Автор Тема: Ултразвуков сензор  (Прочетена 62923 пъти)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #15 -: Ноември 21, 2007, 04:35:22 pm »
Ами може с 358, но трябва да усилваме 3 пъти по 10, а не веднъж по 10 и веднъж по 100.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #16 -: Ноември 21, 2007, 05:02:41 pm »
Да направя и аз един малък коментар по горната схема. LM358 има честотна лента 1MHz,което значи че максималното усилване при 40кHz e 25 пъти. Ако иска ме по-голямо усилване трбява да направим двустъпален усилвател, както е направено в схемата. Но виждам че второто стъпало е настроена на коефициент 100, което няма как да стане, така че цялостното усилване е 250 е не 1000 при 40kHz. Ако настроим двете стъпъла на усилване 25, може да получим усилване 625 и това е максимума, който може да изтискаме.
Разбира се не може да увеличаваме усилването до безкрайност, защото във всеки полезен сигнал има шум и от определен момент нататък наистина ще настане какафония :) В крайна сметка за да има смисъл от един усилвател отношението на полезния сигнал към шума не бива да пада по оределена стойност. И накра не смятам че LM741 е подходящ за целите на тази схема, той също е до 1MHz ине работи добре при ниски захранващи напрежения. Аз лично смятам да пробвам с някой от усиквателите от серията MCP на Микрочип. Примерно MCP6022 е с честотна лента 10MHz, a MCP602 e с 2.8MHz и работят при ниски захранващи напрежения
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #17 -: Ноември 21, 2007, 05:14:46 pm »
мочета  да задам само 1 единствен въпрос - лм 358 представлява двоен операционен усилвател защо да му ползваме само единия канал -> не може ли да усилваме 25 пъти на единия канал и после да го пуснеме за още 25 пъти на другия канал  :) само подхвърлям въпроса да го изкоментираме и него - така и така ако става ще спестиме мясти и елементи по плсатките  :twisted:
Даниел Василев - Гр. София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #18 -: Ноември 21, 2007, 10:39:55 pm »
Ами той Ясен това е казал
Цитат
Ако настроим двете стъпъла на усилване 25, може да получим усилване 625 и това е максимума, който може да изтискаме
а тя и самата схема ползва 2та усилвателя в 1 LM358
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #19 -: Ноември 23, 2007, 04:53:03 pm »
sv_shady може ли да споделиш какво напрежение получаваш ot LM393 за 1-ца -за 0 знаеме че е 0 :)  аз получавам 0,05V което не е достатъчно за контролера да премине от 0 в 1 :)
Даниел Василев - Гр. София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #20 -: Ноември 23, 2007, 10:19:19 pm »
Ами видях че съм го пропуснал на схемата, за което много се извинявам. Трябва да има един резистор от 10к на изхода на лм393 вързан към + и тогава си излизат коректни логически нива.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #21 -: Ноември 27, 2007, 12:29:48 am »
Цитат
sv_shady предложи като драйвер за излъчвателя да се ползва MAX232, което ще позволи да се вдигне изходната мощност.

има за обсъждане и друг вариянт  MAX232 дава около 8V може да се използва някой драйвер TTL to MOS например SN7407N който дава 30V 40mA имам такъв драйвер  ще го пробвам и ще споделя какви са ми впечатенията   :) междувременно ако някой знае аналог или подобен на SN7407N да сподели че в комет не видях да го имат а моя не знам дали е здрав  :oops:
Даниел Василев - Гр. София

mash

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #22 -: Октомври 11, 2008, 12:27:56 pm »
Здравейте :)
Изчетох много от темите в този форум преди да реша да пиша. Първо искам да ви похваля за начинанието и за прекрасния форум, който сте създали. От изчетените теми и постове разбирам, че сте много толерантни един към друг и сте задружни в начинанията си!
Относно ултразвуковите устройства... наскоро ми се наложи да се занимавам с това и комбинирах две схеми за приемник и предавател от различни разработки. Като резултат успях да получа ехо на разстояние 6 метра от стена. прилагам схемата, която използвах. С малко преработка може да се включи и към микроконтролер. Не успях обаче да измисля как да пускам пинг от предавателя. Ако някой се сети как да управляваме инвертора освен чрез пускане и спиране на захранването  може да сподели :)
За излъчвател и приемник използвах комплекта на младконструктор


daskaloff

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #23 -: Октомври 15, 2008, 01:14:13 pm »
въпрос към Mash - схемата на предавателя и аз я гледах по сайтовете - но ако можеш да ми кажеш откъде мога да си набавя кварц с такава честота - 40КHz

mash

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #24 -: Октомври 16, 2008, 12:54:27 pm »
Аз си набавих от една стара аларма за кола.
Трудно се намират наистина, но работи приказно. На базата на такъв генератор с кварц са и едни израелски ултразвукови датчици за охрана на помещения, на фирмата "Visonic". Виждал съм такъв кварц и в безжичен звънец от тия.... китайските. Там се използва за модулиране на носещата честота, която е 434 MHz.
Ами общо взето това е :) дано да си намериш от някъде.

daskaloff

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #25 -: Октомври 17, 2008, 04:09:25 pm »
мерси............ но на мене ми трябва нещо за масово производство и ще пробвам горната схема с 555

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #26 -: Октомври 18, 2008, 09:33:54 am »
Горната схема е приемник. А долната е излъчвател, така че няма да минеш само с едната....
Аз скоро ще се захващам със версия 2.0 на моята схема. Малък контролер ще генирара честотата и ще управлява излъчвателя, който ще бъде захранен с 18в.  -9в и +9в като ще инвертирам напрежението с MAX232. Приемника ще бъде с цифров усилвател на Microchip, който е с регулируемо усилване, което ще позволи да се задава обхвата, освен това ще наслагам разни филтриращи кондензатори.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #27 -: Октомври 18, 2008, 11:06:01 am »
sv_shady, Добре е да добавиш и един лентов филтър на 40kHz от втори ред реализиран с ОУ. Или самия усилвател и да филтрира сигнала. Така ще минимизираш смущенията.
инж.Владислав Димов 33г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #28 -: Октомври 20, 2008, 08:17:43 am »
Ми мисля да има един LM567
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Andrey

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
SRF04 - Ultra-Sonic Ranger
« Отговор #29 -: Октомври 20, 2008, 08:12:39 pm »
SRF04 - Ultra-Sonic Ranger
Какво ще кажете за това

Още незнам дали го има по магазините, просто несъм го търсил.
http://www.robot-electronics.co.uk/htm/srf04tech.htm