Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - yasko

Страници: 1 ... 29 30 [31]
451
Поздравления, виждам че новия форум работи :)

452
за мястото за хостинг е само предложение, ако някой има предвид нещо друго нека предложи. Относно името robotika-bg.net не съм сигурен дали е много подходящо, защото има българска фирма с регистриран домейн robotica-bg.com, и може да става объркване.  Какво мислите за robotics-bg.net  или robotics-bg.com също звучат  добре и са свободни?

453
Нека не подемаме вечната тема PIC vs ATMEL :) Разбира се че няма голямо значение какъв точно ще е процесора, но като начало мисля да стъпим на ATMEGA8 и подобните нему. Ще трябва да специфицираме какво точно да има на модула и най важното как да бъдт изведни I/O пиновете за да е удобно за работа. Ще опитам да нахвърлям някои идеи.

454
Дайте да решим за име на домейна и да го взимаме. Намерил съм финансиране за купуване на домейн и хостинг за 1 година :)
Относно името Боби направи предложение за robotica-bg.net, на мен ми звучи добре. Свободни са също robo-bg.com, robo-bg.net и др.
Относно хостинга ми препоръчаха http://www.tophost.bg/, трябва да видим кой тип хостинг ни върши работа.

455
Ето линк за тези продукти на Analog Devices:
http://www.analog.com/en/cat/0,2878,764,00.html
Иначе в БГ някои от моделите ги има на склад тук:
http://www.k1-bg.com/

456
Отдавана ми се върти една идея и ми се ще да я обсъдим. Всеки проект за робот има в себе си електроника и на всеки от нас му се налага да почне да си я прави сам, често пъти от нулата. Та идеята ми да си разработим разни стандартни модулчето. Примерно базова платака с MCU, H-мост за двигателите, УЗ датчик, модул за радиокомуникации и всякъкви други.
За целта първо трябва да се изтества прототипа на дадения модул и след това да му се направи печатна платка, след което вече е много по лесно да се мултиплицира. Относно правенето на печатни платки, засега аз мога да се наема със задачата. Трябва да определим кой тип модули са най необходими и полека да започнем работа. Засега лично аз съм правил и тествал следните модули: базова палтка с MCU ATMEGA8, H-мост за управление на двигателите, и модул за радиокомуникация. Знам че sv_shady има успех с УЗ сонар. Ще започна в отделни теми да описвам различните модули правени от мен. Очаква предложения и коментари по темата :)

457
Други роботи / Един навигaционен робот
« -: Юли 18, 2007, 12:27:33 am »
Да разкажа накратко за робота с който се занимавам. Идеята ми е да направя малък робот-шаси, който може да се ориентира в пространството, конкретно имам предвид една стая или да кажем един апартамент. Робота се пуска в помещението и започва да създава с помща на УЗ датчик карта с която впоследствие да се ориентира и да може де се придвижва до желана позиция в пространството.
За целта първо почнах да правя шаси, първо мислех да двуколесено с балансиращо колело, обаче се оказа че има много малка проходимост. Така че  в момента минах на 4x4, обаче докато направя цялата мехника отиде бая време, а и все още не съм доволен от резултата. Като цяло бастисах 4 китайски колички, за да им взема редукторите, монтирах ги на плоча текстолит и добавих 4 гуми за авиомодел за колела. Това е за механиката. Относн електрониката, "сърцето" е ATMEGA8, към него има 2 H моста с MOSFET транзистори, за управлвние на моторите. Схемата позволява реверсиране на моторитеи и плавано регулиране на оборотите. Като екстра имам един модул за радиокомуникация на базата на CC1100,  чрез който тествам в момената шасито. Предсотои да добавя разни датчици. Засега иноформацитя по проекта е тук:
http://yas.mobilemine.net/robotics/
Няма още снимки на новото шаси а и все още не съм качил никакъв софтуер, но с течение на времето ще попълвам нещата.

458
хитра идея, обаче трябват 2 оптодатчика за да може да се регистрира посоката, а и механическото закрепяне няма да е лесно. Освен това ако искаме да бъдем прецизни, това което Боби описва е инклинометър, т.е прибор за мерене на наклон, жироскопа по принцип мери ъглова скорост.
Аз съм се ориентирал към друго решение. Има готови интегрални схеми наречени акселерометри, има 2 и 3 осни могат да мерят статично ускорение (g) и по  този начин може да се получи информация за ориентация в пространството. Фирмата Analog Devices има най-различни такива, включително и сравнително евтини примерно ADXL320 (двуосен) струва тук в БГ 6-7$ а триосния вариант ADXL330 е 10$. Аз лично имам един 2-осен и платка за него, обаче незнам кога ще ми остане време, ако някой му се занимва мога да му го дам да си играе. Изходния сигнал който се получва е напрежение пропорционално на ускорението.

P.S Има и твърдотелни жироскопи, но са доста по скъпи :)

459
Програмиране / AVRStudio
« -: Юли 11, 2007, 12:45:46 am »
Да допълня малко темата. Първо какво предствалява WinAVR, това е пакет програми базиран на AVR-GCC кoмпилатора и позволява неговото използване по Windows. Пакета е безплатен и дава възможност свободно да се създават и компилират C програми за AVR. Борислав е описал добре работата с WinAVR, като отделна програма. Съеществува и възможност тя да се използва като plug-in съвместно с друга програма AVRStudio. Въпросното AVRStudio e интегрирана среда за разработка на фирмата ATMEL, включва в себе си project manager, асемблер, симулатор, подръжка на различни видове дебъгери и програматори. Хубавото е че тя позволява към нея да се добави WinAVR и да се получи напълно интегрирана среда за разработка, включваща в себе си и C компилатор. AVRStudio е безплатно програма и може да се изтегли от сайта на фирмата ATMEL на този адрес:
http://www.atmel.com/dyn/products/tools_card.asp?tool_id=2725
За съжаление въведоха една досадна регистраци при изтегляне на средата, която смятам че за любителски цели е ненужна, така че за момента може да се изтегли директно от тук:
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/aStudio4b528.exe
Големината е около 70MB. В следващите теми ще опитам да обясня накратко как се създава проект и се компилира.
_________________

460
Механика / Устройство на крак
« -: Юли 09, 2007, 09:02:42 pm »
AT90S2133 наистина е спрян от производство, но има вместо него има ATTiny2313,  който се явява негов заместител. А иначе и за 8 битовите контролери има така наречените RTOS (real time OS), някои даже са безплатни, но аз лично за 8 битовите не съм запознат много. Ще е интересно да се разгледа. А когато ни потрябва нещо по-мощно имам една идея за достатъчно мощна платформа ;) Но както каза Светльо има доста да поработим :)

461
BEAM-роботи / Български BEAM-робот
« -: Юли 01, 2007, 08:23:30 pm »
@Боби, тази L293D много си я харесал, обаче за малки роботи ми се струва неподходяща, (не че и за големи я харесвам), има много голяма консумация на празен ход (май към 50мА), което ще рече че дори робота да не се движи, тя пак ще харчи ток и ще ти скапе батерията. Аз лично съм спрял на решение на с дискретни MOS транзистори, ще кача схемата и тук във форума,  проблема е че малко по трудно се сглабя, но се надявам скоро да реша тоя проблем.
Относно източника на захранването, смятам че батерия от GSM,  е удачно решение защото са леки и имат добър капацитет, повечето електроника работи на 3.6V, иначе ако искаш 5V, може да вземеш 4 NiMH акумулатора по 1.2V.

462
Форум на Web-мастъра / Банери за портала
« -: Юни 26, 2007, 11:41:40 pm »
Здравейте на всички и от мен. Поздравления на Борислав за създаването  на сайта и форума :) Радвам се че ще има място в което да обсъждаме роботиката.
Относно домейна на мен ".net" ми звучи по добре. Мога да ударя финансово рамо за купуването на домейн :)

Страници: 1 ... 29 30 [31]