Автор Тема: Микро плотер  (Прочетена 5471 пъти)

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Микро плотер
« -: Ноември 23, 2015, 09:02:37 pm »
Случайно попаднах на този клип в youtube и много ми хареса  простотата на изпълнение.
Имам идея за една малка базова платформа с възможност за надстройка на различни инструменти.
Поради това,че за да се реализира по-висока точност с предаване на движението с корда се налага да се ползват двигатели със стъпка  1,8 градуса смятам,че е по-разумно да се използва винт и гайка .Ако устройството е с малки размери и е за учебна цел и малки натоварвания ,мисля,че няма да има проблем да се използват гайка и винт със стъпка 6мм.Стандартната резба на този размер е със стъпка 1мм.В такъв случай двигател с 7,5 градуса,който и, 48 стъпки на оборот,ще може да се ползва за движението.
Точността ще е 1мм/48 стъпки = 0,0208мм или приблизително 0,021мм.При half step тази точност ще е 1мм/96 стъпки =0.0104мм или приблизително 0,01мм на стъпка,което е предостатъчно.
Целта е да не е скъпо и да е сравнително лесно за изпълнение.
Такива двигатели има в принтерите и копирните машини и са сравнително лесно достъпни.Не са необходими големи мощности.Идеята ми е да се ползва ,като плотер за платки и евентуално за тестове за рязане на картон,пластмаса и дърво.
Имам предложение към всички,които имат желание да се включат в проекта с идеи и предложения
Направих скици на ръка.Надявам се ако мога в почивните дни да направя по-добър чертеж и да го представя,за да можем да го обсъждаме.
Предлагам ви да изгледате всички клипчета за плотера за платки.
Такива двигатели има в принтерите и копирните машини и са сравнително лесно достъпни.Не са необходими големи мощности.Идеята ми е да се ползва ,като плотер за платки и евентуално за тестове за рязане на картон.пластмаса и дърво.

https://www.youtube.com/watch?v=rLQajSRnELc

Може да се ползва ардуино,като е на автора или друг контролер.Въпросът е да е достъпен и лесно програмируем.
Очаквам вашите идеи.
Слави Петков
София 49г

xyz

  • Moderator
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Микро плотер
« Отговор #1 -: Ноември 24, 2015, 11:42:03 am »
Целта е да не е скъпо и да е сравнително лесно за изпълнение.
По принцип тези две характеристики са взаимно изключващи се. Така например като си купиш готово CNC "изпълнението" от твоя страна е нулево.
Но искам да дискутирам само първото нещо - цената!

Останал съм с впечатление, че една важна част от цената е водещия винт, както и управляващите двигателчета (стъпкови или серво). И докато двигателчетата изглежда нямат никаква алтернатива, то водещия болт може да се скъси много, ако се ползва една техника за парцелиране на обработваната територия. Такава техника не съм виждал реализирана (иначе аз се сетих за нея), но определено реализацията й излиза от областта "лесно за изпълнение". Ако последното не е от най-съществено значение, тогава може и да обясня по-подробно за какво става дума...


spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Микро плотер
« Отговор #2 -: Ноември 24, 2015, 06:23:21 pm »
Да така е,но в случая говорим за наистина много малка машинка предназначена за обучение и тестове.
Идеята ми е всеки да може да я направи с минимално използване на специализирани инструменти.
До момента това,което ще трябва за изработка на основата (има идея да е базова и всеки според нуждите и възможностите да я надстроява),ще бъде :
-Колонна бормашина или бормашина със стойка(хубаво би било да е с регулатор на оборотите)
-Резбарско лъкче
-Пили
-Райбер 8мм
- бургии 1бр. 4,8мм ,1бр.7,8мм и една в зависимост от решението за оста на двигателя
- плашка 6мм с ръкохватка
-метчик с ръкохватка 1ви и 2ри 6мм и един 1ви и 2ри 4мм
-плексиглас 8мм(може и шперплат 300ммх300мм) и парче 6мм
- шпилка с резба 6мм
-паралели 8мм 2бр  с размер 200мм.
-месинг шестограм малко парче
- плексиглас60ммх60ммх20(под въпрос) все още се чудя дали да не се замени с алуминиев блок и втулки.
-стъпков двигател
- винтчета
Ще показвам всичко със снимки стъпка по стъпка.В процеса на работа ако има желани ще дискутираме и ще могат да се променят детайлите или начина на направа.Така,че да е удобно на всеки,който жела да повтори конструкцията.
« Последна редакция: Декември 22, 2021, 01:32:56 pm от spp »
Слави Петков
София 49г