Автор Тема: Моят Сумобот  (Прочетена 80869 пъти)

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #45 -: Август 30, 2007, 01:33:33 pm »
Цитат на: "Borislav"
Ето това вече е перфектно начертана програма. :) Само че, задължително ли е да има "Край"? В случая трябва да има безкраен цикъл от търсене и бутане... :-D Ще го имам впредвид и ще преначертая своята схема.

Връзваш края с началото и си готов :P
Станьо - 20г. - извън чужбина

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Моят Сумобот
« Отговор #46 -: Август 30, 2007, 05:20:01 pm »
Принципно съм готов с новата версия на ИЧ-локатора, с начертани схеми за TSOP и RPM, но все още не съм отчел варианта за модулацията! Затова няма да избързвам с побликуването на разработките ми, а ще изчакам статията на Ясен, от която съм сигурен, че ще науча много нови неща! :) Като цяло засега ще тествам робота така (само с датчици за линия), написвайки програмата му, но ще бъде малко "сляп"... :) После ще добавям функции!
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #47 -: Август 30, 2007, 06:13:48 pm »
ИЧ локатора ще служи за засичане на предмети пред робота нали.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Моят Сумобот
« Отговор #48 -: Август 30, 2007, 06:41:07 pm »
Цитат на: "tommyboy"
ИЧ локатора ще служи за засичане на предмети пред робота нали.


Да, за засичане на противника. :) Така ще разбере местоположението му, и ще може в последствие да започне бутането.
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #49 -: Август 30, 2007, 06:50:45 pm »
дам мерси много и аз си мислех същото ,но исках да питам.

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Моят Сумобот
« Отговор #50 -: Август 30, 2007, 08:18:42 pm »
@Борислав, мойте поздравления, забелявам бележиш сериозен прогрес (а аз мнооого изоставам). Само искам да попитам на каква чистота са ти TSOP-овете (36/38/40/42MHz)?
Димитър Бояджиев, гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Моят Сумобот
« Отговор #51 -: Август 30, 2007, 08:23:00 pm »
Цитат на: "DataMatrix47"
@Борислав, мойте поздравления, забелявам бележиш сериозен прогрес (а аз мнооого изоставам). Само искам да попитам на каква чистота са ти TSOP-овете (36/38/40/42MHz)?


Мерси! :)
TSOP-овете (засега обмислям да е един, но днес успях да "ликвидирам" единия извод към МК-то - сега са 2), обмислям да са на 36 MHz (TSOP 1736). Скъпички са, затова работя и над варианта на Ясен - с RPM-овете... Ще видим какво ще се получи! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #52 -: Август 30, 2007, 11:41:10 pm »
Ами според мен RPM-овете са по-добрия избор. До колкото разбрах от даташийта на изхода излиза честота съответстваща на честотата на инфрачервената светлина, но въпреки това пак си има носеща честота. На IME10 ще му сложим RPMи защтото над 20 датчика по 3лв парчето ... :P
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #53 -: Август 31, 2007, 12:44:07 am »
Съвсем накратко, защото виждам че стана малко объркване.
Този тип датчици реагират на модулирана светлина, това е направено с цел да се постигне  по голяма разстояние на действие и стабилност.
Имат две състояния на изхода, лог 1 (5V), когато няма сигнал и лог 0 (0V) когато има сигнал (модулирна светлина). Има различни модели в зависимост от честота на която са настроени да реагират 36,38, 40,42 kHz (а не MHz)
За да се направи модулация на излъчената светлина, необходимо да се модулира тока през светодиода, най-просто става това като той се захрани с генератор на правоъгълни импуси със съответната честота.
Примерно за RPM-7140 трябват 40kHz, затова единия вариант е микроконтролера да генрира тази честота, другия е да се ползва външен генератор.
Сега може би се досещате как работи ИЧ локатора, светодиода излъчва модулирна светлина, когато наблизо има обект светлината се отразява и се връща към примника, който сработва и изхода от 5V става 0V. За да се регулира обхват на действие трябва да се регулира тока през светодиода, тъй като чуствителността на датчика не може да се регулира.
Основнота употреба на тези датчици е като приемници на познатите на всички дистанционни управления. За да може да се предаде полезна информация основната честота на модулация (наречена носеща) се модулира допълнително с полезния сигнал.  Стана малко сложно с тези модулации но принципа е същия, който се ползва при радиопредаването, само че тук вместо радиовълни се ползва светлина.
Хайде стига че пак се увлякох, ще драсна скоро някоя друга схема на свързване.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #54 -: Август 31, 2007, 12:48:35 am »
Е не знам защо съм се подвел, че на изхода изкарва честота. Значи по функции е точно като ТСОП, но по - евтино :) А за схема аз бях постнал за инфрачервение сензори и схема и обяснения.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #55 -: Август 31, 2007, 12:53:38 am »
Точно така, просто TSOP  е на една фирма а RPM на друга, иначе вършат едмо и също нещо. Чудесно щом има схеми :)

P.S.
@sv_shady ти си обяснил нещата:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?p=495#495
сори че се повтарям, май много ми се спи :)
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #56 -: Август 31, 2007, 09:34:34 am »
Примерно за RPM-7140 трябват 40kHz, затова единия вариант е микроконтролера да генрира тази честота, другия е да се ползва външен генератор.
Сега може би се досещате как работи ИЧ локатора, светодиода излъчва модулирна светлина, когато наблизо има обект светлината се отразява и се връща към примника, който сработва и изхода от 5V става 0V. За да се регулира обхват на действие трябва да се регулира тока през светодиода, тъй като чуствителността на датчика не може да се регулира.




ами братле няма ли да е по просто ако тези правоъгълно импулси които ИЧа ги е приел да се преобразуват в във високо ниво тоест лог.1  с помоща на една RC интегрираща верига , тоест има импулси лог 1, няма импулси лог 0.  мога да дам и схема ако искате. ;)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #57 -: Август 31, 2007, 09:46:04 am »
Няма нужда от интегрираща верига, това си го прави датчика, той си има всичко необходимо в него и когато се получи модулиран светлинен сигнал с определената честота и ниво, изхода минава в 0, иначе седи в единица и докато има сигнал изхода е във фиксирано ниво, независимо че на вход има модулиран сигнал.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Моят Сумобот
« Отговор #58 -: Август 31, 2007, 12:01:09 pm »
ахам не го знаех ;)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Моят Сумобот
« Отговор #59 -: Септември 01, 2007, 12:29:52 pm »
Вчера напълно завърших датчиците за линия! Остава само да избера шасито и да монтирам всичко на него! Но...това е дреболия на фона на всичко останало! :)

П.С.: Сега съм от зала и ми е малко трудно да следя нащата тук... Разбира се, ще съм в течение на всяка цена! :) Успех на всички и до скоро!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!