: Моля за малко помощ  (Прочетена 7164 пъти)

rivan

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Моля за малко помощ
« -: Ноември 08, 2010, 10:26:01 pm »
Здравейте,
Аз съм нов в тези неща и изкам да знам ,разбира се ако има някой да ми разясни,изкам да знам как е възможно да се измери диод,транзистор и резистор дали функционират правилно докато са запоени на платка.Знам че глупав въпрос но все пак Благодаря предварително

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Моля за малко помощ
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2010, 12:11:27 am »
Здравей, всички тези неща, за които питаш могат да се измерят с мултицет (мултиметър). Но за да го направиш това на платката трябва да знаеш схемата и да я разбираш, за да можеш да определиш дали дадена отчетена стойност е правилна. Можеш да разгледаш буквара за разни примери. И все пак хвърляй и малко повече усилия в училище върху правописа ;)

П.С. Напиши си имената в подписа, това е правило на форума.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Моля за малко помощ
« Отговор #2 -: Ноември 10, 2010, 08:43:17 pm »
Най - добре е когато проверяваш за дефектни елементи да си ги разпоиш и да ги измериш  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Re: Моля за малко помощ
« Отговор #3 -: Ноември 17, 2010, 09:26:10 pm »
Цитат на: "rivan"
Здравейте,
Аз съм нов в тези неща и изкам да знам ,разбира се ако има някой да ми разясни,изкам да знам как е възможно да се измери диод,транзистор и резистор дали функционират правилно докато са запоени на платка.Знам че глупав въпрос но все пак Благодаря предварително


Мериш диода в права и обратна посока с мултицета като слагаш галетния ключ на позицията за диод.
В права посока трябва да покаже 400- 700 в зависимост от мултицета и транзистора / диода , а в обратна 1800- 1900 ако е на платката и се шунтира от някой друг чарк  и 1--- ако си го свалил.
Транзистора пак така само че там мериш веднъж БАЗА - КОЛЕКТОР и после БАЗА - ЕМИТЕР показанието пак 400-700 като  БАЗА - КОЛЕКТОР трябва да е с  по-малко съпротивление поради по - големия процент донорни примеси вътре в прехода но това е без значение.
И на края КОЛЕКТОР - ЕМИТЕР там показанието трябва да клони към 1900 или 1--- ако е свален   .  :clap: ако някаде покаже 0000 или близко до нула сваляш и пак мериш ако пак е 0000 значи диода / транзистора е фалирал  :shock:
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво