Автор Тема: Един въпрос отностно L293  (Прочетена 7942 пъти)

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Един въпрос отностно L293
« -: Септември 26, 2010, 02:12:51 pm »
Здравейте приятели , нещо възникна един проблем днес ,и не мога да се сетя как беше схемата.Значи изходите за моторите на интегралата които въртят двигателите дават мн слаб ток.Като свържа там електромоторче си върти,но сложа ли редуктора и няма сила да го врътне.Имаше една схема с няколко транзистора ако не се лъжа ,които се свързват на изхода между драйвера и редуктора за да започне да върти.Мисля че това ми трябва за да го приведа в действие.Не мога да се сетя сега схемата как беше и ви моля за помощ.Благодарско ;]
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Един въпрос отностно L293
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2010, 01:37:22 am »
аре де
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Един въпрос отностно L293
« Отговор #2 -: Октомври 01, 2010, 06:12:30 am »
Използвай 8мо краче. Ня него може да пуснеш по високо напрежение за моторчетата.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Един въпрос отностно L293
« Отговор #3 -: Октомври 03, 2010, 09:46:10 pm »
Пробвах като дам на осмо краче друго напрежение но не става.Редукторите са ми малко голями и са за 12 V ,дърпат около 100mA и не смятам да е трудно но не мога да ги завъртя.
Пробвах вместо интегралата да сложа транзистори и направо на 12V да захраня всичко но не стана ето с тези схеми:


Идеята ми е изхода ,който е предвиден за моторите на интегралата да управлява някакво стъпало ,което да си има отделно захранване, а само да получава сигнал от интегралата.Защото ако сложа релета ще стане ,но няма да мога да управлявам скороста.Някой има ли идея как да стане това?
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

Ivo hobby

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Един въпрос отностно L293
« Отговор #4 -: Октомври 04, 2010, 08:24:42 am »
Цитат на: "importante"
...Идеята ми е изхода ,който е предвиден за моторите на интегралата да управлява някакво стъпало...

Така се обезсмисля идеята да има L293, тя самата е това стъпало което искаш да направиш.

Цитат на: "importante"
...Редукторите са ми малко голями и са за 12 V ,дърпат около 100mA...
100mA е доста малък ток за двигател, особено в натоварен режим.
Интегралната схема L293D (с вградени диоди) може да захранва до 4.5-36V при 600mA
а версията L293 или L293B (без вградени диоди) са до 1A. Има и още един заместител 74ххх, който синът ми използва, той е с вградени диоди и е до 1А.

В тази тема Borislav показа как може да се свърже L293D за по-голям ток.

За да не се завърта мотора повече ми прилича на неправилно свързване. Пусни схемата по която ги свързваш?
Иво, София, 42г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Един въпрос отностно L293
« Отговор #5 -: Октомври 07, 2010, 11:49:51 pm »
По тази схема е всичко


Ако сложа по стабилно захранване а не батерия сервото тръгва съъъвсем леко,но стабилизатора ще избие направо.
Иначе с моторчета от играчки върви без проблеми,но включа ли сервото не иска.
Мартин Костадинов
Skype - Optixam