Автор Тема: Как се прави професионален робот  (Прочетена 11558 пъти)

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Как се прави професионален робот
« -: Април 22, 2015, 03:59:27 pm »
Това за което говоря е за професионално реализиран робот, независимо за какво предназначение, а не за промишлен робот.
И така, за да направиш нещо професионално, то всички компоненти трябва да ти са професионални. Електрониката трябва да е създадена от професионален електро инженер. Или от любител, но специализиран тясно в областта по електроника, а не по всичкология.
Електрониката трябва да е професионално системно програмирана. За целта ти трябва човек, който е професионален системен програмист. Или пък да е любител, но който се е занимавал в 99% от случаите със съставянето на софтуер за микроконтролери.
Ако професионалния робот има зрение, то ти трябва професионален специалист в разпознаване на образите. Такъв, който е чел дебели книжки за изкуствен интелект, такъв който е писал статии и е ходил по конференции.
За робота ще ти трябва и човек по механиката. Той трябва да е професионален заварчик.
Ще ти трябва и човек, подготвящ материалите - той ще трябва не само да е професионален металуг, но също така ще трябва да познава и да има връзки с разнообразни предприятия. А и добър бюджет трябва, защото детайлите в единични количества са си скъпи.
Ще ти трябва стругар, заедно с изключително скъп струг.
Ще те трябва и човек инженер, който да анализира механиката. Той трябва да има знания по теоретична механика - не е нужно да е физик теоретик, но въпросните знания не са десетина страници, които да прочетеш някъде.
Ще ти трябва ... може би още много видове специалисти, за които все още не съм се сетил.


Накратко един професионален робот изисква много специалисти! Не е задължително всички да са висшисти, може и любители да са, но няма начин това да са знания и способности на един човек. Ако ще правиш робот сам - това си е хоби. Купумаш ардуино, купуваш разни механики и ги лепиш както децата в детската градина!

И ако ти си любител, който знае едно от горните - да ти си подходящ за роботиката, но ако намериш и останалите 20-на тесни специалисти. В противен случай това, което ще направиш може да се определи единствено като самоделка. Нещо за забавление.

Винаги съм си мислил, че трябва да има сайт, където специалистите от различните области да се обединяват, за да могат да направят нещо професионално. В противен случай всички направени роботи всъщност ще се оказат играчки с които си губите времето, а не такива, които могат в бъдеще да се окажат конкурентен продукт на пазара.

И така, ако си специалист, то отивай във вече изградена фирма по роботика на запад. Други избор нямаш и никой не иска да ти го даде...

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #1 -: Април 22, 2015, 07:51:29 pm »
Далеч не е така както го описваш.Това, което си описал не е нужно да става от екип специалисти.И един човек може да отговаря на условията, даже в повечето пъти е така.Заварчик в голяма част от случаите не ти трябва, особено като споменаваш, че не става въпрос за промишлени цели.Щом има голям бюджет и ще даваш на фирми да ти изработват частите, не ти трябват връзки, а да направиш проекта на Autocad примерно.Само това, че ще се дават части на разни фирми да ги правят ти спестява 20-тина специалиста и вече това отива в друга категория..
Друго с което не съм съгласен, е че ако правиш робот сам е хоби, както и ''Ардуино и разни механики'' е изключително семпло понятие дори и за хоби.
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #2 -: Април 23, 2015, 08:58:31 am »
Далеч не е така както го описваш.Това, което си описал не е нужно да става от екип специалисти.И един човек може да отговаря на условията, даже в повечето пъти е така.Заварчик в голяма част от случаите не ти трябва, особено като споменаваш, че не става въпрос за промишлени цели.Щом има голям бюджет и ще даваш на фирми да ти изработват частите, не ти трябват връзки, а да направиш проекта на Autocad примерно.Само това, че ще се дават части на разни фирми да ги правят ти спестява 20-тина специалиста и вече това отива в друга категория..
Друго с което не съм съгласен, е че ако правиш робот сам е хоби, както и ''Ардуино и разни механики'' е изключително семпло понятие дори и за хоби.
Блажени са вярващите както се казва! Да и един човек може да отговаря на условията, но първо, ако е гений и второ ако има поне 3-4 висши образования (или да е придобил въпросните знания, чрез 20-на години четене на съответната специализирана литература). Все неща, които толкова рядко се срещат, че едва ли можеш да ми дадеш пример на конкретен човек (както споменах не е изключено да го има, но е толкова рядко явление, че не може и повече).
Това с адруино и закупени чаркалаци беше само най-простото намекване на същонстта на нещата за демонстрация, естествено че и по-нататък нещата не са много по-розови. Ако например просто един по-нестандартен електродвигател ти потрябва (а къде ще ти трябва такъв, ако не в роботиката), то не можеш да си го направиш. Баща ми е работил в завод произвеждащ електродвигатели и ми е описвал процеса - цял ден ми го обяснява, само за да го представи най-най отгоре.
Ако направата на робота се състои в това да даваш направата на части на външни фирми (нещо, което не препоръчах в първия си пост), тогава трудно бих те определил като производител на робот. Ти само правиш завършващо музикално оформление на робот. Или ти просто може да бъдеш наречен дизайнери или архитект на робот и толкова. А и такова решение е изключително скъпо и дори няма инвеститор да намериш да ти даде да си експериментираш (защото рискът от неуспех е огромен)! Едва ли инвеститор като види че си сглобил нещо самоделно, след това като следваща стъпка ще ти инвестира в проект в който ти вече съставяш робота от поръчани специално изчислени детайл по детайли от специално подбран материал и процеси за изработването им. Просто нищката се губи, между самоделка и професионално решение.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #3 -: Април 23, 2015, 10:49:55 am »
Ако направата на робота се състои в това да даваш направата на части на външни фирми (нещо, което не препоръчах в първия си пост), тогава трудно бих те определил като производител на робот. Ти само правиш завършващо музикално оформление на робот. Или ти просто може да бъдеш наречен дизайнери или архитект на робот и толкова. А и такова решение е изключително скъпо и дори няма инвеститор да намериш да ти даде да си експериментираш (защото рискът от неуспех е огромен)!

Тук а и в други отношения бъркаш.Няма фирма,която да произвежда всичко.Нямам представа до колко си запознат с производството и какъв опит имаш,но нещата са много по-различни от това,което си представяш.
При съвремените технологии и развитие на комуникациите е възможно всеки един,който вложи усилия и средства да създаде достатъчно добър продукт.Не е нужно да е гений.Не е нужно да произвеждаш всичко сам и да започваш от начало.Това е безумие и много скъпо.Да не говорим,че ще ти трябват много години,преди да получиш конкурентен продукт.Поради тази причина при разработка на нови продукти се ползват готови модули и възли от специализирани производители.Разбира се ако е възможно.
Относно професионалиста и любителя.Тук границата е много размита.Бил Гейтс е любител.Хенрих Форд е  любител.Едисон е любител.Това прави ли ги по-малко добри от професионалистите?Всички изброени а и много други известни личности нямат завършено не инжинерно,нямат више образование.
Определението професионалист означава,че този,който се занимава с това,което прави си изкарва и хляба от него.
Няма ограничение ,това да започне,като хоби и постепенно да се усъвършенства.Според мен това е най-добрият подход.
« Последна редакция: Април 23, 2015, 01:05:22 pm от spp »
Слави Петков
София 49г

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #4 -: Април 23, 2015, 02:39:39 pm »
Цитат
Тук а и в други отношения бъркаш.Няма фирма,която да произвежда всичко.Нямам представа до колко си запознат с производството и какъв опит имаш,но нещата са много по-различни от това,което си представяш.
При съвремените технологии и развитие на комуникациите е възможно всеки един,който вложи усилия и средства да създаде достатъчно добър продукт.Не е нужно да е гений.Не е нужно да произвеждаш всичко сам и да започваш от начало.Това е безумие и много скъпо.Да не говорим,че ще ти трябват много години,преди да получиш конкурентен продукт.Поради тази причина при разработка на нови продукти се ползват готови модули и възли от специализирани производители.Разбира се ако е възможно.
  Точно това е същото, което и аз казвам. Не можеш сам да дадеш всичко на външни разработчици и да мислиш, че правиш нещо. Не можеш и сам да направиш всичко. Трябват ти наистина мнооого специалисти, които практически е много трудно да събереш. Така наречениете стартъпи събират един двама и нататък импровизират. Но така можеш да наситиш една малка част от бизнес сегментите, като IT сектора например, където технологиите са относително млади (и понякога се появяват напълно нови сегменти).
  Ако решиш да правиш автомобил или робот - нещата са в другата плоскост. Трябват ти много специалисти и така от нулата не става. Дори и ако почнеш да купуваш каквото намериш (не визирам само за хоби магазините). Просто няма да имаш компетентните специалисти, които да свържат правилно чарковете.

Цитат
Бил Гейтс е любител.
  Бил Гейтс се е занимавал в един напълно празен сегмент на онова време. Потребителският софтуер е било екзотика. Както споменах при такива ситуации може да успееш (като е нямало нищо). Обратно Сергей Брин и Лари Пейдж са си били съвсем сериозни научно подковани специалисти още в момента когато са стартирали (въпреки че примерът не е много добър, защото и те работят в ИТ сферата)!
  И другите ти примери са такива. Хора, които навлизат в една напълно празна ниша. Нормално е часто то тях да имат грандиозен успех, дори и да не са професионалисти. Но както споменах нито производството на коли нито разработката на роботи в момента е празна ниша. Това си е много гъсто заселена и твърде развита ниша! Дори във филма за Ферари бащата казваш на сина си. Трябва да учиш инженерство, за да можеш да правиш хубави коли. Нашето време, когато ги правехме с ентусиазъм вече си отиде... Не го давам като цитат, защото го пиша само по памет.

Цитат
Няма ограничение ,това да започне, като хоби и постепенно да се усъвършенства. Според мен това е най-добрият подход.
  Напълно съм съгласен, но в един момент в процеса на усъвършенстване трябва да преминеш от чел от тук там към обучение по някаква професионална програма (правена от много хора порфесионалисти, които са натрупали опит и много знания и са го представили в програмата).
  Аз например съм се заел със съставянето на подобна програма свързана с обучение по цифрова електроника. Аспектът, който аз мога да представя професионално е свързан с алгоритмите и възприемането на начина на работа на цялостна цифрова система (как се оптимизира, как се анализира и подобни). За електроника разчитам на мой познат, който е инженер по електроника (с това си вади хляба). За съжаление въпросният човек напоследък е доста зает и затова нещата са малко в застой...

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #5 -: Април 23, 2015, 02:49:30 pm »
Относно Бил Гейтс, точно когато създаваш и развиваш нещо несъществуващо е най-трудно.По-лесно се гради на готова основа, че да е по-вероятно да успееш тогава, когато тя липсва.Друг е въпроса че сега всичко се развива в едни тесни граници, колкото и да са иноваторите, то те не са много.Хубаво е да се събират хора и да създадат нещо по-голямо и по-сложно, но не е задължитено. Плюс това каква е целта на тази тема, каква е ползата?
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #6 -: Април 23, 2015, 03:18:10 pm »
Да "xyz".Разбирам те,какво искаш да кажеш и съм съгласен стеб.
Иманно,заради това на мен ми е много болно ,че в България бяха унищожени заводите и предприятията.Даже не толкоколва за уникалните машини в тях а за специалистите,които бяха накарани да продават семки.Тях много трудно ще възстановиш.
Но има и друга страна.Светът се глобализира.И ако искаш да си на пазара,трябва да се конкурираш с другите водещи фирми а това не е лесно.
Относно роботиката.
И е така,това което казваш и не е така.Има ниши,които са свободни.Има голямо поле за изява.
Освен това човек,ако иска и си работи в определена област успехът рано или късно,ще дойде.Няма значение той на какво ниво работи.
Пример:
Аз правех робот за изследване на въздуховоди и канали.
Макета съм го направил.Цената не е голяма.Какво,като е любителски проект,ако върши работата за която е предназначен?
Голямите вериги магазина(моловете,хотелите,фирмите) имат километри въздуховоди,които имат нужда да бъдат периодично преглежданаи.Наи-малкото в тях да не се завъдят гризачи или пчели ,оси.
Вместо да се разглобява целия въздуховд може с роботчето да се разглед от вътре.Да се установи,коя секция е  необходимо да се отвори и да се отвори само тя.Това ще спести много време и пари.
Тази задача съм я решил с обикновенна аналогова камера и подвижна верижна платформа управлявана по кабел с дължина 25-30м.
Това какво пречи ,че не съм професионален конструктор по робототехника.
Проекта не е завършен.Ако имаш желание можем да го довършими и тестваме.
Това важи за всички желаещи във форума.
Няма друг начин да се натрупа опит.Даже и професионалистите нямат решение за всяка една задача.И те се учат при всеки нов проект.
 
Слави Петков
София 49г

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #7 -: Април 23, 2015, 08:28:39 pm »
Наистина предприятията вече са минало, но все още се срещат професионалисти и други много подготвени, като дори и нови такива се появяват.
Моята гледна точка е, че въпросните специалисти трябва да бъдат по някакъв начин привлечени във форума тук. Тях едва ли ще се навият да правят роботи - те или са твърде заети, или осъзнават колко ограмна работа е да направиш нещо пълно и професионално (едно време в заводите се получаваше някак, но без тях...). Затова към тях трябва по-специално отношение:
  Първо трябва да се изкопаят целево, а не да се чака те да се регистрират.
  След това трябва да имат свое място във форума, а не да се месят с начинаещи и напреднали в хоби роботиката. Предлагам да има раздел "за професионални и/или много опитни специалисти" в който отделните подфоруми да бъдат за съответен вид специалист.
  По-нататъшна стъпка е на специалистите да им намерим работа. Това вече си зависи от човека и с какво би желал да се занимава.

  Ще дам един пример. Попадна ми един форум за заваряване. В него явно админа разбира от тази професия. Можем да го привлечем във форума да се регистрира като специалист в подхорум "Заваряване". Има роботи, които изискват такъв вид операция. След това се измисля някакъв набор на робот, който изисква заваряване. Поръчва се на този човек да направи съответните компоненти за заваряване, като предварително хора от форума (включително мен) ще си поръчат такива набори.

  Защо е важно да се използват спациално направени компоненти? Защото първо чрез тях се привличат специалисти. Второ излизаш от 100%-товото хоби потребление. В много случаи се пестят пари. Наистина компонентите които се продават по сайтовете за хоби роботика разчитат да заработят от хоби роботика ентусиастите. Хората специалисти могат в много от случаите да продават компонентите на мното ниски цени (с малка надценка за труда си) и причината е, че те по този начин правят инвестиция. Наистина, ако съответния човек от форума тук успее да направи нещо използваемо, то той може да почне да го продава в по-големи количества и товага да поръча доста бройки от компонента (от съответния специалист на съответно по-висока цена). Това е много подобно на безплатните мостри, които фирмите за електроника изпращат. Могат да ти пратят безплатно GPS чип или микроконтролер. Но ако искаш да имаш платка като Ардуино за хоби експерименти и забавление - тогава няма как да я получиш без да платиш (включително съответната надценка).

  И още едно направление свързано със специалистите е възможността те да изнасят безплатни уроци. Аз например вече споменах, че планирам да правя нещо подобно, но не за област от роботика, а за цифрова електроника. Ако обучаваните получават обучението безплатно, то ти първо си създаваш и осъвършенстваш програма за преподаване. Второ получаваш потенциални потребители на нещата, които правиш като специалист (защото докато обучението е безплатно, то използваните при обучението материали трябва да се заплащат).

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #8 -: Януари 12, 2016, 08:20:33 pm »
Аз може ли да попитам за дефиниция за "Професионален робот", че не мога да разбера половината тема.
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Как се прави професионален робот
« Отговор #9 -: Януари 15, 2016, 01:04:27 pm »
Аз може ли да попитам за дефиниция за "Професионален робот", че не мога да разбера половината тема.
  Професионален робот е този, който е направен от професионалисти основно. Външно няма как да го разпознаеш от любителския. За да разбереш сравнението, то вземи два автомобила - най-общо казано един китайски и един немски. Двата много ще си приличат по всичко, но едното е професионално изпълнение (немското), а другото е любителско от китайци, които тепърва се учат да правят истински автомобили (и май все по-добре се справят).