Автор Тема: L293B Push-Pull 4 channel driver  (Прочетена 18260 пъти)

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« -: Май 22, 2010, 02:11:02 pm »
Здравейте,
Попадни ми този чип http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1328.pdf (L293B)
Мога ли да го използвам за управление на моторчета и ако да трябва ли да ползвам допълнителни компоненти към веригата?
Ангел Колев, София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #1 -: Май 22, 2010, 03:21:28 pm »
Здравей,
Има доста неща изписани из форума за тази прословута интегрална схема L293B/D. Разликата между B и D е, че в В няма защитни диоди и трябва сам да си ги слагаш. Схемата е правена специално за контрол на биполярни стъпкови мотори, което ще рече, че може да управлява две намотки. Вместо намотки, може да сложиш моторчета и така с една интегрална схема можеш да управляваш 2 моторчета. Схемата как да го направиш я има в даташийта, към който си дал линк; на страница седем, само заменяш намотките L1 и L2 с моторчета. Неща, които трябва да имаш предвид са, че е недопустимо да имаш плаващ пин на схемата, тоест всеки от входните пинове трябва да е или на маса или на плюс. Попринцип L293 е доста неефективна, грее и има сериозен пад на напрежение, но като за начало е добра; следващата стъпка е сам да си направиш H-мостовете с биполярни транзистори или още по-добре с мосфети.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #2 -: Май 22, 2010, 08:49:04 pm »
Значи ако се ползва L239B трябва да се сложат диоди, за да не се върне напрежението като спре моторчето?
Аз имам един такъв МОСФЕТ http://www.robotev.com/product_info.php/cPath/1_41_44/products_id/48 но не съм го пробвал, защото в момента единствения мотор, който имам е стъпков от флопи (мисля биполярен) с 4 извода. Не знам как с един единствен транзистор да обръщам движението на моторчето.
Значи ме съветваш да не се занимавам с драйвъра, а да разбера как да го направя с мосфети?
Мерси за помощта.
Ангел Колев, София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #3 -: Май 22, 2010, 11:13:36 pm »
Да трябва да сложиш външни диоди. Иначе като за начало може да стъпиш на този драйвер, докато не се почустваш малко в твои води. С един транзистор не можеш да управляваш посоката на въртене. Схемата, с която се прави това, се нарича H-мост, а ето и как изглежда:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/H_bridge.svg
Ключовете от S1, S2, S3 и S4 могат да бъдат всякакви транзистори, релета, цифрови ключове. Идеята е, че когато са затворени само S1 и S4, токът тече в ендата посока, а пък когато са затворени само S2 и S3, токът тече в другата посока. Имам и режим спирачка, тоест движението на мотора се блокира - постига се чрез затварянето само на S1 и S2, или S3 и S4. Ако решиш да го правиш със мосфет транзистори да знаеш, че горните трябва да са P-канални, а пък долните N-канални. Хубавото на MOSFET транзисторите е освен, че се управляват по напрежение, ами и че повечето си имат вградени предпазни диоди.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #4 -: Май 22, 2010, 11:28:47 pm »
Това със собственото производство на Н-мост ми звучи по-интересно :) Имам тук едно развалено захранване за компютър и видях, че има доста и най-различни транзистори като някои са малки други са доста големи и са закрепени на радиатори. Ще ги разглдам да видя дали ще свършат работа.
Ангел Колев, София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #5 -: Май 23, 2010, 01:05:45 am »
Още един съвет, началото е свързано се доста стръмна крива на трупане на знания. Достатъчно трудно е да започнеш да разбираш нещата и да започнеш да се чустваш в свои води. Няма смисъл да си правиш задачата по трудна, като събираш някакви части, които не се знае какви и защо са. Направи си един списък с повечко части, поръчай си ги например в комет и започни с тях, вярно ще ти излезе 20-30лв, но определено си заслужава.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #6 -: Май 23, 2010, 10:09:51 am »
Аз си бях направил така един списък и понеже единствения близък магазин до нас е в съседния квартал, отидох там и от целия списък успях да купя само няколко резистора и един стабилизатор 7805. Нямаше дори кондензатори и сега даже и схемата за 5 волта, която ми бяхте препоръчали в една друга тема, неможах да я направя. Работното ми време е много неудобно и дори когато си поръчах Ардуиното от Роботев, Симеон ми направи услуга и ме изчака след работа да ида да си взема поръчката.
Та понеже се отплеснах малко с офтопик. Ако направя платка за два мотора с 2 моста и изцяло с мосфети няма ли да стане самата платка много по претрупана и голяма отколкото с един чип? Иначе като се замисля с това, което имам (293В) капацитетът е 1А на канал и грее много по спецификация. Ако съм прочел правилно мосфетите имат по-голям капацитет и ще се  охлаждат по-лесно.
EDIT: Някъде четох, че мосфетите имали вградени диоди за индуктивно напрежение и можело да не се слагат. Това вярно ли е? Рових в pdf-a на този, който имам IRF530, но не намерих такова нещо http://home.comet.bg/datasheets/Transistors%20FET/IRF530.pdf
Ангел Колев, София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #7 -: Май 23, 2010, 10:44:29 am »
Да някои транзистори имат такъв диод, както и този също има. Виж на първата страница, схемния символ на транзистора и ще видиш че има дидод между сорса и дрейна. Не знам какви мотори ще управляваш, но едва ли ти трябват 14А при 100в, колкото може да понесе този транзистор. Аз лично ползвам има в корпус SO8 по два транзистора - P и N или 2P или 2N транзистора. Така общо ти трябват 4 SO8 корпуса, които са достатъчно малки. Ето например тези два N транзистора са в един такъв корпус и всеки от тях понася по 3А на 50в, което ти е предостатъчно за повечето моторчета. Трябва да предлагат и братчето му с 2 P транзистора, но не съм търсил по обстойно.http://home.comet.bg/datasheets/Transistors%20FET/irf7103.pdf
А иначе аз ползвам конкретно тези мосфети - един P и един N канален в SO8 корпус:
TRANSM-SI9942DY, N+P/Ch 20V 3.0/2.5A 2.0W SO8
Има ги на скалд във ФУТУРЕЛ - http://futurel.bg/
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #8 -: Май 23, 2010, 11:07:57 am »
TRANSM-SI9942DY изглежда супер като решение. Да по въпроса за IRF530 не ми трябва толкова голям. Значи щом SI9942DY е P+N, за да управлявам две моторчета трябва да си взема общо 4 от тези. Правилно ли съм разбрал?
Сега забелязах, че това е SMD и незнам дали ще успея да ги запоя и как ще ги тествам на бредборд :)
Ангел Колев, София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #9 -: Май 23, 2010, 11:40:38 am »
Да правилно си разбрал трябват ти 4 SI9942, за да управляваш две моторчета. По въпроса с SO8 и запояването, не му се плаши толкова, не е толкова ситно. С хубава човка на поялника и ще си го запоиш без проблеми. Ето аз какво правя, когато ползвам SO8 на експериментална платка:
Това са обикновенни цангови DIP8 корпуси, има ги в комет и във футурел.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #10 -: Май 23, 2010, 11:54:50 am »
Благодаря ти много, Светлине!
Попълвам си списъка и при първа възможност ще ги купя.
Ангел Колев, София

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #11 -: Май 23, 2010, 06:49:01 pm »
Поиграх си малко с Fritzing, за да направя схема. Стана доста грозна с тая програма, но за пръв път толкова. Понеже от datasheet-а сам не се справих да разбера как да свържа всичко си помогнах с тази тема http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1075&sid=b213a906cd6e50940bd62a0a5b57c158
Ето и какво забърках:


Това фактически са 2 SI9942DY P+N и един мотор.
ПП. Кажете моля с коя програма да правя подобни схеми, че тази нещо не ми се струва читава още.
Ангел Колев, София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #12 -: Май 23, 2010, 06:56:39 pm »
Схемата ми е малко трудна да я схвана, прекалено ми е абстрактна и има разни пресичащи се кабели, стърчащи ключове. Предлагам ти да пробваш KiCad, безплатна е, а и е доста сериозна.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #13 -: Май 23, 2010, 07:34:15 pm »
Свалих програмата, но още немога да се оправя с нея.
С моята "схема" имах предвид тази схема на Борислав: http://img191.imageshack.us/img191/7157/mosfethbridge.gif
Ангел Колев, София

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
L293B Push-Pull 4 channel driver
« Отговор #14 -: Май 26, 2010, 11:11:12 am »
Днес получих всички части от Футурел. Незнаех, че SI9942DY са толкова малки и крачетата им са толкова близо едно до друго. Купих DIP8 корпуси и ще се мъча да ги запоя за тях както си показал на снимките. Ще ги вържа както е на тази схема горе в ляво: http://img684.imageshack.us/img684/6991/modulesschematics.gif
Значи щом във всяко IC има по един P и един N мосфет предполагам, че немога да пусна моста накъсо, защото като пусна сигнал по гейт-а единият мосфет се опушва, а долният се запушва и няма опасност да протече ток едновременно през P и N и да даде на късо?
Другият ми въпрос е освен по един резистор на входовете трябва ли нещо друго в схемата като например кондензатори? Прочетох книжката на шишков (тази за първите стъпки) и трябва да си призная, че почти всичко разбрах освен кога, защо и какви кондензатори се слагат. Ясно ми е, че натрупват ток, но не ми е ясно къде се ползват освен примерно на места където токоисточника не е много сигурен като например соларни панели.
Ангел Колев, София