Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - xyz

Страници: 1 [2] 3 4 5
16
Цитат
Тук а и в други отношения бъркаш.Няма фирма,която да произвежда всичко.Нямам представа до колко си запознат с производството и какъв опит имаш,но нещата са много по-различни от това,което си представяш.
При съвремените технологии и развитие на комуникациите е възможно всеки един,който вложи усилия и средства да създаде достатъчно добър продукт.Не е нужно да е гений.Не е нужно да произвеждаш всичко сам и да започваш от начало.Това е безумие и много скъпо.Да не говорим,че ще ти трябват много години,преди да получиш конкурентен продукт.Поради тази причина при разработка на нови продукти се ползват готови модули и възли от специализирани производители.Разбира се ако е възможно.
  Точно това е същото, което и аз казвам. Не можеш сам да дадеш всичко на външни разработчици и да мислиш, че правиш нещо. Не можеш и сам да направиш всичко. Трябват ти наистина мнооого специалисти, които практически е много трудно да събереш. Така наречениете стартъпи събират един двама и нататък импровизират. Но така можеш да наситиш една малка част от бизнес сегментите, като IT сектора например, където технологиите са относително млади (и понякога се появяват напълно нови сегменти).
  Ако решиш да правиш автомобил или робот - нещата са в другата плоскост. Трябват ти много специалисти и така от нулата не става. Дори и ако почнеш да купуваш каквото намериш (не визирам само за хоби магазините). Просто няма да имаш компетентните специалисти, които да свържат правилно чарковете.

Цитат
Бил Гейтс е любител.
  Бил Гейтс се е занимавал в един напълно празен сегмент на онова време. Потребителският софтуер е било екзотика. Както споменах при такива ситуации може да успееш (като е нямало нищо). Обратно Сергей Брин и Лари Пейдж са си били съвсем сериозни научно подковани специалисти още в момента когато са стартирали (въпреки че примерът не е много добър, защото и те работят в ИТ сферата)!
  И другите ти примери са такива. Хора, които навлизат в една напълно празна ниша. Нормално е часто то тях да имат грандиозен успех, дори и да не са професионалисти. Но както споменах нито производството на коли нито разработката на роботи в момента е празна ниша. Това си е много гъсто заселена и твърде развита ниша! Дори във филма за Ферари бащата казваш на сина си. Трябва да учиш инженерство, за да можеш да правиш хубави коли. Нашето време, когато ги правехме с ентусиазъм вече си отиде... Не го давам като цитат, защото го пиша само по памет.

Цитат
Няма ограничение ,това да започне, като хоби и постепенно да се усъвършенства. Според мен това е най-добрият подход.
  Напълно съм съгласен, но в един момент в процеса на усъвършенстване трябва да преминеш от чел от тук там към обучение по някаква професионална програма (правена от много хора порфесионалисти, които са натрупали опит и много знания и са го представили в програмата).
  Аз например съм се заел със съставянето на подобна програма свързана с обучение по цифрова електроника. Аспектът, който аз мога да представя професионално е свързан с алгоритмите и възприемането на начина на работа на цялостна цифрова система (как се оптимизира, как се анализира и подобни). За електроника разчитам на мой познат, който е инженер по електроника (с това си вади хляба). За съжаление въпросният човек напоследък е доста зает и затова нещата са малко в застой...

17
Далеч не е така както го описваш.Това, което си описал не е нужно да става от екип специалисти.И един човек може да отговаря на условията, даже в повечето пъти е така.Заварчик в голяма част от случаите не ти трябва, особено като споменаваш, че не става въпрос за промишлени цели.Щом има голям бюджет и ще даваш на фирми да ти изработват частите, не ти трябват връзки, а да направиш проекта на Autocad примерно.Само това, че ще се дават части на разни фирми да ги правят ти спестява 20-тина специалиста и вече това отива в друга категория..
Друго с което не съм съгласен, е че ако правиш робот сам е хоби, както и ''Ардуино и разни механики'' е изключително семпло понятие дори и за хоби.
Блажени са вярващите както се казва! Да и един човек може да отговаря на условията, но първо, ако е гений и второ ако има поне 3-4 висши образования (или да е придобил въпросните знания, чрез 20-на години четене на съответната специализирана литература). Все неща, които толкова рядко се срещат, че едва ли можеш да ми дадеш пример на конкретен човек (както споменах не е изключено да го има, но е толкова рядко явление, че не може и повече).
Това с адруино и закупени чаркалаци беше само най-простото намекване на същонстта на нещата за демонстрация, естествено че и по-нататък нещата не са много по-розови. Ако например просто един по-нестандартен електродвигател ти потрябва (а къде ще ти трябва такъв, ако не в роботиката), то не можеш да си го направиш. Баща ми е работил в завод произвеждащ електродвигатели и ми е описвал процеса - цял ден ми го обяснява, само за да го представи най-най отгоре.
Ако направата на робота се състои в това да даваш направата на части на външни фирми (нещо, което не препоръчах в първия си пост), тогава трудно бих те определил като производител на робот. Ти само правиш завършващо музикално оформление на робот. Или ти просто може да бъдеш наречен дизайнери или архитект на робот и толкова. А и такова решение е изключително скъпо и дори няма инвеститор да намериш да ти даде да си експериментираш (защото рискът от неуспех е огромен)! Едва ли инвеститор като види че си сглобил нещо самоделно, след това като следваща стъпка ще ти инвестира в проект в който ти вече съставяш робота от поръчани специално изчислени детайл по детайли от специално подбран материал и процеси за изработването им. Просто нищката се губи, между самоделка и професионално решение.

18
Това за което говоря е за професионално реализиран робот, независимо за какво предназначение, а не за промишлен робот.
И така, за да направиш нещо професионално, то всички компоненти трябва да ти са професионални. Електрониката трябва да е създадена от професионален електро инженер. Или от любител, но специализиран тясно в областта по електроника, а не по всичкология.
Електрониката трябва да е професионално системно програмирана. За целта ти трябва човек, който е професионален системен програмист. Или пък да е любител, но който се е занимавал в 99% от случаите със съставянето на софтуер за микроконтролери.
Ако професионалния робот има зрение, то ти трябва професионален специалист в разпознаване на образите. Такъв, който е чел дебели книжки за изкуствен интелект, такъв който е писал статии и е ходил по конференции.
За робота ще ти трябва и човек по механиката. Той трябва да е професионален заварчик.
Ще ти трябва и човек, подготвящ материалите - той ще трябва не само да е професионален металуг, но също така ще трябва да познава и да има връзки с разнообразни предприятия. А и добър бюджет трябва, защото детайлите в единични количества са си скъпи.
Ще ти трябва стругар, заедно с изключително скъп струг.
Ще те трябва и човек инженер, който да анализира механиката. Той трябва да има знания по теоретична механика - не е нужно да е физик теоретик, но въпросните знания не са десетина страници, които да прочетеш някъде.
Ще ти трябва ... може би още много видове специалисти, за които все още не съм се сетил.


Накратко един професионален робот изисква много специалисти! Не е задължително всички да са висшисти, може и любители да са, но няма начин това да са знания и способности на един човек. Ако ще правиш робот сам - това си е хоби. Купумаш ардуино, купуваш разни механики и ги лепиш както децата в детската градина!

И ако ти си любител, който знае едно от горните - да ти си подходящ за роботиката, но ако намериш и останалите 20-на тесни специалисти. В противен случай това, което ще направиш може да се определи единствено като самоделка. Нещо за забавление.

Винаги съм си мислил, че трябва да има сайт, където специалистите от различните области да се обединяват, за да могат да направят нещо професионално. В противен случай всички направени роботи всъщност ще се оказат играчки с които си губите времето, а не такива, които могат в бъдеще да се окажат конкурентен продукт на пазара.

И така, ако си специалист, то отивай във вече изградена фирма по роботика на запад. Други избор нямаш и никой не иска да ти го даде...

19
Общ форум / Re: Рекламен робот
« -: Април 22, 2015, 03:15:10 pm »
Още ли търсите изпълнител на тази задача?

20
50 000 лева са доста пари. Добър повод да се организираме няколко човека в някакъв виртуален клуб по роботика и да реализираме проекта. За съжаление напоследък много малко хора посещават форума, за да видят тази обява.

21
Решил съм да правя една платка (съдържаща FPGA), но общо взето от електрониката разбирам само общите положения. Затова търся някой друг начинаещ като мен, за да я правим заедно. Основна цел - защото иначе самостоятелната работа става ужасно досадна и не можеш да дискутираш нищо.

Иначе аз имам един познат, което е професионален инженер по електроника. Но него мога да го питам само конкретни въпроси.

Може да ми пишеше и на лични при желание...

22
Форум на Web-мастъра / Re: Организация на форума
« -: Февруари 04, 2015, 12:49:49 pm »
Наистина направата на анимационен робот е сериозна тема. И затова такъв проект ще изисква сериозно "подковаване", което ще изисква сериозен брой участници с различни умения.

И аз имам идея, как споменатото може да се осъществи. Просто трябва популярни български форуми с различна дейност да обединят усилия. Идеята описах и представих в специална тема в един напълно непопулярен форум, но такъв който е в такава приложна област за която не знам да има алтернатива. Прочетете темата там (може би е да се дискутира тук, но не точно в тази тема).
http://angelchovski.com/forums/index.php?/topic/195-%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB/
Става дума за форум за заваряване. Такъв форум ще е подходящ при изработка на механиката.

Като стана дума за обучение, то и аз от цяло година с още един човек (и частично + още един) разработваме проект, който ще се занимава с обучение по цифрова електроника. Може да се появят общи теми на коопериране с въпросната робо платформа, но в бъдеще (стадият на който развивам проекта е далеч от започване и затова дори сайт все още си няма).

23
Ардуино (Arduino) / Re: 24 x 6 матрицa RGB управление
« -: Февруари 02, 2015, 10:32:38 pm »
На практика RGB светодиодите си представляват 3 отделни светодиода в един корпус и с един общ извод (общо изводите са четири). Затова всеки 3 едноцветни последователни светодиоди от един ред можеш да ги "замениш" с един RGB. Това ще направи матрицата 3 пъти по-тясна, т. е. ще е 8 светодиода широка, а не 24.

24
Ардуино (Arduino) / Re: 24 x 6 матрицa RGB управление
« -: Февруари 02, 2015, 01:36:49 pm »
Без да се задълбочавам в показаното, то на първо четене без никакви промени можеш да реализираш RGB матрица 8 x 6.

Ако искаш по-нататък да е 24 x 6, то може да използваш 3 управляващи панела, но ако също така искаш да използваш само едно Arduino (което е нормалното решение), то ще трябват някои допълнителни малки преработки.

25
Форум на Web-мастъра / Re: Организация на форума
« -: Февруари 02, 2015, 11:04:50 am »
Цитат
Мислих как да го направя и реших като начало да се върна към проекта за "универсална мобилна робо-платформа".

  Това едва ли ще е първата такава платформа. Тогава какво ще привлече нови хора? Според мен трябва уникална идея, чието реализиране в последствие да доведе да "АХ" ефект. Хората като влязат да кажат - а това е нещо много интересно!!!

  Аз имам друга конкретна идея, която ще споделя тук. Защо да не се направи анимационен робот. Няма да е универсален, а с точно определена цел, като с времето ще се подобрява неговата функционалност. Примерно отначало роботите ще са само движещи се статуи, а по-нататък ще се раздвижат ръце, глава и т. н.

  На практика анимационните филми се правят по два начина: На ръка и чрез компютърни програми. Аз предлагам да направим робот, който ще играе ролята на анимационния герой и ще бъде заснеман кадър по кадър.
  Не съм чувал за подобно на предлаганите от мен анимационни роботи. Наистина компютърно генерираната анимация има много предимства (можеш да правиш почти всичко и ти при почти нулева цена). Недостатък е, че подобен софтуер е скъп и хората, които са свикнали да работят с него са само аниматорите.
  При описваната идея освен че ще се създава анимация, то и ще се упражнява едновременно разработка и усъвършенстване на робота. След заснемането на кадрите то пак ще се прилагат компютърни обработки на изображенията, но този път с много по-елементарен безплатен софтуер.

  Има ли желаещи да се включат в идеята?

26
Форум на Web-мастъра / Re: Спам атака
« -: Януари 06, 2015, 10:48:31 am »
А това е полезна информация. Защото аз пратих съобщение до Borislav и очевидно резултатът беше нулев!

27
Извинявам се за закъснелия отговор.

Питам, защото не разбирам тази комбинация от думи, която си ползвал в първия пост. Под имитиране имаш предвид "emitting" на английски ли? Може би правилно е да се нарече "радиоуправление" или "радиопредаване", ако това имаш предвид. Иначе думата "имитирам" освен в икономиката, то другото й по-разпространено значение е това да наподобяваш (имитатор на звуци, например).

28
Какво разбираш под "имитиране на електрически схеми"?

29
Това за CAN не бях го чувал! Ето какво прочетох по въпроса:
http://www.webopedia.com/TERM/C/controller_area_network.html
Иначе аз определено ще имам интерес към такава книга. Например мисля, че може да е полезно при създаването на "custom" клавиатура (по-скоро да го кажем панел с клавиши). Всеки бутон ще е отделно устройство, като ще има и едно устройство за комуникация с компютъра. При добро стечение на обстоятелствата идеята която предложих ще става и за Kickstarter проект.

30
А има ли планирани някакви нови заглавия?

Страници: 1 [2] 3 4 5