Автор Тема: Проект за робот метач  (Прочетена 17757 пъти)

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« -: Август 11, 2010, 04:10:37 pm »
Мисля по моя проект за робот  метач и до сега само направих часта за метене.Тя претставлчва :
електромотор с бутон за включване и касета за батерии.
На върха на електромотора сложих остичка за която ще сложа такова каквото имат уличните коли-чистачи.

Ако някой има идей да пише.
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #1 -: Август 11, 2010, 04:42:04 pm »
Здравей, идеи и да има как да ти се кажат като не си обяснил за робота ти подробно тоест с какво задвижване го гласиш колесно или с крака ако дадеш повече инфо ще получиш и ти повече инфо :)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Проект за робот метач
« Отговор #2 -: Август 11, 2010, 06:18:59 pm »
Интересно е и да се направи с коляно-мотовилков механизъм частта за метене. :) Достатъчно е изходната крива на правата, която е контактна между метлата и земята да е що-годе права линия. Най-добре дай някакви скици, за да ти помогнем повече.
В такъв случай ти препоръчвам да го направиш колесен (с 4 колела). По-лесно се прави и ще останеш доста доволен. :) Като мотори - двигатели (с редуктори) от чистачки на кола (от Трабант са много прилични). Колела - от косачка или отиди в някой магазин за строителни стоки и подбери примерно с ф100-150мм.
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #3 -: Август 11, 2010, 07:34:22 pm »
Аз не искам да е голям.И докато тествах самата метачка я испуснах и се распои.Докато намествах жицата стана нещо и имаше искра и ще ми отнеме време докато го запоя.
[/img]
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

Gioreto

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #4 -: Август 11, 2010, 07:52:44 pm »
Би ли нахвърлял нещо като скица, за да добием представа, защото аз лично нищо не схванах  ;)
Георги Генов, Бургас, 22г.

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #5 -: Август 11, 2010, 08:14:19 pm »
Как се поставят скици в мненята? :?:  :?:
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Проект за робот метач
« Отговор #6 -: Август 11, 2010, 08:39:30 pm »
На тетрадка с молив (Боже, харесвам този old-school вариант  :-D), след това снимаш с телефон или фотоапарат и качваш в imageshack.com.
Поздрави!

П.п. Моля те, смали малко аватара, за да излиза както хората форума. Има някакъв бъг с оразмеряването на аватарите, който тепърва ще отстранявам... Не забравяй и да напишеш имената си в подписа, за да е по-лесна комуникацията помежду ни.
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #7 -: Август 11, 2010, 10:29:46 pm »
На този линк ще видите моята скица:
http://traktora2001.snimka.bg/other/123.525133
много се постарах да я направя.
може да е грозно защото на съм по рисуването.
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #8 -: Август 11, 2010, 10:48:14 pm »
И малко помощ за изработката на самия робот.
мисля за дизайна да е като на кола играчка с малко тунинг.
мисля задвижването да е с 4 електромотора.за върха на всеки един ще прикрепа гума.
но незнам как да го направя с дистанционно.
ако някой иска да добави нещо да пише.
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #9 -: Август 12, 2010, 02:22:40 pm »
За какво ти е дистанционо то тогава няма да е робот а количка с радиоуправление направи го умно. Ето на например http://www.youtube.com/watch?v=2Nr63poB3C0
 не че си го хваля но ако му направя корпус и механизма за почистване който е много елементарен на принципа на едновремешните подочистачки ако се сещате, та и той ще чисти заобикаляйки и избягвайки предмети и стени бярно принципа е хаутичен но би имал ефект а и най вече ще си го прави сам подобно като роботите на роомба но домашно любителки направен.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #10 -: Август 12, 2010, 04:52:23 pm »
Добре сега мисля да запоя скъсания кабел. :evilrobo: И така аз направих часта за метене от една стара играчка.Взех електромотора,ключа за включване и касета за батерий.
Взех кабела който свързва мотова с ключа и батерийте.
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #11 -: Август 13, 2010, 08:51:23 am »
как да го направя умно? И защо?
Аз мислех че се започва с нещо по просто като с радио управление.
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен

monoeye

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #12 -: Август 13, 2010, 09:50:00 am »
Хммммм, честно казано, не знам за мен дали е по лесно да направя радио управление, или да "включа" atmega-та. Прав си че се започва с простите неща, направи някои беем робот а пък след това се мятаи нависоко. А ако все пак ако искаш да направиш този "робот метач" си вземи една атмега едно мотор контролерче (л293д) мах 232 за програматор и това е :)  Ако пък много искаш да е РЦ си купи една количка с дистанционно и действай :-D  И по двата начина става, но просто ти казвам кое за мен може да се нарече робот ;) Ако избереш да е с микроконтролер нямам нищо против да ти кажа как ще стане  :bravo:

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #13 -: Август 13, 2010, 06:04:06 pm »
monoeye много си настоятилен за атмегата спомени че има и пик  ;)  :) А по умен имам предвид както писа monoeye с контролер дали атмега или пик ти ще си решиш ако вобще го правиш така изразих се по-умен защото няма да има нужда да го направляваш тъй като ще е програмиран тоест в контролера се записва програма която следи за състоянието на датчиците на робота които датчици му помагат да се ориентира в заобикалящата го среда и на база информацията от тези датчици посредством програмата контролера взима съответното решение ако може да се нарече така, и от там командва евентуално моторите посредством релета, Н мост или драйвер за мотори л293 (което е интигрална схема). В общи линии това е но ако питаш мен занимавай се помалко с контролери смисъл заинтерсовай се какво е контролер как действа какво му е нужно как му се записва програмата и с какво( из форума има доста информация за контролери дали пик или атмега все има кой тук да ти даде инфо когато си в затруднение). Но ако просто си правиш количка си е загуба на време и без резултат в развитието защото какво му е да вземеш за 15-20лв. една количка с 4-канално дистанционо да и сложиш един парзал отзад и да бърше много елементарно и не направено от теб а от завода ти просто си сложил парцал с което не си изработил робот. За това учи за контролерите а докато се учиш направи както каза колегата един два беама и после ги ъбгрейдваи с контролер евентуално. С две думи както решиш успех.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

bochev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Проект за робот метач
« Отговор #14 -: Август 16, 2010, 08:18:47 am »
Мислех да е уличен робот метач.Дистанционното мисля да има екран който показва къде е робота.Информацията ще идва от камера на капака на робота.И да има само бутони за контрол на камерата.

И ще се постарая да го направя умно.Вече разбрах ка се прави.Много благодаря!
Мисля и да е бърз защото мотора е много бърз.
роботиката е супер

Борис Ив. Бочев 9 години
град Плевен