Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Dimitar Kurtev

Страници: 1 2 3 [4]
46
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Август 22, 2010, 01:43:50 pm »
Здравей hunter, за разпознаването на лицето използва Emgu CV - това  са .net библиотеки, които обвиват unmanaged C++ библиотеките на OpenCV - всеизвестната библиотека за image processing и computer vision. Защо ползвам Emgu CV - тъй като не гоня някаква неверятна производителност  и ме мързи да пиша много код. С Emgu разпознаването на лицето става буквално на 5-6 реда(ако искаш код - самата библиотека идва с примери и един от тях е за разпознаване на лице :)). Аз използвам готова функция на библиотеките имплементираща Haar Cascade алгоритъма за намиране на лице(може да се настрои да търси очи, устни, горна част на тялото, долна част на тялото, цялото тяло(има готови xml file-ove в една от директориите на библиотеката)). Относно следенето на лицето: имам usb камера - тя е свързана чрез usb кабел към лаптопа, на моето приложение пускам нишка, която взима текущото изображение от камерата, обработва го като намира най-голямото лице, обграждам лицето в правоъгълник и търся неговият център и спрямо разположението на центъра на правогълника(респективно лицето) изпращам по bluetooth-a на къде да се премести главата и тялото на робота като се опитвам да "наместя" видяното лице в близост до центъра на изображението, след което се взима следващият кадър и отново се обработва и тн. Пфф дано съм успял да обясна. Щеше да стане по- добре с безжична камера, но не ми се дават пари за такава. Ако искаш мога да покажа и код и да го обясня, но той не е по различен от примера даден в самата библиотека- само добавям сметките и изпращането на данни към хексапода по bluetooth-a.
Ако имаш още въпроси, ще се радвам да отговоря, пък и не знам дали успях на този да отговоря както трябва.

47
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Август 21, 2010, 08:20:07 pm »
Здравейте! Плановете за добавянето на arduino към робота се провалиха, защото се оказа, че датчикът за разстояние, който имах е изгорял и не ми се даваха пари за нов(+ не малко количество мързел). Но за сметка на това добавих Face Detection към голямата хлебарка :). Точно преди предаването на дипломната работа добавих още една скоба и серво мотор към предната част на робота и закрепих една стара USB web камера. Оказа се, че съм затрил aforge.net fremawork-a и ми се стори по-лесно използването на една .Net-ска имплементация на openCV. За около 4-5 часа си направих долу-горе удовлетворяващо разпознаване на лица. После имаше повечко борба с движението на хлебарката спрямо позицията на лицето както и с синхронизирането на нишките в приложението, но ги пооправих и сега резултатът е задоволителен. Ето и ново клипче: http://www.youtube.com/watch?v=gegWLwK5usQ

48
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 18, 2010, 11:48:00 pm »
Мисля, че открих отговора на въпроса си - една библиотека NewSofrSerial за arduino. Тя потдържа последоватлна връзка с няколко устройства едновременно(но не и в един и същ момент, което ме удовлетворява), което е и моята цел! Може би трябваше сам да се разровя преди да питам. :)

49
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 18, 2010, 10:16:56 pm »
И все забравям. Ето и Тори сниман 70 пъти(в начален стадий на разработка), за да се получи този photosynth: http://photosynth.net/view.aspx?cid=339e116b-c349-49fc-8dac-e560c786de1b

Мисля, че това е един добър начин за представяне на всякакви проекти свързани с роботиката и е лесно за използване! Опитайте и нека видим роботите си в 3D! :)

50
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 18, 2010, 10:02:34 pm »
Simeon благодаря за подробното обяснение. На настолния компютър имам LPT порт и мисля, че и кабел имам ..ще издялам един такъв кабел като ми остане време:) А относно трите платки си мислех и за вариант, в който да използвам Ардуиното като "proxy" ако мога така да се изразя- тоест всичко да минава през него, за да стигне до серво контролера и вече вътре с някаква логика да управлявам тази комуникация. От тук идва следващият въпрос - мога ли да използвам два от пиновете на ардуиното като отделни RX и TX за контролера(или да предефинирам пинове 0 и 1 ?). Съжелявам ако въпросите ми са безсмислени- имаше една шега .. "програмист с поялник - кофти комбинация" така и аз съм малко зле с електрониката .. ама се уча. :)

51
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 14, 2010, 08:13:09 pm »
Благодаря! .. За съжаление няма да мога да дойда тъй като съм от Варна и наближава крайния срок за предаването на дипломната работа, а и много работа се отвори напоследък. Дано на някое следващо събиране да имам възможност да дойда.
Относно Роботев... бях купил едно Ардуино ама сега седи в шкафа, защото му заключих SPI интерфейса на atmega-ta без да искам :oops: .. а ми се искаше да изтряскам един сензор за разтояние (имам някакъв Sharp) и да го направя Тори автономно да не се блъска в стени и да не пада от маси :? . Та ми се искаше да покажа на преподавателите, колко лесно може да се използва подобна прототипна платка както за обучение така и за някакви по сериозни цели(98% от мойте колеги си мислят, че програмирането на чип е нещо непостижимо и се стряскат само от мисълта(пък уж ставаме компютърни инженери)). Някъде из кашоните трябва да имам една atmega8 .. ще я изнамеря, ще сменя 328-цата(само bootloader и настрйките ми трябват ама мисля,че ги имаше в някоя от папките на редакторчето; нямам никакъв програматор така, че първо ще трябва един bit-bashing да му изиграя ;) ) и ще пробвам с нея някак си да навържа arduinoto, bluesmirf-a и ssc-32. Не съм много навътре с електрониката(хич даже) и още не съм мислил как ще го направя. Ако имате идея как точно да навържа TX и RX на трите платки, така че и ардуиното и серво контролера да получават и пращат по bluesmirf-a, но в същото време да може ардуиното да праща директно на серво контролера без да има конфликти? :roll:  

Ето визуално как сега е свързано:
 

Идеята за камерата и лазера оставям за през лятото като имам повече свободно време. :)

52
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 11, 2010, 05:13:37 pm »
Ами по принцип на площ, но цената е комплексна и зависи от сложността на елемента, материал, дебелина... аз когато го правих пратих на една фирма тук във Варна .dwg файлове .. и те за 1-2 дена ми казаха цена за всеки елемент на лазерно рязане и на водно.

53
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 11, 2010, 11:54:27 am »
Уеб камерата, която ползвам, е толкова стара, че не мога да намеря линк, за да ти покажа, но се сещам, че е на фирмата Trust и мисля, че вадеше резолюция от 640х480, което за мен е предостатъчно тъй като не гоня висока точност. Не мога да намеря точно какъв е модела, защото съм на работа сега, но мисля, че придоби представата за "високото" качество на камерата  :lol:

54
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 11, 2010, 11:22:31 am »
Благодаря ти,Vexorian!

anio ето ти линк, който първоначално гледах:http://sites.google.com/site/todddanko/home/webcam_laser_ranger. Честно да ти кажа от този пример погледнах само картинката и от там добих представа какво трябва да направя. Погледни го и ако не ти е ясно нещо ще се опитаме да ти обясним с по-прости думи.

55
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 10, 2010, 03:58:24 pm »
sv_shady мерси за линка. Със сигурност разпознаването ще се подобри в домашни условия.., което е и моята цел. Най-вероятно ще поръчам и като го пробвам ще споделя резултатите.

56
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 10, 2010, 03:53:32 pm »
nmanchovski тези ключодържатели пак са с нормален маломощен червен лазерен диод. Идеята на sv_shady е да се ползва инфрачервен. Аз ползвам този лазер -> http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5928. Той има леща, която фокусира лазера в линия, а не в точка. Така мога да взимам разстоянието до обектите по цялата ширина на картината и да правя някакви предварителни изчисления накъде да тръгне робота или да си построя картана на помещението. Имплементацията не се различава от тази за фокусирана точка(просто се изчислява и ъгъл под който се вижда даден пиксел и тн.), но пък времето за обработка на изображението се увеличава. Доколкото знам в CD устройставата има инфрачервен лазер, но нямам сега под ръка ненужно, че да го разфасовам ..та ако има някъде да се продава такъв лазер ще е супер. Мисля че лещата за фокусираната линия ще свърши работа и върху IR лазер. Така че ако някой знае от къде да си взема .. да не крие  ;)

57
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 10, 2010, 02:03:11 pm »
Благодаря ти sv_shady. Рядко срещам хора, който могат да оценят подобно нещо, тъй като за повечето е "голямата хлебарка" и ми предлагат различни препарати да я отрепя :lol:. Идеята ти за инфрачервения лазер е наистина много добра, а програмката, която съм написал е точно с класовете от AForge.NET Framework. Няколко въпроса - от къде мога да си набавя подобен лазер? Или да го изкъртя от нещо ненужно? .. Ако го направя по този начин ще си реша проблемите с ярката светлина  :clap:

58
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Юни 09, 2010, 11:56:31 pm »
Здравейте,

Преди около година почнах да се интересувам от роботика и този форум е един от първите, на който попаднах. Миналият септември реших, че ще правя за дипломната си работа робот от тип хексапод. Цели, които си поставих бяха:
-робот подобен на хексаподите на фирма Lynxmotion и Micromagic Systems с 3DOF(dimensions of freedom) на крак
-да не използвам готови части(говоря за скобите за сервотата, тялото и тн.)
-да не трябва да продам левия или десния бъбрек, за да събера пари за сервомотори ;)
-безжична комуникация (тогава си мислих за XBee модул, но стана с bluetooth)
-Софтуер за управлението му от PC да е лесен и интуитивен

В момента всичко това е готово. Резултат:
-Алуминиеви части - 1.5мм изрязани на водна CNC машина(отне ми около месец и половина да направя дизайна)
-19 серво мотора Hitec HS-325hb - не са достатъчно мощни, за масата на робота, но използвам ластици, които премахват натоварването върху моторчетата в изправено положение почти на 100%
-захранвам го от едно ATX захранване .. което купих за 20лв..- за батерии и зарадно не ми се даваха пари.
- управлението на сервотата става с SSC-32 контролер на фирма Lynxmotion.
-bluesmirf модул за комуникация
-инверсната кинематика е изцяло имплементирана в PC софтуера, който се получи доста приятен (писах го на C# .NET 3.5)

Стига приказки, ето и малко мат'рял :lol: :
http://www.youtube.com/watch?v=tEomme2tzkQ

Скоро ще му слагам глава със сензор за разстояние, линеен лазер и една стара web камера(направих си програмка с която мога да измервам разстоянието на обектите пред камерата с помощта на лазера и смятам да го пробвам с робота :))

PS. После ако искате ще кача и снимки, че много ми се спи сега  :(

Страници: 1 2 3 [4]