Автор Тема: 3D принтер  (Прочетена 8604 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
3D принтер
« -: Април 22, 2014, 08:05:06 pm »
Здравейте, колеги!
Бях се загубил за много дълъг период от време, но ето ме пак - завръщам се с нови идеи. Ще покажа със снимка технологията, с която почти разполагам. Почти, защото в момента съм на стадий тестване и първи опити в принтирането! :)



Излишно е да казвам предимствата на тази технология в хоби-роботиката. :)
Малко технически данни:
- Максимален обем за принтиране: 200х200х200 мм.
- Вид на координатна система, в която работи: Декартова.
- Материали, с които се работи - ABS, PLA, HDPE.
- Максимален запъващ момент на стъпковите електромотори: 4 kg.cm (NEMA17).
- Брой електромотори: 4 за осите + 1 за екструдера.
- Захранване: 12V / 360W.
- Софтуер: Prontrface; Marlin v.1.0.
- Среда: Arduino v023.
- Вид на задвижванията: GT2 зъбни ремъци за осите X и Y и метрични винтове M5 за ос Z.
- Вид на предвижванията: Линейни лагери LM8UU и закалени неръждаеми стоманени направляващи с диаметър 8мм.
- Максимална скорост на преместване: >200 mm/s

В случай, че има някакви въпроси - ще помагам с каквото мога и каквото знам. :)
Поздрави!
« Последна редакция: Април 22, 2014, 08:12:55 pm от Borislav »
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: 3D принтер
« Отговор #1 -: Април 22, 2014, 10:04:09 pm »
Здравей отново!В интерес на истината този форум е доста замрял в последно време.. Надявам се да има повече активни потребители.
Този принтер си го правил ти, или си го купил?Дай повече инфо какви по сложност детайли могат да се правят с него.. ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: 3D принтер
« Отговор #2 -: Април 23, 2014, 04:41:01 pm »
Здравей отново!В интерес на истината този форум е доста замрял в последно време.. Надявам се да има повече активни потребители.
Този принтер си го правил ти, или си го купил?Дай повече инфо какви по сложност детайли могат да се правят с него.. ;)

Здрасти пак! :)
Проектът е модификация на тъй наречения Prusa i3, но имаше множество грешки, които се постарах да поправя (резултатът засега ме удовлетворява). Купени от мен са:
1. Електроника (цялата), включваща Arduino Mega, RAMPS 1.4 и 5 броя Pololu драйвери за стъпкови мотори и самите мотори;
2. Нагреваемата подложка и нагреваемият накрайник; (П.п. Имам и собствена разработка за нагреваем накрайник, но реших да не го изпробвам в момента, тъй като искам да "стъпя" на вече доказала се, че работи, конструкция!)
3. 3D принтираните детайли на конструкцията;
4. Различни термистори, конектори, вентилатори, радиатори и т.н.
5. От механиката единствено линейните лагери LM8UU, съчмените лагери и скрепителните елементи са покупни.

Относно втория ти въпрос, който не е никак лесен... Могат да се принтират много сложни детайли. Говорим за вграждане на гайки в пластмасата, 3D повърхнинни детайли, невъзможни да се сглобят с обикновените методи. Като пример, мога да укажа обикновен съчмен лагер, който след 3D принтирането може да се върти, а съчмите се движат между гривните без каквито и да било допълнителни сглобявания...

Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: 3D принтер
« Отговор #3 -: Април 23, 2014, 05:44:07 pm »
Дано се развиваш бързо в тази насока, пожелавам ти го! Определено в това има голямо бъдеще, да не говорим, че щом може да направи лагер без допълнителни сглобки употребата му замества маса машини за сума пари, които малцина могат да си позволят, а за хоби роботиката пък направо невъзможно..
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: 3D принтер
« Отговор #4 -: Април 24, 2014, 07:21:35 pm »
Здравей отново!В интерес на истината този форум е доста замрял в последно време.. Надявам се да има повече активни потребители.
Този принтер си го правил ти, или си го купил?Дай повече инфо какви по сложност детайли могат да се правят с него.. ;)

Ето какво може да се прави :)

http://vimeo.com/92231440

има още 2-3 клипчета и на самия робот изцяло принтнат.

saab

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: 3D принтер
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2016, 02:34:44 am »
имах i3, чудесен принтер най-вече заради идеята му за самовъзпроизвеждане
след него се сдобих с i3X от GEEETECH, който се наложи да преработя основно - от смяна на цялата рамка, подмяна на линейните направляващи, лагери, съединители, винтове ... само електрониката остана почти непроменена

Ето един принт, който направих преди около седмица