Автор Тема: Моят робот  (Прочетена 22176 пъти)

nmanchovski

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Моят робот
« Отговор #15 -: Юли 02, 2011, 10:25:39 pm »
Скоро не сам писал в тази тема понеже бях зает с построяването на репрап принтера, но ето и напредъка на робота  :D



Най-вероятно скоро основата му ще бъде хексапод. Промени, които направих са, че вече работи с 32bit процесор и изцяло частите са принтирани. Не са с перфектно качество понеже още се уча да принтирам, но предполагам малко кит и боя ще оправят външния му вид. Все още работя върху новия софтуер, но съвсем скоро ще е в движение.
Николай Манчовски, София

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Моят робот
« Отговор #16 -: Юли 03, 2011, 09:10:51 pm »
Е браво, поздравления за външния вид на робота!
Въпросите ми са следните:
 - частите принтирани на репрап принтера готови ли са веднага за употреба или се нуждаят от допълнителна обработка - пилене, шкурене и др.
 - какво е отклонението на принтирания детайл от заданието - точност на изработка?
 - здравина на детайла - крехък или жилав и твърдост?
 Благодаря!

nmanchovski

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Моят робот
« Отговор #17 -: Юли 03, 2011, 09:32:59 pm »
Детайлите които са на снимката са направо от принтера почистени с макетно ножче от "космите" кото се появават при местене на главата при празен ход. Още се каня да го дообработя за боядисване. Отклонение не сам мерил, но има настройки за тази цел. До тук когато съм правил отвор да речем 3мм и съм успявал да завия болт в него...така, че не мисля да е по голямо от ~0.5мм, колкото е диаметъра на материала на изхода. А за точността зависи изцяло до калибрацията и добра сглобка на принтера. Срещал съм форуми в които твърдят, че достигат 0.1мм точност. При мен е необходимо пристягане на ремъците. понеже се вижда ефекта върху извивките...по принцип не трябва да се забелязва разлика между права линия и кривина. Здравината се контролира от програмата като се променя плътността на детайла. Дали вътре да е кух на квадратчета, линии, ромбове и т.н. Самата платсмаса се продава в 2 варианта = крехка и пластична.  Не съм сигурен моята от коя е но е доста здрава. До сега съм чупил нещто принтирано само ако има дефект или е много тънък слой.

Като заключение трябва да кажа, че дори бях изненадан от нещата които може да прави принтера след като го сглобих, а и дори детайлите които може да постигне. При добри настройки и дизайн може да принтира "таван" без да има подпорен материал, а само стени. Може да разгледаш примери ето тук кадето хора споделят какво принтират и обектите за да може всеки да ги принтира:
http://www.thingiverse.com/

http://www.thingiverse.com/thing:9106

И най-популярния обект : http://www.thingiverse.com/thing:1046  :D
Николай Манчовски, София

kaligua

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
ot kade moga da si namerq platka za distancionno upravlenie
« Отговор #18 -: Ноември 10, 2011, 05:43:22 pm »
ot kade moga da si namerq platka za distancionno upravlenie

Модератор: Преди да поставаш във форума ни се запознай с правилата. Писането на латиница не е позволено. Също така в подписа трябва да си сложиш името и годините.

elektronik9

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Моят робот
« Отговор #19 -: Август 02, 2012, 01:52:05 pm »
аз мисля че ще може да захранването му да е като юпеса на компютара например ровотът да има някаква програма икономичен режим и като ти се изтощи батерията на робота да иманякакъв сигнал и след това да включва сланчевите батери