Автор Тема: Пиезо+LED  (Прочетена 22025 пъти)

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #15 -: Септември 14, 2010, 06:56:38 pm »
Ползваи фазовия детектор LM567 за филтър в по горе дадената статия на МК го използват за да се заключи канала на отределената честота като при това тои реагира само на нея в статията и в даташийта има инфо за изчисление на стиностите на  R и C според желаната честота, а и са му необходими само 100mV за да детектира входния сигнал изхода е с отворен колектор които е с високо ниво когато не е детектирал желаната честота и става с ниско при постъпване на честота равна на предварително зададената след което с няколко транзистора си управляваш диодите  :clap:
Аз лично съм го ползвал доста пъти и съм много доволен
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #16 -: Септември 15, 2010, 07:48:44 am »
Да и това ще пробвам, но го оставих за резерва, защото неможах да намеря LM567. Поръчал съм части вече за схемата и ако днес ги доставят ще тествам. Целта ми е нещо като това: http://www.youtube.com/watch?v=OP3IBKwETqQ
Ангел Колев, София

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #17 -: Септември 15, 2010, 09:35:27 pm »
Заинтригува ме!  :!: :D Ще се опитам да измисля и аз една схема и ако я довърша, ще ти пиша.. иначе ти си пробвай тези схеми които имаш! :)
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #18 -: Септември 16, 2010, 08:59:47 pm »
Значи, въпреки че от Футурел ми объркаха половината неща някакси успях да ги нагодя и стана! Сега остана да го пробваме на барабаните и да мисля какво да правя със захранването. В момента е с китайски адаптер пуснат на 6 волта 500ма и грее като печка. Предложете решение за захранване, което ще издържи примерно 5 лед-а по 3 вата на 700ма.
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #19 -: Септември 16, 2010, 09:44:43 pm »
Ами може да използваш импулсен адаптор но за тези диоди е добре да поставиш по един генратор на ток защото съм ги ползвал и горяха като ги слагах само с резистор примерно директно на 5 волта или поне да ги поставиш на радиатор.
Ако не намериш импулсен адаптор достатъчно мощен  на 5 волта или колкото ползваш вземи какъвто има  и после ще ти дам някоя лесна и ефтина схема за импулсен, понижаващ стабилизатор с каквото искаш напрежение и ток естествено в границите на разумното . Тъй като те почти не греят
А може да пусна някоя тема (стига да има интерес )с няколко изпитани схеми на такива стабилизатори на 3, 5, 8 и т.н волта за случаи в който линеините стабилизатори не са подходящи но по нататък тъй като сега нямам много време да пробвам и пиша.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #20 -: Септември 16, 2010, 09:50:35 pm »
Мерси! Ще чакам когато имаш време да постнеш нещо за случая. То не е спешно, защото сега тепърва ще го пробваме на място да видим как действа на практика.
Ангел Колев, София

westsiderz

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 244
    • Профил
    • http://www.xequtor.co.nr
Пиезо+LED
« Отговор #21 -: Септември 17, 2010, 11:44:52 am »
Цитат на: "anio"
Да и това ще пробвам, но го оставих за резерва, защото неможах да намеря LM567. Поръчал съм части вече за схемата и ако днес ги доставят ще тествам. Целта ми е нещо като това: http://www.youtube.com/watch?v=OP3IBKwETqQ


Вчера довърших схемата на Млад Конструктор. http://vbox7.com/play:d444e049 Това се получава. Незнам дали искаш нещо подобно, но ако ти върши работа, може да го оставиш като резервен вариант. Аз LM567 си ги поръчах от редакцията на МК. При мен единия тиристор е изгорял затова червената крушка не свети и нямах зелена та сложих жълта. Иначе схемата работи без проблем. Има и възможности за донастройка чрез потенциометри. Общо взето една прилично добра схема  :clap:
\"We will make electricity so cheap that only the rich will burn candles.\" ~ Thomas Edison

Ахмед Караибрахимов, гр. София 25г.

http://roboleague.bg/
http://xequtor.co.nr

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #22 -: Септември 17, 2010, 01:35:04 pm »
Добре изглежда :) На мен обаче ми трябва да вкарам по едно пиезо+лед във всеки барабан и да реагират по отделно в зависимост кой е ударен. В момента се чудя как да закрепя елементите по-здраво за някаква платка макар и с окабеляване, за да може да се пробва на място, че бредборда ще се разпадне :) С пот-а много добре се регулира колко да е чувствителна схемата на пиезото.
Ако работи както трябва на самите барабани вече ще мисля как да захранвам по-силни ледове, за да не изгорят както Dimitrov написа. Някъде имам готово импулсно захранване, на което се регулира волтажа и ще го видя дали ще издържи.
Не съм позлвал програма за чертаене на платки и сега се пробвам с един Eagle да видя дали мога да подредя елементите за ецване.
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #23 -: Септември 17, 2010, 04:42:26 pm »
Всъщност самото изгаряне е от прекалено голям ток той се поражда от температурния дрейф на всички полупроводнокови елементи който може да се опише по следния начин :
При свързване на диода към верига с напрежение 5 волта през токо ограничаващ резистор които да е изчислен за 650mA тока в началния момен е толкова но след като поработи диода той се загрявя и тока през него нараства защото доиода се отпушва повече или казано по друг начин напрежението на отпушване намаля с 1.8 mV на градус и идва момент в които тока е по голям от 700mA което е максималния ток за този тип диоди. В първия момент този проблем го реших с въвеждането на генератор на ток чиято единствена функция е да поддържа тока през товара равен на предварително зададения в по късен етап направих конструктивни промени и генератора на ток отопадна тъй като поставих едно малко радиаторче за по добро  охлаждане и проблема се реши или поне до момента няма проблеми но ако няма място за радиатор там кадето е поставен диода както беше при мен в началния момент генератора е решението. Аз използвах една малка схемичка с един транзистор и още няколко елемента но съществуват интегрални генератори които не намерих в стара загора
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

westsiderz

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 244
    • Профил
    • http://www.xequtor.co.nr
Пиезо+LED
« Отговор #24 -: Септември 17, 2010, 04:45:38 pm »
Тя твоята идея е по-различна. А иначе онази част от схемата на МК, която са я ползвали за филтър дали не би ти свършила работа или ти вече си имаш филтър. Аз за чертаене ползвам Ares - програмка, която си върви заедно с Proteus. Незнам как е Eagle, обаче аз от Ares съм доволен. Лесна е за ползване, има и доста богата база данни за елементите. Та ако имаш време, пробвай и нея  :clap:
\"We will make electricity so cheap that only the rich will burn candles.\" ~ Thomas Edison

Ахмед Караибрахимов, гр. София 25г.

http://roboleague.bg/
http://xequtor.co.nr

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #25 -: Септември 17, 2010, 05:15:51 pm »
Eagle ми се вижда сравнително проста програма с много библиотеки.
@Dimitrov като се разрових малко видях, че в повечето пъти хората слагат на тези ледове по един радиатор. В моя случай обаче леда няма да свети постоянно ами схте мига за много кратко само при удар - да кажем средно по 1 път за 2 секунди. В този случай немога ли да се размина с резистор от по-дебелите?
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #26 -: Септември 18, 2010, 02:16:29 am »
Ами да ако искаш може да пробваш - внимателно с резистор около 2.5 ома 2 вата под внимателно имам  предвид че ако резистора не е с подходяща стоиност едно рязко пускане би било фатално което не е добре при диоди с цена 6 лева, ако имаш някакъв реголируем захранваш блок да свържеш диода към него и плавно да увеличаваш напрежението докато тока достигне около 650 милиампера за  да видиш при какво напрежение върху диода се получава този ток ако не ме лъже паметта беше около 3.3-3.5 волта след което резистора го определяш по закона на ОМ според окончателното напрежение на схемата като вземеш в предвид пада върху управляващия транзистор  
R=U/I Като за U заместваш разликата в двете напрежения и пак проба на регулируемото захранване за да няма изненади  :shock:
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #27 -: Септември 18, 2010, 09:55:44 am »
Тук намерих ефтин начин за направа на high power led driver http://www.instructables.com/id/Super-simple-high-power-LED-driver/ и ще видя дали може да стане за моя случай.
@Dimitrov, импулсното захранване, за което писах не е при мен и в момента освен един адаптер с регулиране на волтовете, който е 500ма друго нямам за тест :(
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #28 -: Септември 18, 2010, 10:45:15 am »
Тъй като всеки филтър ще е с един или два диода доколкото разбрах може да ползваш подходящ NPN транзистор които да управляваш директно от изхода на филтъра през токоограничаващ резистор. PDF-а  на страницата с посочения от теб линк не можах да го видя защото май искат рег после ще си поиграя да  се регистрирам и да  го сваля, но от снимката видях един LM317 които е  регулатор на напрежение. Напрежението необходимо на диода за получаване на ток 650 милиампера мога да ти кажа с точност най рано в понеделник.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Пиезо+LED
« Отговор #29 -: Септември 18, 2010, 11:17:50 am »
PDF-а е за да видиш всичко на една страница и няма нищо допълнително (и е само платено май). Ето как го смятат:

Ifconsumption of 350mA, the calculation should look like this: 1,25 (the constant reference voltage of the LM317) divided by 0,350 (the LEDs power consumption) makes 3,57. So if the resistor is 3,57, constant current will be 350mA. The closest E12 value is 3,9 ohms, it will give you a constant current of 321mA. However you can't see any difference in the light output.

If you use 3W LEDs, which has a current consumption of 700mA, the calculation should be: 1,25 divided by 0,7 makes 1,78. The closest E12 value is 1,8 ohms, the output will be 694mA

В коментарите на темата също има много примери. Общо взето колкото по-голям е захранващият волтаж, толкова повече ще грее регулатора ако е само с един лед.
Ангел Колев, София