Автор Тема: Нов Робот  (Прочетена 9447 пъти)

Chaze

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Нов Робот
« -: Юли 31, 2010, 09:24:16 pm »
Обмислям нов робот, който се движи с инерция. Идеята е от долу да има 4 колелца (2 от пред и 2 от зад), които се движат само от инерцията и от зад 2 моторчета, по 1 гума всяко..Гумите ще задвижвавт робота междинно, и той ще се движи от инерцията.
Остава да си набавя 1-2 холдъра за батерии, но нямам никаква представа от къде :zubi: ..и нямам стчупени уреди със холдъри..
Иван Мирославов Петков 13 Мездра

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Нов Робот
« Отговор #1 -: Август 01, 2010, 09:25:53 am »
Нещо ми бягапринципа като цяло  :?  както си дал тая рисунка оста на мотора в едиия край на колелото какво се случва там? И що за инерция ще предубие робота и да попитам това инерциона количка ли ще е или робот защото под робот не мисля че се приема моторчера с колела електроника няма ли да има датчици нещо да реагира да има някакво поведение да следва някаква програма за да се доближава все пак до роботите?
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Chaze

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Нов Робот
« Отговор #2 -: Август 01, 2010, 03:10:17 pm »
Цитат на: "Chaze"
Гумите ще задвижвавт робота междинно, и той ще се движи от инерцията.
]

Ами сега търся L293D, и мисля по-късно да се опитам да го направя да следи линия, което ще е трудно, като имаме в предвид задвижването  :?
Иван Мирославов Петков 13 Мездра

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Нов Робот
« Отговор #3 -: Август 01, 2010, 04:32:52 pm »
Здрасти!
Моля те, първо напиши имената си в подписа, за по-добра комуникация помежду ни. :)
Второ, някак си не разбирам как ще постигнеш инерцията, затова те моля за малко повече информация по въпроса (доколкото аз разбрах, ще е на принципа на виброходите?). Мога да ти помогна в механиката, ако изпитваш някакви затруднения.
И трето, ако не намериш L293D, точно си купих 3 броя L293DNE (аналог на първата) и мога да ти подаря една, стига да си от София, че с куриер само ще се оскъпи излишно. :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Chaze

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Нов Робот
« Отговор #4 -: Август 01, 2010, 08:52:25 pm »
Цитат на: "Borislav"
Здрасти!
Моля те, първо напиши имената си в подписа, за по-добра комуникация помежду ни. :)
Второ, някак си не разбирам как ще постигнеш инерцията, затова те моля за малко повече информация по въпроса (доколкото аз разбрах, ще е на принципа на виброходите?). Мога да ти помогна в механиката, ако изпитваш някакви затруднения.
И трето, ако не намериш L293D, точно си купих 3 броя L293DNE (аналог на първата) и мога да ти подаря една, стига да си от София, че с куриер само ще се оскъпи излишно. :)
Поздрави!


Не съм от софия, и НЕ, няма да е като виброходите.
Колелцата ще докосват земята, но не през цялото време, така, че през времето, когато не докосват земята, роботът ще се движи сам (с инерция).

Но се чудя как да го направя :
И 2-те колелца да бутат едновременно, или като бипедите, едно по едно .. :?
Иван Мирославов Петков 13 Мездра

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Нов Робот
« Отговор #5 -: Август 01, 2010, 10:12:08 pm »
И да стане, кажи ми какво печелиш? Замисли се над тези неща:

-механика - ще ти струва време и пари, но ако искаш робота ти да запази инерция за повече от 3 сек, ще ти трябва финна механика
-контрол - доста трудно ще е да контролираш скоростта/посоката на робота, дори и да стане
-тегло - тук е най-важният момент.. за да запази своята инерция, роботът трябва да е сравнително тежък, което е минус.
-консумация на ток - евентуално ще спестиш някакво количество енергия, но на каква цена

А представи си този робот да тръгне по нагорнище?

Най-много един бийм да направиш.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

Chaze

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Нов Робот
« Отговор #6 -: Август 01, 2010, 10:57:40 pm »
Няма да струва чак толкова много пари, защото имам повечето нужни материали.
За нанагорнище да не говорим, няма да правя чак такава машинка.
Няма да е чак толкова лек..да видим
2 Холдъра с по 2 слота, 2 моторчета, батериите, гумите..а ако се наложи, ще добавя и допълнителна тежест  ;)

П.С. @Borislav ,може ли да ми кажеш в кои магазини се продават L293D..и т.н., защото може в Мездра да има такъв
Иван Мирославов Петков 13 Мездра

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Нов Робот
« Отговор #7 -: Август 02, 2010, 08:57:24 pm »
Цитат на: "Chaze"
П.С. @Borislav ,може ли да ми кажеш в кои магазини се продават L293D..и т.н., защото може в Мездра да има такъв


Поръчах си ги от Елимекс (Пасат) с доставка от Горна Оряховица (доколкото си спомням). За 2 дена пристигнаха в магазина в София и си ги купих по 2,30 лв. парчето. :)
Имаме данни, че във Футурел (май са само в София) са докарали нови L293D-та. Така че...нападаме. :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Chaze

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Нов Робот
« Отговор #8 -: Август 03, 2010, 03:51:43 am »
Цитат на: "Borislav"
Цитат на: "Chaze"
П.С. @Borislav ,може ли да ми кажеш в кои магазини се продават L293D..и т.н., защото може в Мездра да има такъв


Поръчах си ги от Елимекс (Пасат) с доставка от Горна Оряховица (доколкото си спомням). За 2 дена пристигнаха в магазина в София и си ги купих по 2,30 лв. парчето. :)
Имаме данни, че във Футурел (май са само в София) са докарали нови L293D-та. Така че...нападаме. :)
Поздрави!

^_^ Много благодаря !  :clap:
Иван Мирославов Петков 13 Мездра

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Нов Робот
« Отговор #9 -: Септември 27, 2010, 11:19:53 pm »
Смисъл искаш да кажеш че когато робота се движи по инерция на доло ще се зарежда ли как да го разбирам това по инерция какво имаш предвид ако искаш една дървена количка с колелца и си готов.  :clap:
Шегата настрана ако иксаш да се зарежда ще ти трябва постояни магнити ще трябва да ползваш закона на Ленц а и извени ме ако не съм разбрал идеята.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612