Автор Тема: Раждането на Photopopper или как да създадем живот  (Прочетена 29501 пъти)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #15 -: Август 21, 2007, 09:02:06 am »
Аз намерих в Конрад от въпросните градински лампи със слънчев панел,  струва 11 лв. Взех си една и я разчоплих :) Вътре наистина има малък слънчев панел, съставен от 8 елемента. На празен ход дава около 4V,  а тока на късо е около 40-50ma, като цяло е слабичък, но може и да успее да завърти едно малко моторче. Ако има акумулаторна батерийка в роботчето може и да стане, най добре Li-on, защото са леки, въпреки че този панел няма да може да я зареди добре. Иначе в самата лампа иам 2 NiCd акумулатора, 1 бял светодиод и малко електроника.
Боби интересно ми е как ще направиш нещо за 12 ст, ще трябва да го направиш изцяло от рециклирана техника  :)
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #16 -: Август 21, 2007, 09:05:27 am »
Лампи по 8лв има в Практикер.
Слави Петков
София 49г

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #17 -: Август 21, 2007, 09:17:21 am »
Чудесно ще мина някой път да разгледам. Забравих да спомена че гледах в каталога на Конрад за малки слъневи панели, имат подходящи, цените варират от 5-20 евро, но доставката става за около 1 месец
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #18 -: Август 21, 2007, 11:09:28 am »
Аз ще кажа, че тук във България има една компания за слънчеви батерии(или пане или нещо такова, нз със сигурно)! Ще проуча въпроса! Може да се уредим да доставят малки панели! Ще се види! ;)
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #19 -: Август 21, 2007, 01:41:16 pm »
@zipopro това е фирма за енергийно захранване, посредством слънчеви панели. Там са много големи, едва ли правят по-малки. Дано да правят, офиса им е на бул. "Столетов", на следващата пресечка от ул."Отец Паисий", вървейки в посока - болницата.

@yasko всъщност, не е рециклирана техника. Поне се старая да подтискам това изкушение, вкъщи имам доста платки.. :) Снабдих се с 2 транзистора (BC327 и BC337), които ми излезнаха общо 11 ст. Резистора струваше 5 ст. за 10 бр. (0.5ст/бр) Остава ми половин стотинка аванс.. :-D Начертах схемата, която прикачам накрая на поста си. Като цяло си купих и още 2 куплунга за батерии от дънни платки (същите), но не знам дали да ги ползвам.. :) Сега се чудя как да направя да се движи чрез батерия... По-точно, откъде да я взема, за да е един вид намерена, а не купена, за да се побера в 12-тте стотинки. :-D Оказа се по-трудно, отколкото очаквах... И си намерих занимавка за чудене за близо 3 дена. :)

>> Схема на BEAM-робота <<

Също така, днес си набавих необходимите ми материали за датчиците на сумиста. Изпитах огромно разочарование, като разбрах, че продавачката не ми е сложила едните резистори... :) Сега трябва да преровя всички, които имам, за да видя дали ми се намира подходящ... Предстои работа!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #20 -: Август 22, 2007, 07:17:35 pm »
И така приятели... Първи успешен старт на транзисторен BEAM! Запоени елементи на монтажна платка ("летящ" мотор :)), образуват първия транзисторен BEAM... В предния си пост бях побликувал оригиналната схема от Solarbotics, но експериментирайки, разбрах, че не работи... След доста време лутане, мерене (със звука на мултицета) и ругаене (:roll: :-D) успях да накарам схемата да заработи!

Представям ви и >>Коригираната схема на BEAM-а<<!


Изводи, които направих с помощта на експериментите днес:

1. Схемата вече е работоспособна!
2. Следващата крачка спокойно може да е Photopopper, ако се намери подходящ слънчев панел!
3. Заточвай човката на поялника на около 2 години (а не да не си го направил 5-та година вече).. :-D
4. Не се доверявай на теорията, доверявай се на практиката! :)
5. Помисли за всичко, а след това пробвай нещо... Ако все пак не стане нищо, опитай всичко! :-D

П.п. Надявам се да се е получил увлекателен пост (най-вече с последните няколко реда)! :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #21 -: Август 23, 2007, 06:29:29 pm »
Близкият прадед на бъдещия Photopopper е снабден с 4 крака в позиция тип "богомолка".. :) Оставено е място за слънчевия панел. За него предполагам, че ще бъде 3 пъти по-голям от този за калкулатора (всъщност, 3 панела за калкулатор..) Толкова по примитивните BEAM, време е да завърша датчиците на сумиста, за да оживее... :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

roru

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #22 -: Януари 16, 2008, 10:00:06 pm »
първата схема на Borislav работи корегираната не
или е объркал ликовете :roll:

... сл. панели са доста тежки(от градиските лампи)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #23 -: Юли 30, 2008, 01:42:46 pm »
Тъй като с другия BEAM, който се ориантира към светлината имам проблем с фототранзисторите мисля да почна Photopopper ( поне за него не трябват фототранзистори ). Искам да попитам тези транзистори дето са дадени там ( 2N3904-N; 200mA max; hfe 100-300; и 2N3906-P; 200mA; hfe 100-300;) мога ли да ги заменя с 2N5551-N; 600mA; hfe 80-250; и 2N5401-P; 600mA; hfe 60-240; ? Притеснява ме разликата в коефициента на усилване. Аз нямам слънчев панел, но като го направя и с нормално захранване работи ще купя няколко калкулатора от всичко по левче и проблема е решен. ;)

ПП. Открих проблем ( или пък не ). Може да го знаете, но... FLED- flashing led тоест мигащ светодиод. Той мига при 2.4V и един вид така подава ток на транзистора и той се отпушва. http://encyclobeamia.solarbotics.net/articles/fled.html Това аз разбвах. Следователно трябват още елементи или една схема за ефект котешки очи, но с нея незнам как ще стане.   :?

ПП.2 Можете да игнорирате горния послепис. Има абсолютно същата схема, но вместо FLED или ценеров диод. ;)
Страхил, 18 год. гр. Монтана

tikvun

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #24 -: Юли 30, 2008, 01:53:47 pm »
Много интересно след като завърша моят усложнен "бийм"  ще започна нещо от сорта  8)  изглежда доста интересно  :shock:
Град -Стара Загора
Име - Мирослав Бекяров
Години - 13