Автор Тема: Робот за начинаещи  (Прочетена 5563 пъти)

fat_shadow

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Робот за начинаещи
« -: Февруари 20, 2016, 02:19:45 am »
Здравейте робостройтели, искам да си направя едно малко и елементарно роботче.
Нов съм в хобито, чета литература, проучвам хоби платформата Ардуино, изглежда ми лесна и подходяща за начинаещи.
Робота който искам да построя е копие на робота в това видео

www.youtube.com/watch?v=t3kXWSctj2Q

Преди да купя куб части и да реша за се захвана с робота, искам да задам няколко въпроса на по-опитните от мен.
Направих схема на робота, но все пак изниква някой друг въпрос

От целият клип не разбирам едно, как става захранването на робота с електричество, предполагам че 6V захранва Uno платката чрез 5мм жак, а двете батерии по 9V, са
за motor shield -a и се захващат за EXT_PWR (+M ; GND). Ако някой може да помогне и да каже дали съм прав и ако не кой ток, къде отива ще съм много благодарен.
Четох някъде (не помня къде), че драйвърската платка се захранва с 6- мах 12 V. Тук имаме 2 х 9 =18 V.

Благодаря
Ивайло Стаматов






yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Робот за начинаещи
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2016, 11:18:21 pm »
Здравей и добре дошъл във форума!
От това което видях в клипа Ардуиното се  захранва от драйверната палтка с 6V и няма нужда да се подава захранване през 5мм жак.  Не видях в клипа 9V батерии за които пишеш.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

fat_shadow

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Робот за начинаещи
« Отговор #2 -: Февруари 25, 2016, 06:30:04 pm »
Здравей, благодаря за отговора.
Ако разгледам внимателно клипа в 4:11 мин от клипа ясно се вижда, че две жички, излизат от долу под корпуса (там където са 4 х 1.5 V батерии) и влизат в захранващият жак на драйверната плата, точно това за което ти говориш, в целият клип не се споменава никакво друго захранване с електричество. Но по време на теста на робота 4:21 мин от клипа, а и почти до края му, ясно се вижда, че в задната част строят две батерии по 9V. Една от ляво и една от дясно на контролера. Ето за това идва цялото чудете при мен, кое от къде и защо!!! Някой има ли коментар???

Благодаря
Ивайло Стаматов