Автор Тема: Инфрачервен сензор (infrared)  (Прочетена 92597 пъти)

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #60 -: Декември 11, 2010, 07:32:44 pm »
ами потенциометър не е за предпочитане защото тока през тях трябва да е малък иначе се палят   :D  а за схемите не знам кой имаш в предвид но     не вярвам да е повече от метър - два
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #61 -: Декември 11, 2010, 07:43:58 pm »
Ако ползваш генератор на 38KHz в предавателя моя съвет е  да ползваш и фазов детектор в приемника настроен на същата честота така ще си сигурен че хващаш излъчения от теб  сигнал  а не какво да е  :D  ето един примерно
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

westsiderz

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 244
    • Профил
    • http://www.xequtor.co.nr
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #62 -: Декември 11, 2010, 11:41:53 pm »
Мерси много!  :clap:
\"We will make electricity so cheap that only the rich will burn candles.\" ~ Thomas Edison

Ахмед Караибрахимов, гр. София 25г.

http://roboleague.bg/
http://xequtor.co.nr

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #63 -: Декември 12, 2010, 12:15:00 am »
TSOP и RPИ имат вградени честотни филтри, така че LM567 e излишен.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #64 -: Декември 12, 2010, 10:34:35 am »
Ами да по принцип не е необходим но последния път  стана така че TSOP-a хващаше смущения от лампите и даже реагираше на резки промени на дневната светлина и се на ложи да сложа един детектор но  реално на  платка ще си  покаже най - добре  дали трябва .
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #65 -: Декември 12, 2010, 11:42:14 am »
Ами това е доста необичайно, имаш ли 100nF кондензатор непосредствено до краката на захранването на TSOP-a? Плюс това изходът не е честотен, ами логически, тоест ти си филтрирал логическия сигнал да се сменя с честота 38kHz, което пък въобще не е нормално.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #66 -: Декември 12, 2010, 08:14:09 pm »
Кондензатор имах 100 нано имах и 470 микро а TSOP-a беше на около 5 сантиметра от 7805 и захранването му си беше стабилно или поне според осцилоскопа, смущаваше се по светлинен път като се промени рязко осветеността и за момент се променяше изходното състояние а като е осветено от луминисцентни лампи помещението няма да казвам какво чудо беше :shock: но при мен схемата беше по особена 38 KHz ги модулирах амплитудно с честота 1 KHz и именно нея хващах с детектора
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

marian2784

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #67 -: Декември 28, 2010, 07:33:09 pm »
колеги някой ползвал ли е TFMS5400 като приемник?от две нощи се мъча да го накарам да реагира.пробвах 5-6 схеми със 555 но не мога да го накарам да засече сигнала,но нищо а нямам осцилоскоп да видя какво излиза на изхода на генератора и дали е на 40кХз,само с камерата на телефона регистрирам че има някаква светлина от диода,но дотам.съмняваме дане би да изкарва само импулс а не продължителна нула като засече сигнал

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #68 -: Декември 28, 2010, 09:22:08 pm »
Пробвай приемника с PNP транзистор на изхода с резистор 1-2 Ком между базата и изхода  и свето диод в колектора  да видиш дали засича обикновено  ТВ дистанционно и от там дали въобще работи, свето диода трябва да премига. Добави тример на генератора с 555 за лека донастроика на честотата. С премигането на диода може да разбереш дали дава импулс ''0'' (което е съмнително)   на изхода или държи постоянна  ''0'' . А за генератора дано това ти помогне. Успех
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

marian2784

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #69 -: Декември 28, 2010, 09:58:09 pm »
ами аз съм с тример отначалото и точно този калкулатор ползвах в последните дерзания.това за диода и транзистора ще го пробвам,досега бях включил мултицета докато пробвах,благодаря

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #70 -: Декември 29, 2010, 05:54:36 pm »
Пробвай да сметнеш сам стойностите  на R и  C  от формулите в даташита на таимера  защото по бледи спомени  маи тоя калкулатор
 не е много точен последния път се разминаваше неговото показание и това на осцилоскопа с доста голяма разлика  но пак не съм сигурен. Но ако все пак схемата  не я сглобяваш за спорта а наистина си има предназначение дай схемата и стойностите на елементите и ще  гледам да отделя 10 мин. за проба.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

marian2784

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #71 -: Декември 29, 2010, 10:47:24 pm »
Благодаря за предложението,но разгадах пъзела.Схемата работи без особенно значение от точността на честотата,но ударих голяма греда.Изходът превключва не когато има или няма светлина,а в момента в който тя се появява,индуцирайки кратък отрицателен импулс и пак вдига нивото,а аз имам 20 такива сензура,които май не ми вършат работа или трябва да боря кода и да модулирам ИЧ със ниска честота и така бих могъл,но не знам още и TSOPите ли се дължат така или само тъпите TFMSи?

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #72 -: Декември 30, 2010, 12:22:55 pm »
Ами според мен не е нормално това би трябвало да държи ''0'' докато има
светлинен  сигнал, да не би все пак наистина честотата на генератора да бяга и да изкарва импулс на изхода за момент докато сработи филтъра да речем. Тъй като в даташийта са дали че изхода следва външната обвиваща на  входния (светлинен ) модулиран сигнал т.е ако подаваш постоянен сигнал 40 Кхз би трябвало да има постоянна ''0'' на изхода, а ако е насечен с честота 1 Кхз и на изхода трябва да има правоъгален сигнал с честота 1 Кхз иначе се губи смисъла от амплитудно-импулсната модулация.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

marian2784

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #73 -: Декември 30, 2010, 07:44:52 pm »
ами какво да ти кажа и аз си го преведъх както теб ама не е така на практика.Сензора сработва и ако пекъсна светлината с пръст,но по същия странен начин явно си е така

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #74 -: Декември 31, 2010, 12:27:34 am »
Ами RPI така се държат и може да се обработват лесно с прекъсване в контролера иначе TSOP-ите не се държат така, ако има светлина изходът им е 0в.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания