Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Borislav

Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 62
31
За всичко... / CNC машна?
« -: Април 15, 2011, 04:25:57 pm »
Цитат на: "viko"
Добре, ясно!

Явно ще налягам милиметровата хартия, а после и autocad-а. Работното поле трябва да е около 800х300мм. Дали може да се постигне?


Хехе, естествено, че може. :) Нахвърляй идеята и тогава ще се говори за останалото. За такъв ход те устройват всички варианти за задвижване. :)
Поздрави!

32
За всичко... / CNC машна?
« -: Април 14, 2011, 11:20:19 pm »
Цитат на: "viko"
То ми стана ясно колко излиза, но не ме интересува купешко.
Интересува ме откъде да започна? Първо двигателите и електрониката, а после механиката или обратното?


Първо започваш с основната идея. Оглеждаш възможните варианти, преценяваш какви движения ти трябват (дължини на ходовете по Х, Y и Z). След което нахвърляш основните скици - метод на задвижването, материали, които да се използват. Като през цялото време мислиш за цената, защото тя е ключов фактор. Повярвай ми, много е трудно да направиш нещо евтино (т.е. по-скъпото е по-лесно за изработка :)). Това - от личен опит те съветвам.
И така, когато основната идея вече е налице и имаш груба представа по това в колко пари ще се уложиш - преминаваш към пресмятане на моторите (евентуално и редукторите, ако има такива) на базата на теглото на отделните възли. В изчисляването няма проблем, ще ти помогна.
Внимание! Теглата на отделните възли се определят единствено на базата 3D модел - ако нямаш възможност да направиш такъв, най-добре подбери по-слаби и евтини мотори, за да можеш да тестваш спокойно.
След като определиш задвижванията, оттам веднага ще ти излезнат и възможностите за драйверите за моторите (това е лесна стъпка). След което просто ги включваш към основния контролер и машината е готова. :)
Поздрави!

П.п. Бих могъл да ти помогна и с 3D модел...

П.п.п. Препоръчвам ти да се нацелиш на много по-евтиния вариант - зъбна рейка и зъбно колело (разбира се, ако искаш нещо по-добро от принтерите), защото със съчмено-винтови двойки цената ще ти е поне 20 пъти по-скъпа (една добра СВЧ струва от порядъка на 350 лв за винта и гайката на линеен метър).

33
За всичко... / CNC машна?
« -: Април 14, 2011, 06:29:01 pm »
Долу-горе толкова излиза... :) Така или иначе. За нещастие, някои неща не могат да се направят по-евтино, ако искаш що-годе добър резултат... Какво стана, има ли напредък по проекта? Понеже чух в моделистиката, че вече има една такава готова машина. :)
Поздрави!

34
Цитат на: "Аматьор"
За едно и също нещо говорим, но реализацията е различна.  В интерес на истината програмката за клавиатурата съм я направил преди двайсет и няколко години и я ползвам без много да я мисля - работи си.
 Това, че всеки бутон има възможност да генерира различно време за пауза (броячът ми е един за всички бутони), както и по-честото обслужване на клавиатурата,  го считам за предимство.  Особено това се отнася за автоматичното повторение.  Функцията съвсем не е излишна, а е просто задължителна при малките клавиатури, където има бутони за  инкрементиране на стойности.
Клавиатура с 45 бутона бих направил с отделен процесор, който да се свързва с главния по някакъв сериен интерфейс.  Предполам, че иде реч за клавиатура от табло на някаква машина.


Да, в общи линии за машина (а също така и за комплекс, но там бутоните са значително по-малко). Това със серийния интерфейс е много добра идея, но проблемът е, че още не съм управлявал такова нещо. Ще потърся информация по въпроса. Мерси. :)

35
За всичко... / Glass Touch Screen ?
« -: Април 12, 2011, 02:09:09 pm »
Според мен си е както нормалния Тъч-скрийн, с единствената разлика, че сянката на пръста се отчита директно от самия проектор... Поне аз така си го представям. :)
Поздрави!

36
Заформи се интересна дискусия по проблема, което ме радва много. Благодаря за помощта на отзовалите се!
Успях да намеря интересно четиво по въпроса, което е точно тук (На руски език).

Ще преведа само последната графа, тъй като там се засяга именно проблемът с "вибрирането" на механичните бутони...

Цитат

"Вибриране" на контактите и борба с това.
При работа с механически бутони, възниква следния проблем - "вибрирането" на контактите. Идеята е в това, че при затваряне на контакта, той сработва не веднъж, а в момента на затварянето и отварянето, сработването се извършва няколко пъти. Това е така поради факта, че идеалният контакт не сработва веднага, а след някакво време, т.е. искри, дори това да не е забележимо с просто око. В резултат, вместо един пад, получаваме серия от пикове в началото и само след това възниква устойчиво състояние.

Но МК работи с такава скорост, че успява да отчете тези пикове като устойчиво състояние. Този проблем може да се реши апаратно, с помощта на RS тригер или програмно - като се внася малко задържане преди последващото състояние на копчето. Задържането се подбира такова, че "вибрирането" да може да утихне до края на това задържане.


Поздрави! :)

37
Цитат на: "spookyboy"
Едновременно ли трябва да работят бутоните :)


Поне не всичките... Най-много 5-6 едновременно. :)

38
Здравейте!
За един проект, който възникна наскоро се чудя как мога да съединя голям брой бутони към МК (AVR и/или PIC) (С точност бутоните са 45 на брой). Някой може ли да даде малко идеи по въпроса? :)
Мислех по варианта с матрица от бутони, но май ще ми трябва малко помощ.
Поздрави!

39
TSOP са инфрачервени датчици! Т.е. преките слънчеви лъчи не влияят по никакъв начин на работата им (въпреки, че в някои даташийтове има забележка по въпроса) [Справка - учебниците по Физика за 10-ти клас и графата "Видове светлина"]. :) Но тъй като те се използват дори и в телевизорите, според мен няма да видиш никакви проблеми... Праговете на работа са от -25 до +85 градуса, което значи, че би трябвало да работи дори и в руска баня! :D
За настройката на честотата на излъчване на предавателя към TSOP-а, препоръчвам схема на 555!
Поздрави!

40
За всичко... / CNC машна?
« -: Април 08, 2011, 06:33:46 pm »
За полистирен, полипропилен, полистирол, стиропор, стиродур, депрон, фибран и т.н. можеш да използваш т.нар. "топла жица", която представлява тънка канталова нишка, нагрята с батерия или адаптер до червено. С такива CNC машини се правят доста интересни неща в авиомоделизма, а и в много други области.

При фрезата проблемите са от малко по-различно естество, там ти трябва шпиндел, за да можеш да гравираш. Инструмента ти също трябва да бъде с възможно най-малък диаметър, за да обработва по-тънките участъци. Чувал съм за хоби машини, направени от принтери и с постигнати задоволителни резултати в тази област.

Както те посъветваха, можеш да започнеш с ЛС до spp, който е един от най-вещите в обастта с CNC-машините (а също така, можеш и да посетиш форума на http://cnc-bg.net/)...
Поздрави!

41
За всичко... / Re: CNC машна?
« -: Април 06, 2011, 10:21:49 pm »
Цитат
Приблизително колко, като цена, излиза изработката на такава машина? - Зависи от класовете на точност, броя детайли, точността на самата машина, начинът на обработване... Има любителски проекти до 500 лв, но за по-сериозните машини - между 5 и n хиляди лева. :)
Трудно ли се намират двигателите и другите части от механиката? - Мне, всичко си намира без проблеми и по българските пазари, стига да знаеш къде да търсиш...
Заслужава ли си? - Винаги! :)
Може ли една машина да се ползва и за дърво и за метал? - Никъде не пише, че не може...
Могат ли да се изработват зъбни колела? - Зависи от принципа на CNC-машината... Ако е фреза - да.

42
Ардуино (Arduino) / Сензори вместо копчета.
« -: Април 04, 2011, 04:53:19 pm »
Ще ти свърши работа всеки оптичен датчик, който връща сигнали от вида 0 и 1. Пример: RPR-220.
Поздрави!

43
Цитат на: "viko"
Чувал съм, че има и други разтвори, които вършат работа.


Натриев сулфат също ще ти свърши работа... След ецването се образува Меден сулфат ("син камък"). Не е подходящ за многократна употреба (а и оцветява платката в леко синкав оттенък, което според мен не е особено естетично). Другото е - азотна киселина, но тя се намира още по-трудно. Вредна е, но ецва за около минута. :)
Затова препоръчвам добрия стар железен трихлорид!
Поздрави!

44
Цитат на: "viko"
Мойте свършиха и явно ще се ходи на пазар, но си нямам и представа къде има вече. Някъде около Пиротска да се сещате, освен Електроинвест, а ако знаете и цени ?  :zubi:

Ако помогне ще постна няколко урочета със снимки във форума - за направа на програматор, контролера MRC и други, но нямам текстолит и трихлорид вече  :(


Текстолит - в Комет колкото искаш... За разтвора обаче не мога да ти помогна... В Елимекс имаше, след това изчезна оттам. Мога да ти намеря, но не знам колко ще излезе.
Поздрави!

45
Механика / Избор на моторчета и редуктори
« -: Април 01, 2011, 02:00:36 pm »
Сложно е да се обясни, като и терминологията не е особено лесна... Сега има софтуерни продукти, които изчисляват всичко (а също така и симулират действието), но в крайна сметка формулите са едни и същи (независимо дали си говорим за малки или големи машини). :)
Прилагам ти един примерен файл, да видиш за какво става въпрос и как става изчисляването на редуктора и подбора на двигателя:

http://www.megaupload.com/?d=FY9BVZ7H
Поздрави!

Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 62