Автор Тема: Летателен Робот!  (Прочетена 36827 пъти)

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« -: Август 03, 2007, 10:27:02 am »
Сетих се малко как може да се направи летящ робот ама нещо не се сещам от де да взема толкова силни ел. моторчета и какви неща ще са му нужни че да може да ускори до толкова моторчетата че да литне! Някой ще каже ли какво може да се прави за Летяж робот? :roll:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #1 -: Август 03, 2007, 10:44:25 am »
Ами на първо време трябва да почетеш за роботите като цяло и после да хванеш няколко книжки за аеродинамиката... Въпроса при летенето не е само до силниите и мощни моторчета, а до въздуха , който те изтласкват, т.е. трябва да се измери и прецени къде точно отива този въздух, който образуват моторчетата и да се настрои накъде да отива. Хич не е лесно :wink:

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #2 -: Август 03, 2007, 11:19:40 am »
Аз ги знам тия неща! Знаеш ли че преди си рисувах(макар и да не го нарисувах си го представях ЯСНО!) кораби за бъдещето! т.е. измислях си КАК може да станат тия САМОЛЕТИ без опашки със еди какво си! Имам голяма фантазия макар и повечето пъти да ми създава неприятности! :lol:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #3 -: Август 03, 2007, 11:22:54 am »
Фантазията е хубаво нещо, стига да е в някакви граници, но тук става въпрос, че не може да сложиш просто крила, а тези крила трябва да са с точно определена форма и големина и да са насочени по подходящия за самият апарат ъгъл.  8)

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #4 -: Август 03, 2007, 11:41:36 am »
Спокойно! Това ми е най-малкия проблем!!! :P Нито знам КАК ще направя да е толкова лек, да не се счупи от едно падане, от къде и как ще направя моторчетата толкова бързи? От къде ще намеря перки? Или да е само със една ама от какво ще я направя, че да не се счупи от бързината? Как ТОЧНО да наглася тежеста му да е равна за да не може нито да се забива надолу, нито да се преобръща назаде!
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #5 -: Август 03, 2007, 12:40:52 pm »
Има хора учат по 5-6 години аеродинамика и мислят че нищо не знаят, а пък ти си ги знаеш  :? Звучи ми малко смешно. А за варианта с една перка да си чувал за едни 3 закона на механиката ??? Ако само една трябва да има нещо да пречи на конструкцията да се върти около ротора! Заради това е задната перка на хеликоптерите. Това че си рисувал "кораби на бъдещето" не означава, че ще може да направиш такъв, има голяма разлика.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #6 -: Август 03, 2007, 01:09:49 pm »
Виж аз говоря за Самолетите!!! Онези от Миналото които са със 1 ПЕРКА! Естествено, че ако Хеликоптера нямаше задна перка щеше да се върти като пумпал на едно място! За друго става дума просто си е лесно, стига да не правиш нещо голямо и да не ти трябват СЪВСЕМ точни неща! Аеро динамиката на Бус виждал си ли? Отзад се получава една завартулка ако не знаеш! Също на колана в зависимост каква е! Стига ми да намеря нещата необходими за това! Днес ще тръгна на пазар, защото баща ми ме ядоса, че съм нямал нито 1 инструмент който да е мой! Така че и днес ще си набавя някои елементи и с малко повече помощ от вас ще направя нещо малко! :)
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #7 -: Август 03, 2007, 03:15:25 pm »
Ще го обясня за последен път:

За да се издигне едно нещо във въздуха не трябва да е само леко и с мощни моторчета. Трябва да е преценено точно каква мощност ще му е необходима, за да излети и да не се разбие след това. Точно тук ни помага аеродинамиката. Един предмет, за да е аеродинамичен му трябва подходяща форма. С тази подходяща форма осигуряваме малко съпротивление. Колкото е по-малко съпротивлението толкова по-добре за нас, защото по-този начин ще трябва по-малко мощност за издигане на предмета, който желаем да полети. Именно формата, която осигурява по-малко съпротивление се нарича аеродинамична форма. Не случайно колите са с аеродинамична форма, за да може с по-малко мощност да се придвижва по-бързо. Но в летенето нещата са малко по-различни. Тук аеродинамиката трябва да ни осигури освен по-малко съпротивление, но и толкова повече тяга. Именно тяга ни трябва на нас, за да подкараме самолета във въздуха. За да излети този самолет ни трябва точно определен наклон на крилата, т.е. като се задвижи моторчето крилата да изтласкват въздуха надолу и самолета да успее да се издигне, т.е. наклона на крилата да бъде от горе надолу. Но този наклон не може да бъде някакъв, а си има точно определени ъгли, които трябва да се измерят. Аз не съм учил и не мога да ти кажа формулите, но те са много сложни. След като имаме достатъчно тяга да полетим тези крила ще трябва по-някакъв начин да се обърнат под друг ъгъл, за да се задържи самолета във въздуха. Естествено наклона не трябва да е прекалено голям защото в такъв случай пък самият самолет ще се забие надолу. Също така трябва да измерим перките на моторчето. Трябва да знаем точно каква перка ни трябва, за да може да ни осигури достатъчно мощност, за да образуваме тяга. Трябва да изчислим и какво моторче ни трябва, за да може безпроблемно да завърти перката с дадения обем и да изчислим с какви обороти ще трябва да се върти тя. После трябва на тази перка да се направи точно определена форма, за да може тя да изтласква въздуха в посоката на крилата и после те да насочват подаденият им от моторчето въздух. Също така ни трябва отделни перки, чрез които да управляваме самолете си. Това няма как да стане с предните защото ако ги раздвижим рискуваме да загубим стабилност и да забием самолета в земята, затова най-често го осъществяваме чрез задните. Тук също трябва да направим 2 листа с мерки, за да знаем под какъв наклон трябва да завъртим перката, за да може тя да завие наляво или надясно без да се загуби стабилността или да загубим тягата. Разбира се, не на последно място трябва да знаем колко точно тяга ни трябва, за да можем да повдигнем теглото на самият самолет. Като изчислим това вече ще разберем и моторче с какви обороти ще ни трябва.

В крайна сметка се получава така, че не можеш просто да сложиш едно моторче и две перки и да искаш да литне самолет. Не искам да те отказвам, но хората учат цял живот за аеродинамиката, а ти искаш просто да седнеш и да направиш самолет. Няма да можеш да направиш нищо без да учиш, така че послушай съвета ми: Заеми се и направи един прост робот като този в статията. Копирай всичко едно към едно и после го усъвършенствай. После вземи и прочети някоя книжка и си направи свой робот. Искам да кажа, че първо трябва да направиш нещо просто, а после да продължаваш с по-трудните неща. Това е като при езиците: никой не започва от времената и падежите; първо се започва от азбуката...  :wink:

И последно това, че си си рисувал нещо не значи, че ще можеш да го осъществиш, защото и аз мога да нарисувам един робот и да напиша, че в него има всякакви екстри, но все пак тези екстри трябва да ги задвижва с нещо, нали така?

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #8 -: Август 03, 2007, 05:14:25 pm »
Прав си! Имам си малка представа покд какъв наклон, че да не се преобърне или да не лети само на горе! Не ми е сложното да направя нещо такова! Сложното е, че освет това, трябва и да се програмира, макар и да се сетих КАК може и да стане като BEAM роботче! :) Стига да имам парите ще си купя неща и ще покажа какво е станало!

ИСКАМ да стане ПРИМИТИВНО! Макар и да литне СЪВСЕМ малко, или изобщо да не литне, човек се учи от грешките също! Ще чета! Но не е въпроса до там! Ние трябва да опитаме това което ни интересува! Макар и да нямам знания във аеродинамиката не е лошо да се пробвам!  :wink:  Трябва да опитваме нови неща!!! Тук не става дума да правим ВСИЧКО когато знаем! :!: Ей виж този сайт например! Преди година, исках да почвам корабен моделизъм! И какво? Нищо не направих щото:

Нито знаех кво ми трябва, нито уроци имаше, нито хора във Стара Загора! Сега като видях ТОЗИ сайт се вдъхнових и реших пак да отключа старите МЕЧТИ!!! Макар и да САМО мечти, ДЛЪЖНИ сме да опитаме!!! :wink:
Поздрави! И не е нужно ВИНАГИ да знаем, че да направим нещо! :idea:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #9 -: Август 03, 2007, 05:51:22 pm »
Някои мечти без знания не могат да се осъществят.  8)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #10 -: Август 03, 2007, 07:01:37 pm »
и аз се сещах за такъв вид робот но според мен не е практично иначе може да се направи но робота като се засили и стигне до нещо няма да може да завие навреме ако не са много чуствителни транзисторите ;)
Страхил, 18 год. гр. Монтана

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #11 -: Август 03, 2007, 07:59:22 pm »
Споко бе! Първо да направим да си лети само и да завива като BEAM робот! Вече се сетих (ГОРЕ-ДОЛУ) как ще стане като BEAM! :wink:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #12 -: Август 03, 2007, 10:48:53 pm »
Пак стигнахме до програмиране........убиваш ме  :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Летателен Робот!
« Отговор #13 -: Август 04, 2007, 09:36:55 am »
Не знам с ултра звук ИЗОБЩО как ще стане, но може да лети към слънцето! Може и така да го направим! :D Ама нали няма да лети нагоре ами само напреди и огато изгуби слънцето, да почне да се върти! Смятам да го направим със 3 мотора, L293D, като единия мотор ще е за перката, а другите(ще измисля точно как) ще регулират посоката на движение! Като този за перката просто ще се върти БЕЗ спиране иначе ще вземе да спре BEAM робота и да падне, ако няма светлина! :wink:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Летателен Робот!
« Отговор #14 -: Август 04, 2007, 11:17:37 am »
Абе човек, ти си на 14 и едва сега започваш да се занимаваш с роботика... Направи един робот на колела пък тогава мисли за летене.  :P Без да те обезкуражавам смятам, че като начинаещ едва ли ще го накараш да се държи добре на колела пък ти мислиш за летене. Не го приемай лично, но хората, които си виждал по Дискавъри да правят самолетчета не са се хванали просто така... Те са учили - и то много!!!