Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - yasko

Страници: 1 2 [3]
31
Програмиране / Програматор PonyProg
« -: Август 27, 2007, 12:22:34 pm »
Първо няколко думи за програматорите и защо те са ни необходими в контекста на работа с микроконтолери. След като напишем дадена програма и компилираме получаваме поредица от машинни инструкции записани във файл (най често със разширение .hex) Тази файл всъщност представлява представлява превод на нашата програма на специфичния език на микроконтролера, така че той да може да я изпълни. Целта на прогрматора е да запише въпросната програма в енергонезависимата памет на микроконтролера (така наречения FLASH). Програматора е устройство, което представлява съвкупност от 2 части хардуер и софтуер. С помощта на хардуера се осъществява физическа връзка между MCU и PC, а софтуера управлява процеса на запис.
След тези уводни думи ще опиша накратко работата с известния програматор PonyProg и конкретно как да записваме MCU от серията AVR на фирмата ATMEL, към която спадат и ATMEGA процесорите.
PonyProg може да се изтегли от следната страница:
http://www.lancos.com/ppwin95.html ,последната версия е 2.07a
PonyProg предлага подръжка на много видове памети и MCU и два вида интерфейса за връзка чрез серийния и паралелния порт на PC. Паралелния порт е по удобен за работа тъй като позволява директна връзка със MCU, без да е неободимо да се конвертират нивата на сигналите.
След инсталирането на програмата е нужно да се направи калибрация и да се настрои интрефейса за връзка. Калибрирането става от меню "Setup->Calibration" като се следват инструкциите по екрана. Настройката на интерфейса става от меню "Setup ->Interface Setup", появява се един диалогов прозорез "I/O port setup" и него избираме режим "Parallel" и опция от падащото меню "AVR ISP I/O"  и накрая избирам паралелния порт с който да работим (обикновено това е LPT1)
След като приключихме с тези настройки, остава да укажем фамилията  и типа процесор с който ще работим. Това става от двете падащи менюта от оснвния прозорец на програмата. От първия избираме "AVR micro", а от втория конкретния модел в  нека в нашия пример това  е ATmega8. С това софтуера е настроен и сега трябва да се преборим  с хардуера. Има няколко различни схеми за свързване, засега ще се спрем на най простата, която е дал Борислав в този негов постинг:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?p=490#490
Тя позволява директна връзка (през резистори, моля не си ги спестявайте!) между MCU и PC. Каква е идеята? Микроконтролера има вграден протокол за прорамиране през специализиран сериен интерфейс. Той ползва 5 връзки със следните имена SCK, MISO,MOSI, RESET и разбира се GND. Тези сигнали са изведени на пиновете на MCU и необходимо да се свържат съгласно указаната схема към паралелния порт. PonyProg управлява съответните пинове на пралалелния порт като по тозиначин реализира протокола за запис на паметта на микроконтролера.
Засега спирам и в следващите постинги ще обясня по нататъшните стъпки. Успех на всички :)

32
Електроника / Модул USB to serial
« -: Август 13, 2007, 10:52:21 pm »
Ето едно модулче за по напраднали в електрониката, което правих наскоро:
http://www.robotics-bg.com/upload/files/USB_RS.pdf
Създава COM порт от USB порт, ползва специализиран чип (FT232R) така че от гледна точка на PC програмирането, изглежда като нормален COM порт. Тъй като повечето от съвременните микроконтролери имат сериен порт може да се върже директно към тях и да се направи комуникация PC-MCU. Нивата са 3.3/5V така че позволява директно свръзване с MCU, друго предимство че от USB порта може да се вземе захранване и за собствени нужди.

33
Електроника / Модул захранване
« -: Август 08, 2007, 04:11:45 pm »
Ето едно модулче захранване, което съм правил:
http://www.robotics-bg.com/upload/files/zahr1.pdf
Входното напрежение е от 5-40V, Изходното напрежение е в диапазона 1V-Vin и се задава с делителя R7/R6 по формулата Vout=Vref*(1+R6/R7), където Vref=1V. Принципно ако един резисторите се замени с потенциометър може да се регулира плавано изходното напрежение.
Стабилизатор е импулсен и постига високо кпд, максималния изходен ток е 2А. Модулчето е удобно да се  ползва, когато се налага да се получи по-ниско стабилизирано наппрежение от по-високо такова и предимството му е че не грее за разлика от линейните стабилизатори. Имам и останали свободни печатни платки за него, така че ако някой му върши работа ще му дам.

34
Дайте да решим за име на домейна и да го взимаме. Намерил съм финансиране за купуване на домейн и хостинг за 1 година :)
Относно името Боби направи предложение за robotica-bg.net, на мен ми звучи добре. Свободни са също robo-bg.com, robo-bg.net и др.
Относно хостинга ми препоръчаха http://www.tophost.bg/, трябва да видим кой тип хостинг ни върши работа.

35
Отдавана ми се върти една идея и ми се ще да я обсъдим. Всеки проект за робот има в себе си електроника и на всеки от нас му се налага да почне да си я прави сам, често пъти от нулата. Та идеята ми да си разработим разни стандартни модулчето. Примерно базова платака с MCU, H-мост за двигателите, УЗ датчик, модул за радиокомуникации и всякъкви други.
За целта първо трябва да се изтества прототипа на дадения модул и след това да му се направи печатна платка, след което вече е много по лесно да се мултиплицира. Относно правенето на печатни платки, засега аз мога да се наема със задачата. Трябва да определим кой тип модули са най необходими и полека да започнем работа. Засега лично аз съм правил и тествал следните модули: базова палтка с MCU ATMEGA8, H-мост за управление на двигателите, и модул за радиокомуникация. Знам че sv_shady има успех с УЗ сонар. Ще започна в отделни теми да описвам различните модули правени от мен. Очаква предложения и коментари по темата :)

36
Други роботи / Един навигaционен робот
« -: Юли 18, 2007, 12:27:33 am »
Да разкажа накратко за робота с който се занимавам. Идеята ми е да направя малък робот-шаси, който може да се ориентира в пространството, конкретно имам предвид една стая или да кажем един апартамент. Робота се пуска в помещението и започва да създава с помща на УЗ датчик карта с която впоследствие да се ориентира и да може де се придвижва до желана позиция в пространството.
За целта първо почнах да правя шаси, първо мислех да двуколесено с балансиращо колело, обаче се оказа че има много малка проходимост. Така че  в момента минах на 4x4, обаче докато направя цялата мехника отиде бая време, а и все още не съм доволен от резултата. Като цяло бастисах 4 китайски колички, за да им взема редукторите, монтирах ги на плоча текстолит и добавих 4 гуми за авиомодел за колела. Това е за механиката. Относн електрониката, "сърцето" е ATMEGA8, към него има 2 H моста с MOSFET транзистори, за управлвние на моторите. Схемата позволява реверсиране на моторитеи и плавано регулиране на оборотите. Като екстра имам един модул за радиокомуникация на базата на CC1100,  чрез който тествам в момената шасито. Предсотои да добавя разни датчици. Засега иноформацитя по проекта е тук:
http://yas.mobilemine.net/robotics/
Няма още снимки на новото шаси а и все още не съм качил никакъв софтуер, но с течение на времето ще попълвам нещата.

Страници: 1 2 [3]