Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - DarkLordTed

Страници: [1] 2 3
1
Електроника / Въпрос за PIR, IR сензор и др.
« -: Септември 20, 2012, 12:04:42 am »
Имам следният въпрос - какво по същество представлява един PIR сезор. И по конкретно може ли да се намери нещо подобно, което да не се калибрира от околната среда и да следи за промяна, а да може да определи температура (от над 2 метра) приблизително? Защо IR сензор не може да се ползва за такова нещо? Има ли CCD матрица която да работи в IR областа и съответно няма ли такива точкови сензори (не ми трябва матрица - скъпа, харчи повече)?

2
Други роботи / Solar hunter
« -: Юли 15, 2012, 11:06:21 pm »
Много е готин. Защо не се замислиш върху това как да доразвиеш идеята. Не го оставяй до тук. Например да може да се движи в пространството. И не само да търси светлина, а наистина да се зарежда от нея.

3
Електроника / Запитване за Ethernet кабел
« -: Ноември 20, 2010, 10:07:39 am »
Да, устройството на кабела ми е известно. Ясно, е че са усукани и е ясно, че е сложничко и да за UTP говоря и в частност категория 5 понеже е все още доста разпространен и е интересно. Та, че са усукани усукани, са но не са еднакво усукани. Принципно може да се ползват и 8-те, но обикновенно това не се прави и ми е интересно може ли да качим нивото с малко (знам за метод който прихваща от вътрешните жици като се наруши външната обвивка) . Знам сащо, че при FTP има известно "самогасене" на сигнала поради това, че се отразява в екрана самият сигнал. От това не би ли следвало, че когато няма екран и не се отразява излъчва - та макар и малко. И поради това, че всяка двойка е различно усукана не бихме ли могли да ги прихванем на различни честоти?

4
Електроника / Запитване за Ethernet кабел
« -: Ноември 19, 2010, 10:39:15 pm »
Въпроса не е много свързан с роботиката, да не кажа хич, но не знам къде другаде да го задам, пък и виждам, че и във форума има доста други въпроси които са по обща електроника. Освен това да сега винаги сте били много любезни и много сте ми помагали (за което съм ви благодарен и ви прави чест)  Та, на въпроса - знае ли някой (нямам осцилоскоп) на какви честоти излъчва неекраниран ethernet кабел. Как би могъл сигнала да се прихване? Аз си мислех за антена към която да вържа някакъв тример или нещо подобно и да се опитам да го нацеля, но не съм много по електрониката. Може и да говоря глупости за димера и антената - дайте идея или още по добре -схема. Целите както винаги са само образователни, но аз се образовам с практически занятия - така, че - помагайте :) А ако някой има нужда от помощ и аз бих помогнал с каквото мога.

5
Благодаря на всички! На мен ми трябва основно за пералнята, ама и това за конденза може. За сега не съм мислил подробно как ще се отработва събитието когато възникне. Основната логика на която се бях спрял беше свързана с това, че за да възникне конденз трябва да е налице повишена влажност и температурна разлика. Предполагах, че с обмен на въздуха както температурната разлика така и влажноста ще се намали, но е възможно и да ползвам влагоадсорватор от какавто и да е тип. За мен този въпрос е второстепен. По важен ми е другият сценарии с протичането на някой уред, но вече имам решение. Още веднъж благодаря на всички отзовали се.

6
Ааа, това е до голяма степен ясно, но не това е целта на задачата, а много по-проста задачка. Целта е високите технологии да навлезат малко и в бита ми :) Искам 2 неща ако влажността в помещението се качи до определено ниво в дадена зона заради конденз да се активира вентилация за да се изтегли влагата. Другото е ако протече пералнята искам да се вдигне тревога. Прости неща, но и не ми се занимава да правя сложни разработки предпочитам да купя нещо защото нямам време.

7
Въпроса ми е малко нетипичен, но все пак някой знае ли такъв сензор, на каква цена и от къде може да се закупи?

8
Цитат на: "Borislav"
Не всеки, прав си! Но това не означава, че няма да членстват в клуба! Нали затова е този портал! :) За да ни обединява общ интерес - Роботиката! А за спонсор... На теория е лесно, но на практика - никак! Науката в България не е особено на почит... Надявам се да се промени! :)

:robotics:


За това, че "науката" в България не е на почит си прав, но в действителност може доста да се поспори по въпроса има ли "наука" въобще в България. Аз съм настроен силно негативно към така наречената "наука" в България, но от друга гледна точка Роботиката трудно би се вписала в стереотипа на "науката" Според общите схващания - "учените" в България са голяма група хора които непрекъснато откриват лечение за рак, СПИН и др. подобни и винаги остават неразбрани и неспонсорирани и в крайна сметка въпросните болести си остават нелекувани. По правило същите организират конференциите си лятото на морето, а зимата на планина, като въобще не е задължително дори и един от участниците да е от мястото където ще се проведе конференцията (да не говорим за повечето) И най-важноите изисквания - "учените" в България трябва да са много дърти. Колкото по-дърти толкова по-добре и по-нагоре в научната стълбица. И накрая - те никога, ама никога не стигат до краен продукт - просто защото ако твърдиш нещо невъзможно няма как да го онагледиш, а от друга страна не им е по силите да публикуват и свестна статия в списание с висок ИФ за да се каже, че правят фундаментална наука. Е сега да попитам някой би ли финансирал подобна збирщина? Не мисля, че роботиката се вписва в тези характеристики и съм сигурен, че хора които да спонсорират ще се намерят. Друг вариант е да разработим нещо скромно за някого и така да се финансираме.

9
Аз нямам особени изисквания за робота който бих направил. За мен  важно нещо би било - машинката ми да изпълнява някаква функция или поне да има възможност в бъдеще да започне да изпълнява такава. Да има развитие и да е колкото се може по автономна (но с фиксирана логика). Не ме влече да правя нещо което просто щъка насам натам, това изглежда малко като прахосване на време и части(въпреки, че е добър начин на самообучение).

10
Благодаря на всички!

11
В по-голямата част - схемите за програматори в този раздел се отнасят до програматори рабатещи на LPT порта. Въпроса ми е има ли проста схема която да може да се ползва приз сериен порт и по специално през USB? За сега съм се ориентирал към AVR така, че питам най-вече за ATMega. В един от постовете тук видях схема ползваща USB но беше твърде голяма и сложна. Идеята е програматора да се имплантира в самия робот и чрез мини USB да може да се свързва към мобилен компютър.

12
Програмиране / PIC За начинаещи.
« -: Май 17, 2008, 03:31:38 am »
Специално напомням на @DataMatrix47, че и ние сме хора и ние искаме да четем :) Предполагам, че просто си забравил, че си почнал темата, затова припомням, че съществува такава тема, а също и хора дето искат да се ограмотят по въпроса.

13
Поздравление за начинанието!
Платформата която сте разработили изглежда доста масивна. Бих искал да изкажа някой притеснения - от това което виждам серво машенките се падат от долната страна на корпуса а по този начин според мен риска от повреда нараства. Представете си само - машината е набрала скорост и изведнъж камък или пък си се движи кротко и спокойно и изведнъж се оказва, че локвичката била локвище. Не искам да се меся и още по малко да давам акъл, но няма ли да е по-добре извън корпуса да има минимум неща. И ако има поне те да са само механични и защитени доколкото е възможно. Пища това с най-добри чувства и с желание да бъда побезен.

14
Да, напълно съм съгласен, че доста неща са неуточнени, но причината не е в това, че са останали незабелязани, а по-скоро защото за тях има решение. Да механизма наистина е предвиден да е с клапи (или по-точно с много голям брой малки клапички) по план те ще трябва да се управляват на цели групи (поради голямата им бройка). Управлението на клапичките е сравнително сложно и ще ми е малко трудно да го обясня с няколко реда. Най-общо казано реагират различно спрямо това какъв е наклона на машината, повлиява ли се от корекцията и колко дълго се е задържал. Перките няма да се накланят (още по-малко само едната) цялостното хоризонтиране по-план ще трябва да се управлява посредством въздушният поток. Ако се вгледаш в един от по-горните постинги бях намекнал нещо за това, че корпуса дава по-големи възможности за насочване на въздушният поток. Важно е също да се уточни, че се планува роботът да разполага със слабоефективна система за отреагиране на преобръщане и възстановяване на правилната му ориентация спрямо земната повърхност. Окончателната геометрия и механика на робота не са завършени. Задвижването в дадена посока най-вероятно ще става отново посредством откланяне на част от основният въздушен поток в дадена посока. Има и вариант за целта да се ползва отделен мотор, но поради редица причини най-вероятно този вариант няма да бъде избран. Цялата хоризонтираща система е проектирана да е автономна, но не и програмируема - просто приемаме за даденост, че машината винаги трябва да е хоризонтирана и толкова. В проектите е отделено специално внимание на това дали малките клапи няма да намалят драстично тягата, колко време би се изисквало за задвижване на перките от спряло положиние до работоспособно (в случай на reset на контролера или друг проблем), механизъм възпрепятстващ запушването както на въздухоприемниците така и на изходящите клапи и др. Има още много проблеми и различни решения за някои от тях, но намирам за отекчително да занимавам алдиторията с тях. Сега най-важният проблем е навигацията и най-вече как да се локализира колко разстояние е изминато. Разбира се отново без да си ползват лъчи, вълни и др.

15
Да уточня - напълно съм наясно с това, че подобен проект е доста сложно начинание особено за начинаещ. Истината е обаче, че аз работя по проекта по малко от време на време и ако не е нещо което да ми държи интереса просто ще го зарежа. Постоянството е една от типичните за мен черти - така, че ако не се получава лесно това не е проблем, но ако проекта е без реално приложение или не е достатачно добре замислен просто не бих се чувствал достатачно мотивиран да работя по него. @Yasko имаш ли идея на какъв принцип може да се измерва изминато разстояние по въздуха.

Страници: [1] 2 3