Автор Тема: Моля да ми помогнете  (Прочетена 5241 пъти)

ElectonicalLife

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Моля да ми помогнете
« -: Февруари 18, 2010, 07:07:36 pm »
Здравейте!
Наскоро намерих този форум и очите ми останаха в него  :shock:  :D  :D .
Започнах да разглеждам подред всички теми и коментарите в тях и се натъкнах на това  ->>"   Механизмите на Тео Янсен" в раздел "Механика".Отдавна имам желание да си направя "Ходещ робот" и това ми помогна много,но все пак не ми идва на ума как ще завива.
Описанието на робота е:
Четири крака-Тип Тео Янсен   :D
Ламаринена Броня (като тези на насекомите)
Радио управление (все пак сам в началото :D )
Светодиоди на Главата на робота-за осветление
Може би на главата уеб камера(по нататък ще се монтира)
Е това е!
Имам още една молба да ми обясните като на първокласник как се свързва управлението на робота с компютър и има ли опастност нещо да сгафя и да побъркам компа?   :shock:
Благодаря за сайта и за оказаната помощ от ваша страна. :roll:  :roll:
Oshte sam v na4aloto!!!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Моля да ми помогнете
« Отговор #1 -: Февруари 19, 2010, 08:00:52 am »
Щом искаш да го направиш с радиоуправление, не ти е необходимо свързване с компютър. :)
Управлението може да се осъществи по следния начин. Слагаш по 2 крака на един мотор. Моторите са разположени съосно от двете страни на платформата. Завиването става посредством промяна на посоката на движение (като колелата), но идеята е, че сам опитно трябва да си определиш какво ще е устойчивото състояние на робота по завоите (т.е. на колко градуса едно спрямо друго трябва да са началните положения на краката - вж. механизмите на Тео Янсен - задвижващия кръг в средата). :)
А и да, ако възнамеряваш да го правиш от подръчни материали - забрави за идеята. Най-добре да си поръчаш на лазер детайлите... Като цяло плексиглас ще стане за целта, но е малко скъп... И все пак интересна идея. Пожелавам ти успех! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!