Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - Borislav

Страници: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Програмиране / Encoder Design v.1.2
« -: Юни 05, 2008, 07:21:03 pm »
Линк за директен даунлоуд

Името говори само за себе си - програма за създаване на кръгове за енкодерни датчици. :) Поддържа директно принтиране и/или създаването на *.pdf-файлове (в случай, че имате съответната програма, разбира се)! Според мен тази програма е голямо улеснение при направата на датчика! :)
Поздрави!

17
Общ форум / Поръчка на сервомашинки
« -: Май 12, 2008, 04:45:52 pm »
Очертава се в близките 2-3 седмици да поръчам 4 сервомашинки. Emaloumen (колега от ТУ) има поръчка от 2, за мен още 4. Засега са 6, а отстъпка (почти 50%) има над 12 бройки. Който желае, може да се обърне към мен на Л.С.! Разпращането в страната ще става посредством куриерска служба (около 4-4.50 лв за доставката). Над 12 броя, цената на сервотата е около 8 лв.
Поздрави!

18
Попаднах на интересно документче... А именно, вариант на ринг за сумо в Excell-формат. Можете да го принтирате на 6 листа А3, или на 12 листа А4. След това много внимателно трябва да ги напаснете, и залипите с тиксо. Можете да натегнете хартията на някаква плоскост и да я залепите надеждно... И ще получите един добър ринг за тестове! :)
Това е ринг в натурална величина (!), с размер 77 см, отговарящ на правилника за боеве на роботи по Мини-сумо! Може да се измисли и нещо по-интересно, например да се даде на печатница, и тя да го отпечата на найлон или тент... По този начин ще получим няколко ринга, за по-мащабно мероприятие... Въобще, вариантите са много! :)
Поздрави!

Ето го и рингът:
Вариант за изтегляне

19
Форум на Web-мастъра / Новините в портала
« -: Април 17, 2008, 10:13:58 pm »
Интересни ли са Ви новините в Портала, и желаете ли да разбирате повече от света на Роботиката на местно и световно ниво? :)

20
Тук ще ви покажа как можете да си направите семпла ръка, от подръчни материали, която може да ви послужи за робо-проект!

Нека започнем!

За създаването на ръката на робот ще използваме гофрирана пластмасова тръба. Самата ръка се получава достатъчно "яка", за да удържа, да речем, бутилка или мобилен телефон.



Първоначално направете шаблон на ръка, използвайки своята. Очертайте я на лист хартия, и направете шарнирите на пръстите, както е показано.



От гофрираните тръби, които електроинженерите използват за прокарване на кабели, направете пръсти. Тръбата се реже много лесно с обикновен макетен нож. Отрежете тръбата на дължина, колкото Вашия пръст. Внимавайте с ножа, за да не се наложи да заместваме после вашия пръст с такъв. :-D Направете V-образни разрези на шарнирите, както е показано. Можете да си помогнете, маркирайки ги с маркер.



Поставете и закрепете найлонов канап във всеки пръст-тръба. Оставете що-годе дълги краища. Та нали ще можете да ги отрежете по всяко време. :)



Използвайте стара CD-кутийка, за да си набавите парченце пластмаса. С нейна помощ, съединете пръстите. Прилепете ги малко под долните "шарнири".



Убедете се, че сте разположили пръстите в правилна последователност!!



Премахнете изолирбанта, който до този момент прикрепваше найлоновия канап и направете няколко навивки, също от изолирбант, за да закрепите пръстите по-здраво.



Големият пръст прикрепете под наклон, както е показано. За здравина го закрепете с изолираща лента.



Използвайки остатъците от CD-опаковката, направете пластмасови парчета за долната част на ръката.



Китката на получената робо-ръка укрепете по-добре, слагайки я в по-здрава тръба.



Към "дланта" и крайчетата на "пръстите" можете да залепите парченца дунапрен. После ще е полезно, ако решим там да сложим контактни бампери.



Ръката на робота може да се използва в най-различни проекти по аниматроника. За управление на ръката можете да използвате сервомашинки, съединявайки краищата на найлоновия канап с накрайника на сервото. Достатъчни са 2 сервота, за да "съживите" ръката! При това, единият мотор се свързва с големият пръст, а другият - с четирите останали. За да изглежда ръката още по-ефектно, може на нея да се сложи мека ръкавица! :)
Това е...вече имаме ръка за размисъл!

Ако имате някакви затруднения, можете да изгледате ВИДЕОТО за направата на Ръката!

Източник: MyRobot.Ru

21
Здравейте, приятели!
Тъй като вече имаме функционална платформа на робота е редно да имаме и датчици, които да го накарат да "прогледне" в пространството!
Първите от тях, по всяка вероятност ще са инфрачервените датчици. По начална идея, те ще са в предната и задната част на платформата. В клуба обсъждахме идеята да се намират отдолу, за да засичат малки препятствия и роботът да разбира дали пътят му е "чист" или не. Също така, може да се използват и в качеството си на засичащи препятствия от доволно разстояние.
Но стига толкова теория, тъй като в клубът решихме, че тази задача ще направя аз, вече съм готов (от около 2 седмици) със схемата. Ето я и нея:

Инфрачервен модул

Първо да започнем обсъждането на схемата с бившите допуснати грешки. Бях вързал ИЧ-предавателите за 4 транзистора (2 по 2 на всеки таймер за 40кHz), вместо за един на 1 таймер. В крайна сметка, след консултация в клуба, разбрах че 4 не са необходими и преправих схемата. :) Постарах се да почета тези дни за I$C-шината, т.е. методът, по който се свързват 2 и повече микроконтролера в едно. На схемата съм я отбелязал с изводите на порта D ("От централния процесор"). На практика в клуба ще ни се наложи да създадем микрокомпютър, тъй като данните ще се четат от няколко процесора и роботът ни ще е снабден с операционна система. :) Въпросната шина представлява свързване на всички портове на всички микропроцесори, които се съдържат в схемата. Това ще обсъдим по-подробно утре в клуба по Роботика!
Общо взето е това. За мнения и препоръки пишете тук. Очаква се тези дни да досглобя и първия вариант на схемата! Разбира се, оценявам критиките, така че можете и да критикувате схемата, тъй като човек се учи от грешките си, все пак! :)
Това е засега!
Поздрави!

22
Невроните, наричани още нервни клетки, са важен клас клетки на нервната тъкан, изграждащи нервната система. Състоят се от звездовидно телце, няколко къси израстъци (дендрити) и един дълъг, наречен аксон. Повърхността на телцето е покрита с множество къси израстъци, подобни на пипала. Те се наричат дендрити. Невроните при гръбначните са разположени в главния мозък, в гръбначния мозък и в нервите и ганглиите на периферната нервна система. Функцията им е да приемат, обработват и предават нервна информация. Важна характеристика на невроните е наличието на възбудими мембрани, които им позволяват да провеждат нервни импулси.


А ето и основната схема на един примерен невронен датчик, която може да бъде полезна в Роботиката:



Програмата за тестове:




Накратко, този малък пример демонстрира това, как да се създаде основен невронен сензор, който улавя съпротивителните данни от сензорите "умножение", умножава ги по състоянието "фактор" и  събира резултатите.

Теоретичен изглед на процедурата:


Свалете целия демо-проект:
http://upload.robotics-bg.com/files/neuron.zip

П.п. Всичко в този пост е само теория! Схемата не е изпробвана и не могат да бъдат гарантирани положителни резултати!

Източник

23
"Основи на теоретичната ВЕАМ-Роботика" (На английски език)

Сборник от 4 публикации на Марк Тилдън (Mark W. Tilden), "бащата" на ВЕАМ-роботите!

1. "Controller for a four legged walking machine" - Mark Tilden, Susanne Still  >>Изтегли<<

2. "The Design of "Living" Biomech Machines: How low can one go?" - Mark Tilden  >>Изтегли<<

3. "Living Machines" - Mark Tilden, Brosl Hasslacher  >>Изтегли<<

4. "Reactive Maze Solving with a Biologically-Inspired Wind Sensor" - Mark Tilden, Adam Hayes, Tim Chapman  >>Изтегли<<

Това са, според мен, 4 много полезни книги за всяка колекция от информация за този интересен вид Роботика! :) Приятно четене!

24
Проект за мобилен робот / Информация
« -: Януари 15, 2008, 12:29:18 pm »
В този форум се обсъжда информацията по проекта за мобилен робот, разработван в Клуба по Роботика (гр.София)!

В него могат да пишат всички, като основните теми се създават от разработчиците на отделните модули. В противен случай темите ще се преместват (Изключение са, разбира се, темите, отнасящи се за проекта)!
Пример: sv_shady (Светльо) създава темата за ултразвуковите датчици, аз създавам темата за инфрачервените и т.н.


Проектът за този робот е спонсориран от фирма EBPW!
http://www.ebpw.net/

25
За всичко... / 8 декември е!
« -: Декември 08, 2007, 10:29:39 am »
Честит празник на всички студенти! (като мен) :-D
Желая всичко най-хубаво, успешна сесия и нито един невзет изпит! Приятно купонясване на всички! :-D




Малко информация и събития из историята за този ден:

Събития:
1204 - Кардинал Лъв посещава българската столица Търново и коронова от името на папа Икокентий III Калоян за крал, а архиепископ Василий получава титлата примас.
1506 - Зигмунд I е избран от Сейма за крал на Полша.
1854 - Папа Пий IX обявява догмата за непорочното зачатие на Дева Мария.
 
Столицата на Фолклендските острови1863 - При пожар в църква в Сантяго (Чили) загиват около 2 500 души.
1874 - Излиза първият брой на в. Знаме с редактор Христо Ботев.
1881 - При голям пожар в Рингтеатер (Виена) загиват около 400 души.
1888 - Народното събрание на България приема закон за Висшето образование и учредяването на университет в София.
1903 - В България за първи път денят е честван като студентски празник.
1914 - Първата световна война: Започва войната между Великобритания и Германия за Фолкландските острови.
1941 - Втората световна война: След японската атака срещу Пърл Харбър, Конгресът на САЩ приема декларация за война с Япония.
1941 - Втората световна война: Република Китай и Холандия официално обявяват война на Япония след японската атака срещу Пърл Харбър.
1965 - Приключва Втория Ватикански събор.
1974 - Чрез референдум Гърция отхвърля с 69,2% от гласовете царската институция и установява парламентарна република.
1976 - Eagles пускат на музикалния пазар своя албум Хотел Калифорния
1980 - Марк Дейвид Чапман убива Джон Ленън в Ню Йорк.
1987 - Президентите на СССР и САЩ Михаил Горбачов и Роналд Рейгън подписват във Вашингтон Договор за унищожаване на ядрените ракети с малък и среден обсег на действие
1991 - Държавните глави на Русия, Украйна и Беларус подписват споразумение за разпускане на Съветския съюз и създаване на Общност на независимите държави.

* * *

Студентският празник се чества в България на 8 декември.

Честването му започва през 1903 г. по повод на 15-годишният юбилей на Софийския университет, датата става празник на всички студенти в България. Решението за празника е взето от Академичния съвет на университета на 30 ноември 1902 г.

Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите.

През 1962 г. празникът на университета на 8 декември е възстановен. На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на българските студенти.

Това е денят, в който Българската православна църква по стар стил е отбелязвала паметта на свети Климент Охридски (25 ноември нов стил), считан за един от покровителите на българското висше образование.

26
Практика / Запояване на SMD-елементи в 10 стъпки.
« -: Декември 02, 2007, 09:06:55 pm »
Ето, че сега ще се запознаем със запояването на SMD-елементи. Това е актуално в Роботиката за тези, които се стремят към колкото се може по-малък размер на платката.

Първо, ще са ни необходими: Поялник с много тънка човка (може и самоделна - от парче проводник или звънчева жица), малко тенол и много търпение. :)

1) Нанасяме малко припой на едната площадка, на която ще е елементът:


2) Припоят трябва да лежи равномерно, без видими "бабуни" или издътини:


3) Слагаме елемента, придържайки го с пинсети или малки клещички:


4) Притискаме леко елемента отгоре:


5) Нагряваме площадката с елемента:


6) Запояваме втория извод на елемента:


7) Изравняваме припоя от двете страни на елемента:


8 ) Количеството припой трябва да е приблизително еднакво:


9) Проверяваме запоените места за дефекти (ако има ги отстраняваме):


10) Така трябва да изглежда отстрани правилно запоеният елемент:


Това е всичко! Вече имаме запоен елемент! :)

27
Форум на Web-мастъра / AVR vs PIC
« -: Декември 02, 2007, 05:36:38 pm »
"Вечното дерби" при микропроцесорите! :) Споделете кой от двата вида ви харесва повече и защо (по възможност)?

28
Във връзка със статията, която бях превел (I-Swarm), у мен възникна един въпрос... Как ли става задвижването с този пиезокристал? Според моите представи, то се извършва посредством вибрациите на кристал (като кварца), с определена честота. Но все пак...мисля, че е интересно да се обсъди. А и ако някой има някаква информация, ще бъде интересно да се прочете... :)
Поздрави!

29
За всичко... / Интересни wallpaper-и.
« -: Ноември 25, 2007, 06:17:58 pm »
Интересен wallpaper за работния плот на Вашият компютър намерих в руския сайт Myrobot. Можете да публикувайте и такива тапети на тема: Роботи, Електроника и въобще на тема, близка към Роботиката. :)

Ето го и wallpaper-а, който намерих. :-D

PIC vs AVR

30
Форум на Web-мастъра / За банер "Приятели"!
« -: Ноември 12, 2007, 11:03:25 am »
Настоящи и бъдещи приятели!

Засега Българският портал по Роботика няма графа "Приятели", в която да има банерчета на сайтове... Затова, ако има някой, който се интересува от това, може да изпрати банер на сайта си, който ще бъде поместен на Индекса на този портал! E-mail-ът за тези цели е: [email protected]!

Изискванията към банерите са:
1. Да са с размери 88х31 px.
2. В писмото да има точен и валиден URL!
3. Да сте готови да поместите банер и на Портала по Роботика на индекса на сайта си!
4. По възможност, вашият сайт да е на тематика, сходна с тази на Портала по Роботика!

Поздрави на всички! Oчакваме ви!

Борислав

Страници: 1 [2] 3 4 ... 7