Автор Тема: Раждането на Photopopper или как да създадем живот  (Прочетена 31750 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Ето, че реших да си направя един photopopper.

Първо, малко теория. Photopopper се наричат абсолютно автономните BEAM-роботи. Като цяло, те са клас на семейството BEAM, ако може да се изразя по-биологично. :) За конструкция на този уникален BEAM-робот дори не сте си фантазирали, колко елементарна и разнообразна може да бъде! Важното е да има някакъв вид мотор и слънчева батерия.
Малко снимки за вдъхновение:





Поляризиран електролитически кондензатор с капацитет от 3300 мкФ имам от старо дъно, което изгоря отдавна, но всички кондензатори изглеждаха добре (от същото дъно взех куплунга за робота "СЕБ"). :) Слънчевата батерия свалих от калкулатора, с който се подготвях за кандидат-студентските изпити (той е изцяло на слънчеви батерии). BEAM-protopopper-а ще се движи с помощта на два мотора от уокмен и касетофон, които бяха абсолютно еднакви. Светодиоди ще ползвам тези, които се въртят вкъщи от както съм се родил. :) Работят, тествах ги! Резистори намерих варгалящи се от незапомнени времена. :) Купих само 4 транзистора на обща стойност 24 ст. (6ст./бр.) Така че...общата стойност на робота досега възлиза на... точно така, на 24ст.! :)
Удивително, но факт, с тези финанси ще направя своя protopopper.

За схема ще ползвам това:


Засега това е обмислянето ми на дизайна на робота... Пристъпвам към работа и ще видим какво ще излезе. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #1 -: Август 02, 2007, 09:15:14 pm »
В интерес на истината, за 40-тина минути почти свърших цялата електроника... Май си връщам думите назад - не е особено елементарно. :) Да се запоява без монтажна платка е доста трудоемко. Не че не се свиква... Жалко, че не знам кога ще мога да осигуря снимков материал... И сега възникна дилема как да закрепя моторите. :) Но мисля, че скоро ще се справя с проблема!
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #2 -: Август 02, 2007, 09:21:48 pm »
За закрепянето аз открих много лесен и добър метод - топъл силикон. Еди пистолет е около 9лв, а един пълнител 10ст :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #3 -: Август 02, 2007, 09:25:58 pm »
Цитат на: "sv_shady"
За закрепянето аз открих много лесен и добър метод - топъл силикон. Еди пистолет е около 9лв, а един пълнител 10ст :)


Интересно е.. :) И май ще ми свърши работа, но в момента вкъщи имам само цианокрилатно лепило ("JIP"). Чудя се да пробвам ли да залепя с него, или да се мъча да запоявам?
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #4 -: Август 04, 2007, 03:35:00 pm »
И така...ето, че се върнах от София и днес ще видя къде съм сгрешил с Photopopper-а, който отказа да функционира. Имам 2 теории: Или слънчевата батерия не е достатъчно мощна, или съм сгрешил при монтажа и ще се наложи да меря. Начин на проверка - ще свържа робота към обикновени батерии, за да видя, дали функционира изправно.. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #5 -: Август 05, 2007, 09:36:57 pm »
И така...доста време посветих да разуча от какво толкова е болна моята електронна животинка. :D Стана нещо много странно... Съединих постоянна батерия към полюсите на слънчевия панел. Моторите се завъртяха като луди, но светодиодите никакви ги няма. Реших да сменя кондензатора на слънчевия панел. От 3000 мкФ, стана 1500 мкФ. Светодиодите светят много слабо, а моторите ги няма никакви. :) Някой да има идеи каква болест може да е това? :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #6 -: Август 06, 2007, 02:37:11 am »
Малко е късно (2:32  :lol: ) започвам да блокирам от мислене ( до колкото го умея  :lol: ) но пак не разбирам как ще се ориентира робота  :? какви са транзисторите те са 4 докато гледах снимките в сайта диодите до колкото виждам са светодиоди незнам дали съм видял правилно но аз не намерих нещо по което да се ориентира и това FLED да не означава фотодиод  :roll: Изчезвам че почвам да пиша глупости  :lol:
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #7 -: Август 06, 2007, 08:50:20 am »
FLED е някаква хибридна дума, като LED в електрониката се обозначава светодиод. Роботът не се ориентира... Това си е автономен организъм, който си черпи енергия от слънчевата батерия, и докато се движи в различни посоки, светодиодите му светят. Ако го подкарам, ще му направя и контактни мустаци, с които да усеща препятствията... :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #8 -: Август 06, 2007, 01:18:18 pm »
Привет на всички :)
Боби, този панел от калкулатор има твърде малка мощност за да може да завърти моторчетата. Какви са му размерите?
Ето един малък пример какви са реалните мощности, които се получват. В  безоблачен ден слънцето дава 1000W/кв. м или 100mW/кв. см, при кпд на елементите от порядъка 10-12%, използваемата мощност пада 10mW/кв. см, твойта клетка сигурно е малка така че едва ли може да очакваваш повече от 30-40mW.  Номиналното напрежение, което дава 1 елемент е около 0.5V, така че за да се постигнат по-големи напрежения елементите се връзват последователно. За да оцениш твойта клетка направи следните експерименти. В слънчев ден, премери напрежението на празен ход, това ще те ориентира колко елемента имаш, след това  премери тока на късо, за да оцениш мощността, реалния ток, който може да консумираш е по-малък от тока на късо. Преди време имаше една варненска фирма, която внасяше от Русия слънчеви елементи и можеше да се намерят по магазините, но за съжелние вече престанаха.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #9 -: Август 06, 2007, 06:40:50 pm »
Всъщност...да.  :x Прекалено е малко панелчето... Трябват ми поне още 2, за да го подкарам. Самият слънчев панел е съставен от 4 клетки. Като цяло създава ~2V.. Прекалено малко. :) Значи засега проектът ми за автономен организъм се замразява, докато намеря още 2 калкулатора и не експериментирам пак. :(
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #10 -: Август 06, 2007, 09:44:55 pm »
Няма ли откъде да намерим панели на прилична цена :)
В краен случай ако има навити може да вземе повечко (10-20) и да си разпределим цената :)
Станьо - 20г. - извън чужбина

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #11 -: Август 06, 2007, 10:02:08 pm »
Отивате на тавана и почвате да рувичкате! Друг начин!: Отивате при семейството си и питате дали има калкулатори във излишък! Още един начин!: Просто вземаш слънчевите панели на няколко калкулатора и си готов! Слагаш за захранване една батерийка и си готов не ти трябва повече! Дори сега като сте вкъщи и имате калкулатор всимате панела и Монтирате една батерийка! Готово! Предпоследен начин е да намерите къде се продават слънчеви панели и да си вземете! Последен е да отидеате на сметището и да намерите някой друг калкулатор! :? Друго не се сещам! Така ще мви излезе най-евтино :wink: .(Поне за мен!!!)  :!:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #12 -: Август 08, 2007, 11:55:16 am »
Всяко от двигателчетата(от GSM или BitcharG) дърпа ток около 80-100 милиампера при около 1,5 волта напрежение. Колко панела от калкулатор трябва да сложите в паралел, имайки в предвид че отдават максимум 2-3 мА при много добро осветление. От тук идва въпроса дори да намерите необходимия брой слънчеви елементи, колко ще тежат и въобще дали двигателчетата ще успеят да помръднат тази маса.
Така че най-добрия вариант е да се вземат 2 акумулаторчета размер 1/3ААА тежащи по около 3гр. едното и да са не се мъчите. Робота ще е работоспособен няколко минути, но поне ще работи.

А иначе на запад продават слънчеви панели с високо КПД и много малка собствена маса, както и двигателчета задвижвани от тези панели, но не са по джобовете ни.

Joysticka

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #13 -: Август 08, 2007, 12:16:22 pm »
Като виждам нещо ви затруднява намирането на слънчави панели .В Стара Загора може да се набадят не само от калкулатори.Да речем има фенери със слънчеви панели ето ви едно прекрасно решение пък и панела е значително по-голям.
Успех.
Б. Петков /19г. /Стара Загора

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Раждането на Photopopper или как да създадем живот
« Отговор #14 -: Август 20, 2007, 06:23:55 pm »
Все още не съм потърсил от въпросните градински лампи, но имам непреудолимо желание да накарам този робот да оживее. :) Представях си го автономен организъм, който е със слънчев панел и върви наляво-надясно, но май тази идея засега ще остане в миналото. Нова цел - създаване на робот, с един двигател, с постоянна батерия и цена, възлизаща на половината от посочената в началото на темата! Да видим в какво ще успеем да превърнем 12 ст. :) Но...въпреки всичко, така не би било особено интересно... Има прекалено малко условия! :-D Затова да направим така, че роботът да има възможно най-малко потребление от постоянната си батерия! Т.е. една обикновена батерия от часовник (1.5V) да поддържа нашия организъм "жив" около 1, 2 седмици. Същата продължителност на живот имат мухите. :) Следователно, да направим една нелетяща робо-муха на стойност 12 ст!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!