Автор Тема: Летателен Робот!  (Прочетена 37471 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Летателен Робот!
« Отговор #15 -: Август 04, 2007, 03:04:40 pm »
Имах един страхотен сайт, в който имаше как се прави роботизиран хеликоптер (в домашни условия - не ми се вярва...), но някъде съм го загубил. :) Ще потърся! А като цяло по темата... Реалността е такава - на запад плащат шест и нагоре цифрени суми, с помощта на които създават такива роботи...
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

plamen

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #16 -: Септември 03, 2007, 06:07:37 pm »
Най-добре опитаи да направиш ховъркрафт. Тои е на въздушна възглажница.И ще можеш да достигнеш ускорение на ел.моторчето.Колкото до самолт няма да стане с ел.мотор трябжа ти джигател от коса4ка.

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #17 -: Септември 03, 2007, 07:55:58 pm »
Ей това със "ховъркрафтът" го бях забравил! Всъщност, може много лесно да се направи такъв робот! Даже може да стане и Line Traser и даже и Сумо ховъркрафтове  :zubi: ! Това ще е интересно! Трябва да пробвам след месец два :P !
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


Agop

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #18 -: Септември 03, 2007, 10:42:20 pm »
Можеш да го направиш със 2 ел. мотора по един на всяко крило и когато изкаш да завие намаляш оборотите на единия мотор ... Един мой приятел се занимава със авио моделизъм, след 1 година неуспешни опити и много хвърлени пари успя да си направи самолет !

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Летателен Робот!
« Отговор #19 -: Септември 04, 2007, 12:11:06 pm »
Момчета, това е интересна тема, но пък сумобот-ховъркрафт противоречи на правилника за такъв тип състезания. Той гласи "Никой робот няма право да се намира в "левитиращо" състояние повече от 2 секунди", а доколкото знам, ховъркрафтите левитират постоянно. А що се касае самолетът - робот: Възможно е да се измисли нещо, но като цяло трябва да е достатъчно добре проектиран, за да може да носи целия товар от батерии, електроника, електродвигатели и някакви датчици. Дори не ми се мисли каква ще е програмата... :)) Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Летателен Робот!
« Отговор #20 -: Септември 04, 2007, 12:52:08 pm »
Да оставим на страна момента с левитацията. Проблема с ховъркрафт-сумо-робот е, че трябва много голяма мощност за да може да изтласка обикновен сумо-робот - противник. А ако разбираме под "левитира" да се отдели напълно от земята, то тогава ховъркрафт с престилка не отговаря на това понятие, тъй като престилката е в допир с земята по всяко време.
Димитър Бояджиев, гр. София

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #21 -: Септември 04, 2007, 03:19:27 pm »
Ховъркрафтите са направени да минават през почти всякакъв терен. Ако се направи подобен робот то той ще направи точно това - ще се изтреля от "рало"-то на другия робот, вместо да го избута. А за да се преодолее този проблем ще трябват някакви сложни сензори

plamen

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #22 -: Септември 05, 2007, 10:10:09 am »
Най-добре опитаи да го направиш да следи линия като сензорите може да са от долу ще стане много интересно .Но наистина за сумо не става просто протижника все едно ще бута въздох ще си много лесна плячка.

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #23 -: Септември 06, 2007, 07:53:47 am »
Имам предвид точно такова Сумо състезание със ховъркрафт!
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #24 -: Септември 07, 2007, 02:52:50 am »
Ами представи си тези ховъркрафти първо трябват силни мотори ( и леки естествено ) тоест от порядъка на SPEED 500 може би, те са доста скъпи теглят много ток и ще им трябва друг вид сензори а не като тези на BEAM роботите и някакви други батерий. Отгоре на сичкото трудно ще се нацелват самите ховеркрафти, а и ако единият мотор е по-слаб лесно ховеркрафта с по-силния мотор ще победи.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #25 -: Септември 07, 2007, 09:24:52 am »
Е вие са го налазихте човека. Той просто даде нова идея, защо трябва веднага да го скастрите, като стопанин-чемшир. Идеята за ховъркрафтите е хубава. Защо пък не? mohaha, това че по-силният мотор ще бие е същото като аз да го кажа за сумобот състезанията. Защо пък по-силния мотор да не блъска по-здраво и да бие? И при ховъркрафтите има доза истина, обаче, че програмирането им не е лесно. Докато един нормален робот ще трябва да се движи по две оси, това трябва да се движи на три. Говориме разбира се, за чисто ховъркрафт състезание, където ботчетата могат да летят свободно. Тези състезания няма да са сумо, тъй-като замислете се, че много трудно ще се изблъскват (винаги единия може да поеме на горе или на долу и другия няма какво да направи по въпроса). Всъщност като се замисля може и така да се направи - пак много трудно, но не невъзможно. Най-вече си мисля за роботи-убийци. Имат някакви ножове и се режат да смърт!

 Другото, което е че ти казваш - "много трудно ще се намерят"...е добре да питам - как се намират сумоботите? Направен им е терен в който да се млатят, ако го пуснеш единия в една стая, а другия в друга - ще се намерят ли? Е по същия начин - за две ховъркрафтчета ще се изгради специален терен. Разбира се, че ховъркрафта трябва да се програмира за да не омлати в някоя стена, но замислете се че ако на ховъркрафта има сензор за движение, той може да улови другия ховъркрафт и ако са в една стая да предприеме действия.

 Ако това чудо се програмира добре, може със сигурност да върши чудеса! Адски сложно е, но пък не е невъзможно. Това е сеедно понеже аз не съм се занимавал въобще с роботи, да почна да говоря на хората - това не става, щото така, онова не става, щото онака и тем подобни...


P.S. kanadeca какво ще рече: "ти си на 14 и чак сега започваш да се занимаваш..."... е аз съм на 16 и чак сега започвам да се занимавам. Не разбирам какво лошо има в това.

 Бориславе, не противоречи на правилника. Това е сеедно да прилагаш line tracer правилник на сумоботи. Тук според мен е по-добре направо да се създаде нов правилник! За ховърсумо :)
Иван Занев - град София

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #26 -: Септември 07, 2007, 11:36:43 am »
Ами да опита в Моделистика има чертежи, малко да промени и ще стане.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #27 -: Септември 08, 2007, 12:37:05 am »
Аз бих пробвал сега, ако събера пари просто да направя един корпус от някаква гума(може и да е от докторска ръкавица, ще видим) и едно неутрално моторче което просто ще се върти без граници! Е ми това е аз имам работа утре ще ставам рано, ще стоя до през нощите, но дано спечеля парички и набавя там някое друго нещинце!
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #28 -: Ноември 20, 2007, 03:21:28 am »
темата е много интересна това за което се говори клони повече към автопилот което си е един вид робот  :)  много съм запален по самолетите в момента довършвам първия ми самолет (мога и снимки да пусна) на който цялата електроника си правя сам дистанционни и приемници и всичко - самолета е с двигател с вътрешногорене всичко се контролира със сервомашинки и точно преди седмица ми хрумна "какво ще стане ако модела излезне извън обхват или се скашка радиовръзката" и се замислих за някакво подобие на автопилот. имам някои идей за датчици чрез които контролера в самолета да "знае" в каква позиция е самолета (наклонен на ляво или на дясно, напред или назад) тепърва ще правя опити с ултразвуковите датчици - ако успея да постигна 7-8 метра ще е много добре.  трудна и каточели безумна идея но при евентуален успех ще се получи много добро да си дръпна шалтера на дистанционното по време на полет и самолета да почне да лети в кръг с малко газ 5 мин и да чака команда от дистанционното и ако не получи нищо до 5 мин да предприеме кацане  :twisted:.... аз така или иначе ще се бора със тази задача ако на някой му е интересно може да обменяме информация
Даниел Василев - Гр. София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #29 -: Ноември 20, 2007, 10:56:59 am »
http://modelistika.com
ето един сайт някой може и да го знае , пишат мн добри неща :D