Автор Тема: Летателен Робот!  (Прочетена 36709 пъти)

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #30 -: Ноември 23, 2007, 10:51:07 am »
За С82:
В този декодер [/url] за радиоуправление е реализиран така наречения FileSave режим. При него, когато изгуби връзка с предавателя, декодера задава команда завой наляво и постепенно намалява газта и така до възстановяване на връзката.
Изпитано е и работи коректно.

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #31 -: Ноември 23, 2007, 04:45:16 pm »
tommyboy -  в сайта моделистика можеш да намериш много полезна информация относно самите самолети но 90% от хората там ползват готови  апаратури почти нищо и никой не пише за самоделна електроника

chwor- благодаря за инфото - най на пред трябва да реша механичния въпрос дали датчици на хол или някакви оптични датчици на принципа на ротационен енкодер да ползвам и след това ще се види как ще се полуи подпрограмата (file save) идеята ми беше да не се върти безконечно в кръг ами определено време след което да предприеме кацане  :)
Даниел Василев - Гр. София

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #32 -: Ноември 23, 2007, 06:58:35 pm »
Идеята не е да се върти безконечно в кръг, а да се върне в обратна посока, за да влезе в обхват. Освен това споменах, че газта постепенно намалява и ако не влезе в обхват така или иначе ще падне(има някаква вероятност даже да кацне-зависи от терена).

Спомена, че имаш самоделна апаратура.
Интересува ме какви самоделни високочестотни модули използваш. Интересуват ме основно със синтезатори на честота за предавателя и приемника в обхватите 40МХц и 35 МХц.
Имам започнати 2 трансмитерни модула със синтезатори и един приемен пак със синтезатор, но поради липса на апаратура за настройка(основно читав честотомер-и двата, които правих не вършат много работа, за по сложна апаратура даже не мечтая) отлежават почти година и половина и чакат да ми дойде музата за довършване.
PMR и LPD обхватите на 469 и 433МХц не ме интересуват, много са натоварени.
Заслужават внимание като че ли модулите на CHIPCON на 2.4ГХц поддържащи идентификация СС2420, СС2500.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #33 -: Ноември 26, 2007, 11:43:08 am »
Относно самоделни радиоапаратури, да споделя моя опит.  Имам напревени 2-3 модулчета на базата на тази схема CC1100. Работят на 432MHz, подържат множество канали и позволяват двупосочна комуникация. Освен на 432 MHz, могат да работят диапазона на 312 и 900MHz,  обаче за целта трябва да се подменят изходните филтри. Изходна мощност е 10mW, което не е много, но за момента ми позволява да имам покритие из целия апаратамент, на открито не съм ги тествал. Специално за целите на роботиката вършат добра работа, ако човек иска да има двупосочна връзка. Като недостатъци бих изтъкнал, че чипа е доста ситен и не се запоява лесно и задължително трябва печатна платка . Също за да се подкара да работи изисква конфигуриране на бая регистри. Обмилсяма варинта за направа на  платка на чипа заедно с MCU, който да се грижи за инациялизацията и управлението.
Относно 2.4GHz иама желание да тествам как стоят нещата там, тъй като в момента нямам време да разработвам платка за тия чипове, съм решил да си взема 2 готови модула и да тествам:
http://www.olimex.com/dev/mod-nrf24L.html
Проблема при тях е че изходната мощност е малка 1 mW и за по-големи разстояния ще трябва усилвател.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #34 -: Ноември 27, 2007, 09:57:21 pm »
За перки и моторчета има тук:
Основна перка
Опашна перка
Главен/основен мотор (моторче)
Опашен/заден мотор (моторче)
П.С.Има и още доста части,такаче по добре ги провери всички в сайте!
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #36 -: Юни 12, 2008, 09:59:56 pm »
Колкото до алгоритъма който ще трябва да ползва немога да кажа,но мога да те посъветвам да прегледаш малко за авиомоделизма в интернет това ще ти помогне мисля,че мн относно ареодинамиката краш тестовете и мястото което трябва да си отделиш вътре за частите аз разбирам малко от корабомоделизъм  и знам,че трябва да направиш доста здрав корпуса,за да издържи иначе мисля,че моторчета можеш да си намериш в някой ел.магазин
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #37 -: Юни 13, 2008, 11:52:20 pm »
Стига бе хора...стига на всякъде повтаряте все за този прословут АЛГОРИТЪМ. Това е най-малкия проблем за един летателен робот. Дали ще правиш изчисления за движение на робота само по x и y оста или по  x, y и z не е от такова значение...става въпрос за линейни сметки... Ако пък ще имплементирате някакъв по - сложен алгоритъм може да има спънки с преминаване в 3 мерно пространство, но пак не е проблем. Има изключително много теория (обхващаща математика, физика и информатика), която дава доста сериозна основа за разработване на "исзкуствен интелект" демонстриращ алгоритмчни знания. ("изкуствен интелект" е в кавички, защото хората занимаващи се с това знаят, че това всъщност не е ИИ )  По - скоро проблема идва от конструктивна гледна точка. Размери, тегло, икономичност -> продуктивност, начин на задвижване, на маневриране и доста други особености.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #38 -: Юни 14, 2008, 10:17:38 pm »
Е в случая според мен по - големия проблем е алгоритъма,защото както ти казваш трябва да се смятат линейни уравнения.Като цяло по математика съм слаб и за това при мен програмирането е основния проблем,колкото до задвижването.....то не е кой знае какъв проблем при мен.Стига да знаеш как точно да свържеш правилно сервомоторите към елероните няма да имаш такива проблеми  :)  ,ноо при мен основния проблем си остава алгоритъма и математиката като цяло,но за това си има друга категория...... както и да е аз казах,че ако някой прегледа в гугъл за авиомоделизъм ще разбере и как да се оправи с управлението  ;)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!