Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - Borislav

Страници: 1 ... 5 6 [7]
91
Програмиране / Какво е програматор?
« -: Юни 23, 2007, 08:25:17 am »
За да се приведе движение роботът, в чипа на микроконтролера му трябва да се въведе програма. Без програма, роботът няма как да се движи, освен ако не е радиоуправляем. :)

Програматорите обикновено са два вида:

1. ISP - използва се за директно свързване на микроконтролера с компютъра. Препоръчителен е, защото не е необходимо да се отделя чипа при всяко програмиране!

2. Обикновен програматор (дори не му знам научното име :)) - това е програматор, който се свързва с компютъра, и на него се поставя чипът (микропроцесорът). Отрицателната страна на този тип програматори е в това, че трябва чипът да се прехвърля от контролера на програматора и обратно... :)

3. Вариантите за програматори са много... Вече има дори и USB-програматори! Обикновено, за свързването с робота се използва LPT-порта (за принтер) на компютъра. Разбира се, може и чрез COM1, COM2-портове, и USB.


Внимание!!!

Много трябва да внимавате с подбирането и използването на програматора! Възможно е да си изгорите портовете на компютъра!


В този форум ще се обсъждат схеми на програматори! Тук можете да задавате въпросите си за тях!

Борислав

92
Атлетик-роботи / Какво е Атлетик-робот?
« -: Юни 22, 2007, 05:08:09 pm »
Атлетик-роботите или в оригинал Athletics Humanoid това е клас състезания, в който участват човекоподобни роботи-хуманоиди, в мащаб 1:5 (височина 30-40см). Естествено, може би човекоподобни е силно казано, но те си имат два крака, две ръце, понякога даже и глава!

Правилата на състезанията за Атлетик-роботи са пределно прости: Който първи пробяга дистанцията от 20 метра (стометровка в 1:5 мащаб! :)), той е и победител!
На старта, роботите се състезават по двама, бягат по права линия, а пътечките са 90 см широки и са обозначени с бели линии.

Общо взето - правилата са прости, но направата на участниците е ужасно трудна! :)


Разбира се, роботите-хуманоиди участват и в няколко други дисциплини. Има ги и в робо-футбола.
Това май е най-сложният вид Роботика! Не дотолкова от електронна страна, отколкото до програмиране и механика... Който се е заинтересовал, може добре да помисли за проекта си и да споделя опит, а също така и да задава въпроси, защото само така ще се постигне добър резултат!

Малко снимки за вдъхновение:





Един робот-футболист е и на банера "Форум по Роботика", който се намира горе-вляво! :)

93
Според мен, това е най-важният въпрос в Роботиката - а именно, как да направим робота, да се движи!

Ще започна с това, че за да се движи един робот нормално и с равномерна бързина, му е нужен редуктор (модул Мотор-Колело), или някакъв вид предавка. Без тях, просто е немислимо, защото роботът ще се движи толкова бързо, че програмата няма да може да разбере, кога да регулира скоростта, оборотите, посоката и т.н...
Редуктори могат да се използват всякакви, достатъчно е само предавателното им отношение да е от 1:50 до 1:200!

Веднага възниква въпросът: Откъде да намерим редуктори?

В Роботиката се използват всякакви детайли от различни "битови товари". Достатъчно е да купите китайска играчка, която да се движи посредством два независимо въртящи се двигателя. И ето ви - направо шаси за робот! Останалото само е въпрос на фантазия от Ваша страна! Така могат да се правят Мини-роботи!

За Микро-роботите, е достатъчно да осигурите сцепление между мотора и колелата. Така, при триенето на вала на мотора, колелото ще се върти с по-малка скорост! Естествено, снимки ще има много скоро!

А за Макро-роботите: Редукторите трябва да са от стъклочистачки на кола (много подходящи и предпочитани по цял свят!) или от инвалидни колички! Така, че..за тези роботи ще са нужни по-големи финанси!

Това е една малка част от знанията ми за редукторните системи на роботите! В последствие тази тема ще се обсъжда и доработва, за да споделим всички опит!
Поздрави на всички!

Борислав

94
Нека започнем със създаването на Микроконтролерите за роботите! Тук отразявайте напредъка си, идеите и въпросите си!

Борислав

95
BEAM-роботи / Какво е BEAM робот?
« -: Юни 21, 2007, 11:24:42 pm »
B.E.A.M - това е съкръщение от английските думи Biology, Electronics, Aesthetics and Mechanics (Биология, Електроника, Естетика, Механика):

Биология - светът около нас след милиарди години еволюция, служи за прекрасен източник на идеи, особено когато можем да се разпореждаме със съвременните материали, двигатели и електроника.

Електроника - позволява да се постигне сложно поведение с прости средства; самата схема също трябва да е лесна и понятна.

Естетика - конструкцията трябва да бъде "красива", при това не само от гледна точка на дизайна, но и по своите конструктивни решения.

Механика - "хитрата" конструкция може значително да опрости другите системи на робота (например, да намали числото на двигателите или датчиците).

BEAM-роботите представляват сега цяла школа по Роботика. Концепцията на BEAM-роботите е била представена от Марк Тилден (Mark W. Tilden) и се състои в това, че реакцията на външните фактори трябва да се постига, на първо време, от самата машина, без участие на какъвто и да е било "мозък", както се случва в живата природа, по пътя на елементарните организми до човека. Също по този път трябва да вървят съвършенстването и създаването на по-сложни системи, своего рода "робогенетика" чрез "робобиологията". При създаването на BEAM-роботи следват следните правила:

1. Минимум електроника (което предотвратява лавинообразното усложняване на конструкцията, а също така и я прави много по-евтина);

2. Повторното използване на компоненти от неизправна и остаряла апаратура (практически всичко, което е необходимо за създаването на робот може да се намери сред "спасеното имущество");

3. Захранване от слънчеви батерии, колкото е възможно (което от една страна предразполага економичността на робота, а, от друга - го прави екологично и действително автономен).

Практически, BEAM-роботите са - най-простата и лесна конструкция с примитивни "рефлекси" (състояща се, по правило, от слънчев елемент, кондензатое, мотор и 2 транзистора), и големият осемкрак крачещ "паяк" е построен на същите тези принципи!

За заинтересованите, тепърва тази тема ще продължи! Очаквайте схеми, описание на материали и всичко, с което ще можете да си направите такъв робот!

96
Line Tracer / Какво е робот Line Tracer?
« -: Юни 21, 2007, 10:33:53 pm »
Това е робот, който следва една линия! И преди да сте си помислили, че това е тъпо, бих ви казал, че това е един от най-сложните видове роботика! На състезание за "следящи по линията" мерките и правилата са просто драконови! Самият робот представлява семпло шаси с елементарен микроконтролерен възел. Програмата е сложното в този робот! Датчиците за линията трябва да са минимум 6, за да се постигне най-добро полезрение на системата! Ще бъде обсъждано още по тази тема!
Темите, идеите и въпросите - в тази тема!

Малко снимки за вдъхновение:





Обърнете внимание на първата снимка - доколко елементарно е шасито... Това са мотор-редуктори от обикновена китайска играчка. Самото шаси е монтажната платка за миктоконтролера, а батериите са обикновени, от по 1.5V!

97
Роботи LEGO / Какво е LEGO Робот?
« -: Юни 21, 2007, 10:03:06 pm »
Всички казват, че разликата между момчето и мъжа е в цената на играчките! :D Ето какво е хрумнало на някой... Да направи робот от контруктор "Лего"! Е, вече това не е новост, но си струва да се види!

Най-често тези роботи се управляват от програми.. Разликата им със сумо-роботите не е голяма! Всъщност, на практика, от Лего може да се направи Сумобот! За структурата, основните възли, контролери и други, разгледайте темата за роботите в дисциплината "Сумо"! Разбира се, тази тема няма да бъде пренебрегната, и тук ще се постват статии, схеми и снимки от чуждите сайтове за LEGO Роботика!

А сега няколко снимки на тези машинки:







Успех на всички, фенове на Роботиката!

98
Робо-сумо / Какво е сумобот?
« -: Юни 21, 2007, 09:11:34 pm »
Сумо е бой на роботи, в който две машини, посредством своите датчици и контролери, намират и изблъскват противника извън очертанията на кръглия ринг! Човекът не участва в управлението им!

Изглед на робота:



Това е един стандартен робот. На него ясно си личат основните модули на робота: Двигателен модул с колела, осигуряващи сцепление - Датчици, осигуряващи видимост на околната среда - т.нар. "рало", което служи за изтикване на противника и най-важната част в този вид Роботика - Микроконтролерът.
Той се състои от основен микропроцесор и драйвер на двигателите. В последствие в този форум ще бъдат побликувани схеми, идеи и трикове, за създаването на такъв робот! Ще бъдат приведени и много снимки! Очаквайте продължение!

Борислав

99
Добре дошли във форума по Роботика!


I. Правила за писане в Българския форум по Роботика:

(1) Дръжте се прилично, уважавайте мненията на останалите участници и не ги провокирайте.

(2) Писането на кирилица е задължително. Старайте се да пишете грамотно - от това зависи и отношението (уважението) на потребителите към Вас.

(3) Моля, МИСЛЕТЕ преди да пишете! Това касае новите потребители, които са свикнали с начален офтопик!

(4) Моля, използвайте достатъчно пълни заглавия на темите си! Така ще спестите доста нерви и чакане от страна на потребителите с по-слаб интернет! А и създава дискомфорт и неподреденост! :)

Пример: Тема за помощ, относно програма за Line Tracer, е по-добре да се казва "Помогнете ми с програма за Line Tracer", отколкото "Помощ" или "Помощ за програма", или "Моля за помощ"!

(5) Моля, не използвайте в никовете си нецензурни фрази. Това може да доведе от изтриване на потребителското име, до временно лишаване от достъп! Забранени са както български, така и английски нецензурни фрази!

(6) Моля в раздел "Качи файл" да се качват САМО файлове, предназначени за Портала, Форума и Роботиката като цяло! Виновниците за всеки забранен материал могат да се лишат от достъп до Портала!

(7) Не използвайте САМО ГЛАВНИ БУКВИ в постовете си! В интернет пространството това намалява възможността за четене, прави текста труден за разбиране и се счита за викане (говор на висок тон), което е символ на неприличие! Така че, не употребявайте главни букви в целия пост! Достатъчно е да пишете така само думите или фразите, на които трябва да се наблегне или да се объдне внимание!

(8) Желателно е, всеки нов потребител, да напише в полето за подпис име и фамилия и град. Така ще се постигне по-добра комуникация между нас! Отново повтарям, това правило е ЖЕЛАТЕЛНО, не е задължително! Няма да има наказания или забележки за това!

(9) Новите потребители, които за първи път се срещат с Електрониката, задължително да започнат с прочитането на темите в Буквара по Роботика! Така ще е по-лесно на всички по-опитни от тях да обясняват недостатъците! Повечето от статиите тук са написани с предположението, че хората, които ги четат имат поне елементарна основа в Електрониката! За такава основа се считат различаването на елементите и тяхната роля в схемите!

(10) Задължително е във всяка обява в раздела "Купувам-Продавам" да има точен телефон за връзка, e-mail и местоположението на предлаганата стока (Град, Област)! Това много ще улесни всички, които купуват, а и също така предлагащите стоки!
Потребителите, които нито купуват, нито продават, а публикуват темите си в раздела, ще бъдат предупредени!


II. Форумът по Роботика е предназначен за комуникация и обмен на опит на всички хора, занимаващи се с това в България!

(1) В него е разрешено да се обсъжда всичко, свързано с роботите. Модулите, контролерите, програматорите, устройствата, с чиято помощ ще създадете една истинска машина!

(2) Всичко на тематика, различна от тази на форума се счита за Офтопик! Ако не е написано в съответната разрешена тема, то постът ще бъде изтрит!

(3) Категорично се ЗАБРАНЯВА обсъждането на машини, разрушаващи или нарушаващи по някакъв начин човешката дейност! Роботите не трябва да причиняват вреда!

(4) Моля всички потребители да въведат РЕАЛЕН e-mail! Дори той да е "невидим" за останалите потребители, аз, като заемащ пост Администратор, го виждам! Така, че, всеки, който има подозрителен e-mail, ще бъде предупреден на Лично съобщение!

(5) Нито Администратора, нито Модераторите не отговарят за щети, причинени при невнимателно употребяване на схемите, описани в сайта! Това се отнася главно за програматорите от типа "Пет проводника", с които има опастност да изгорите паралелния (принтерския) порт на компютъра си, ако не внимавате или пренебрегнете указанията, описани в Портала! Ако не ги прочетете, или ги "прехвърлите с поглед", без да им обърнете внимание, това е изцяло ваш проблем! Ние не отговаряме за това!


III. Наказания:

(1) Всеки, нарушил правилата, бива предупреждаван! При 3 предупреждения следва Бан, по усмотрение на Администратора!

(2) Администраторът и създател на сайта, Борислав Маринов (a.k.a. Borislav), не отговаря за причинена щета от машина!

(3) Моля уведомявайте Администратора на Българския портал по Роботика, или модераторския екип за нередности!

(4) Всяка тема, която има рейтинг -5 ще бъде изтривана! Същото важи и за мненията!



Това са началните правила на форума! Те ще бъдат допълвани в последствие!
Моля спазвайте правилата, за да изградим един форум, благоприятен за развиване на Роботиката в България!

Новите правила се отбелязват с Кафяв цвят! Ще са отбелязани така, до промяна на друго правило!
Редакция: Всяко мнение или тема, които имат рейтинг от/под -5 ще бъдат изтривани, тъй като очевидно не са в помощ на никого!  :)

Страници: 1 ... 5 6 [7]